„Szeretnénk felvenni CSOK-os építési hitelt, azonban ahová építkeznénk, az külterületen van és a helyi szabályok szerint tanyának van besorolva (MK4). Két banktól is azt a választ kaptuk, hogy nem adnak ilyen területre építési hitelt. A kérdésünk az, hogy az összes bank így viselkedik hasonló esetben, vagy van remény, hogy kapjunk mástól hitelt?” A felmerült kérdésre egy szakértőnk adja meg a választ.
A kalkulátorunk megmondja, hogy mennyi CSOK-ot kaphatsz!
A kérdés egyszerűnek tűnik, azonban annál bonyolultabb és érdemes ezért két részre választani. Mivel a kérdésfelvetésből kiderül, új ház építésre vennének fel vissza nem térítendő állami támogatást és hitelt is, mi a két dolgot kettévennénk, vagyis egyrészt megnéznénk a CSOK-ot, másrészt az ehhez kapcsolódó hitelt.
A családi otthonteremtési kedvezménynél van könnyebb dolga a családnak. A hatályos kormányrendeletben ugyanis benne szerepel, hogy új lakásnak számít a tanyán található lakóépület is. Ez szó szerint szerepel a jogszabályban, vagyis itt nincs kérdés, a CSOK-ot meg kell kapniuk, mert a törvényi feltételnek ilyen formában megfelelnek (persze vannak más feltételek is, de azokat úgy vesszük, hogy teljesítik).
Nem tudjuk, hogy hány gyermek után vennék igénybe a CSOK-ot, esetleg terveznek-e még gyermeket, de a vissza nem térítendő támogatáson túl egészen biztosan komolyabb összegű építési hitelre is szüksége lesz a családnak. Ebből a szempontból viszont már korántsem olyan egyértelmű a helyzet.
A hitel esetében csakis a banktól függ, hogy miként járnak el és például a saját üzletpolitikájuk szerint milyen fedezetet (ingatlan-besorolást) fogadnak el. Erre vonatkozóan nincs kormányrendelet, így teljes egészében banki hatáskörbe tartozik a kérdés eldöntése.
Sajnos nem tudunk jó hírrel szolgálni, mert a tapasztalataink szerint a bankok többsége külterületen épülő házra nem ad lakáshitelt. Ez persze még nem jelenti azt, hogy teljesen reménytelen lenne a helyzet. Van olyan bank tudomásunk szerint, akinek beleférhet ilyen körülmények között a hitel kiadása.
Értesüléseink szerint viszont ehhez olyan feltételeket támasztanak, amit a legtöbb esetben nem tud az adós teljesíteni. Ilyen például, hogy a 80% helyett maximum 50%-ig finanszírozzák az építkezést, és a felvehető hitelösszeg minimum 10 millió forint. Tehát, nem látjuk nagy esélyét annak, hogy a kérdező számára megvalósítható lesz a projekt.
Kalkulátorunkkal megnézheted, hogy jogosult vagy-e a CSOK-ra!