Elkezdik ellenőrizni a csok-ot igénybe vevő családokat. Akár a támogatást is visszafizettethetik sokakkal!

Elkezdik ellenőrizni a csok-ot igénybe vevő családokat. Akár a támogatást is visszafizettethetik sokakkal!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2019-11-14 Frissítve: 2024-08-02
 

Ellenőrzésre számíthatnak az otthonteremtési támogatást (CSOK) igénybe vevők 2020-ban, ennek során a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeket ellenőrzik majd utólag. Például azt, hogy a család valóban a csok-kal vásárolt ingatlanban él-e, illetve a csok-nál figyelembe vett gyermekek tényleg a szülőkkel egy háztartásban laknak-e.

Egyre többen veszik igénybe a vissza nem térítendő családok otthonteremtési kedvezményt (csok) újépítésű vagy használt ingatlan vásárlására, építésre vagy bővítésre. Ráadásul aki jogosult csok-ra, az megigényelheti akár a kedvezményes, legfeljebb 3% a kamatú csok-hitelt is, ami a piaci végig fix kamatú lakáshitelekhez képest milliós pénzügyi előnyt jelent teljes visszafizetésben.

Nagy segítséget jelentett az igénylők számáram, hogy 2018 márciusától elegendő büntetőjogi felelősség tudatában nyilatkozni arról, hogy teljesíti az igénylő a csok feltételeit. Így is sok maradt a papírmunka, de legalább nem kell egyesével mindegyik igazolás beszerzésével pepecselni, csak a főbb információkat kell majd feltüntetni.

Nagyon leegyszerűsítve elég lesz a CSOK-igénylésnél a személyi igazolvány, a lakcímkártya, az adókártya, a tb-jogviszony igazolása, az adásvételi szerződés (esetleg építési napló), és egy nyilatkozat az egyéb körülményekről.

Nyilatkozni kell például ezekről:

  • csak olyan személy után igényel CSOK-ot, akinek a nevére eddig kedvezményt nem vett igénybe;
  • fennálló házasságról;
  • a közös háztartásban élésről, valamint élettársak esetén ennek időtartamáról;
  • azon gyermekekről, akik után a kedvezményt igénybe veszik;
  • az örökbefogadás, bírósági vagy hatósági határozat következtében a háztartásba került gyermekről;
  • a büntetlen előéletről;
  • a köztartozás-mentességről;
  • arról, hogy az eladó vagy az építési tevékenységet végző az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa,
  • ha az eladó vagy az építési munkálatokat végző gazdálkodó szervezet, akkor arról, hogy az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal.

Az előbbiek közül valószínűleg két dolog lehet, ahol történhettek visszaélések:

  1. Vásárolhattak vagy építhettek ingatlant csok támogatással úgy is, hogy a tulajdonosok végül nem életvitelszerűen élnek abban. Például állami segítséggel vásároltak lakást vagy családi házat, amit azután nyaralóként hasznosítanak, vagy bérbe adnak.
  2. Olyan 25 évnél nem idősebb gyermekre is megigényelték a csok támogatást, aki egyébként már önálló keresettel rendelkezett, vagyis képes volt eltartani magát, esetleg az igénylés idején már nem is élt a szülőkkel egy háztartásban.

Nem tudunk arról, hogy eddig ezeket ellenőrizték volna, ám a Pénzügyminisztérium ellenőrzési terve alapján jövőre ellenőrzésekre lehet számítani, amiben a lakástámogatási informatikai szakrendszer (LakHat), valamint a hatósági és bírósági eljárások kapcsolódó adatait veszik figyelembe.

Mit jelenthet, ha utólag kiderül, hogy valaki jogosulatlanul vette igénybe a csok-ot?

Amennyiben kiderül, hogy valaki jogosulatlanul vette igénybe a csok-ot, akkor annak természetesen vissza kell fizetnie azt a Kincstárnak, mégpedig a Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten. A 10 millió Ft-os CSOK esetén a jegybanki alapkamat ötszöröse a büntetés, így ha valaki részére 4 éve folyósították a támogatást, akkor annak – a jelenlegi 0,9%-os jegybanki alapkamat ötszörösével, vagyis 4,5%-kal számolva – 11,8 millió Ft-ot kell visszafizetnie.

Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés