„Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy a lakástakarék EBKM-je hogy lehet 10%-os, ha 4 évre havi 20 ezer forint befizetése mellett betéti kamat mindössze 2500 forint. Meg tudnák nekem ezt magyarázni?” A fenti kérdést kaptuk az egyik érdeklődőtől, amit most egy szakértőnk megválaszol.
A kérdés nagyon is logikus egy a lakástakarékkal még csak ismerkedő érdeklődő részéről. A válaszhoz viszont nagyon az elején kell kezdeni, hogy utána kristály tiszta legyen a magyarázat is.
Vegyük alapul a kérdező élethelyzetét, vagyis azt, hogy egy lakástakarék szerződést kötne havi 20 ezer Ft befizetése mellett, azt a legrövidebb időszakra (4 évre) és a megtakarítást lakáscélra használná fel.
A kalkulátorunk szerint a 48 hónapos befizetésű lakástakarék 1 250 496 Ft-os megtakarítás összegyűjtését teszi lehetővé, ami a következő részekből áll össze:
- havi befizetések összege: 960 000 Ft (20 000 Ft * 48 hónap),
- állami támogatás összege: 288 000 Ft (20 000 Ft * 30% * 48 hónap)
- betéti kamat összege: 2496 Ft (0,1% éves szinten).
Mint látható, ennél a lakástakaréknál a betéti kamat összege 2500 forint, azt csak mi tennénk hozzá, hogy a betéti kamat, amit biztosít a pénztár, az 0,1%. A betéti kamatot viszont nem szabad összetéveszteni az egységes betéti kamatláb mutatóval, vagyis az EBKM-mel.
A szabályok szerint az EBKM kiszámításakor nemcsak a betéti kamatot veszik figyelembe, hanem a havi befizetéseket, az állami támogatást is, sőt az egyszeri számlanyitási díjat és a havi számlavezetési díjat is.
Az EBKM azért nagyon fontos mutató, mert egy számba sűrítve eldönthetővé teszi, hogy melyik lakástakarék biztosít adott időtávon magasabb átlagos éves hozamot. A betéti kamat között például lehetnek eltérések, de mivel az EBKM egységes feltételeket teremt, kérdés nem nagyon lehet.
Az általunk korábban kifejtett lakástakarék EBKM-je a 4 éves időtávra 10,5%. Azt mi is beláthatjuk, hogy ez azért lehet ilyen magas, mert a befizetésekre jár 30%-os állami támogatás. Ha ez nem lenne benne az EBKM-ben, akkor önmagában a betéti kamat nem lenne elég arra, hogy az EBKM nulla feletti szinten maradjon.
Az elnevezések ne tévesszenek meg bennünket, az egy dolog a lakástakaréknál, hogy mekkora a betéti kamat, mert az EBKM számítási módja szerint az állami támogatás is részét képezi a mutatónak. A lényeg, hogy az EBKM-be minden be van sűrítve, ez okozhatott a kérdezőnek is feloldhatatlan problémát. Remélhetőleg így már jobban informálva tud az érdeklődő is dönteni.
Nézd meg a következő kalkulátorral, hogy a lakástakarékkal mennyi gyűlhet össze a lakásra!