„Három gyermekünkkel Pozsonyban élünk immár 7. éve, és a nagyon magas albérleti árak miatt szeretnénk átköltözni a határ magyar oldalára, ahol hitelből, esetleg CSOK-ból vennénk házat. Magyar állampolgárként jelenleg GYES-en vagyok, és megbízási szerződéssel egy magyar szervezetnek dolgozom, ahonnan márciusra visszamenőleg 160-290 ezer Ft közti jövedelmet tudok igazolni. Adóstársként a férjem tudnám bevonni, aki viszont indonéz állampolgár és a nagykövetségen dolgozik két évre szóló szerződéssel.” A kérdés az egyik érdeklődőnktől érkezett, szakértőnk pedig meg is adja a választ.
Két részre vennénk a kérdést, először is a lakáshitellel, majd a CSOK-kal kapcsolatos tudnivalókat foglaljuk össze ebben a speciális helyzetben. Egyébként a kérdés minden külföldön élő magyar számára releváns lehet, aki hazatérve itthon szeretne ingatlant vásárolni.
Hirdetés
Hirdetés
Lakáshitel külföldiként, lehetséges?
A lakáshitel kérdésében külföldön élőként gyakorlatilag az a legfontosabb, hogy az illető rendelkezik-e még magyar lakcímmel, amit lakcímkártyával is igazolni tud. A szabályok szerint ez elengedhetetlen, így ha megszüntette az állandó magyar lakcímet (a tartózkodási cím nem elegendő), akkor sajnos az eleve elutasítást jelent a banknál. Ugyanakkor, ha bevonható a hitelbe adóstársként egy olyan személy, aki rendelkezik hazai lakcímmel, az megoldhatóvá teszi a helyzetet. Bonyolítja a szituációt, hogy ekkor egy kézbesítési megbízottat is meg kell jelölni (általában egy ügyvéd), aki a névre szóló küldeményeket eljuttatja a részedre.
Nézzük meg a jövedelem kérdését. Egyszerűsítő tényező, hogy a kérdező magyar, forintban érkező jövedelmet tud igazolni (az idegen nyelvű dokumentumok fordítása megúszható). Viszont a megbízási díj csak akkor fogadható el, ha munkabérként utalják, továbbá a legalább 6 hónapos határozatlan idejű munkaviszony elvárás lehet. Bár a kereset összege elég hektikusnak tűnik, akár önállóan is kaphat rá lakáshitelt, a pontos összeg pedig a bank hitelbírálatától függ.
A férj, mint adóstárs kérdése már kicsit speciálisabb. Mivel nem Európai Uniós tagállam állampolgára és valószínűleg magyar lakcíme sincs, viszont a magyar feleség miatt a kötődés megvan, a bankoknál legfeljebb egyedi elbírálás keretében működne az ügy. Ugyanakkor mivel határozott idejű szerződésről van szó, tapasztalatunk alapján nem tud működni a férj jövedelmének bevonása a hitelbe.
A CSOK-kal mi a helyzet?
A CSOK-ra való jogosultság esetében kulcskérdés, hogy hol történik az adózás, ami nem derül ki a kérdésből. Fontos, hogy legalább az egyik félnek legalább fél éve, a 10 milliós CSOK esetén 2 éve tartó magyarországi társadalombiztosítási jogviszonyról kell igazolás vinni az igényléshez. Elfogadható a magyar, valamint valamely másik Európai Gazdasági Térséghez tartozó állam igazolása, azonban a CSOK igénylésekor már az itthoni TB-be kell bejelentkeznie. Továbbá a magyarországi lakcím és legalább 3 hónapos magyarországi tartózkodás szintén feltételt jelent.
A másik lényeges pont az ingatlantulajdon kérdése, ugyanis a CSOK-nál mindkét félnek, így jelen esetben az indonéz férjnek is részesedést kell szereznie. Ugyanakkor nem Európai Uniós, nem EGT, illetve nem svájci állampolgár tulajdonszerzése engedélyhez kötött, így a magyarországi ingatlanvásárláshoz mindenképp kérelmet szükséges elindítani. Ez hosszadalmas, akár 2-3 hónapos engedélyezési idővel is jár, ami komolyabb akadályokat jelenthet az ingatlan megvásárlásánál.