Jó hírt kaptak a lakáshitelt igénylők, a tartozáselismerő okirat – más néven közjegyzői okirat – díja csökken 2021-ben. De mely hitelek érintettek, mi a díjcsökkenés feltétele, mikor kell mégis magasabb költséggel kalkulálni? A Bankmonitor szakértői ezeknek a kérdéseknek jártak utána.
Novák Katalin bejelentésének megfelelően valóban mérsékelték egyes lakáshiteleknél a közjegyzői okirat elkészítéséért beszedhető díjat. A felszámítható díj legfeljebb 19 500 forint lehet, de nézzük mely hiteleket érint a változás.
Valamennyi támogatott hitel esetében csökken a tartozáselismerő okirat díja
A korábbi hírekkel ellentétben nem csak a családi otthonteremtési kedvezményt (csok támogatást) igénylőknek csökken lakáshitelük közjegyzői költsége.
Az érintett hitelkonstrukciók köre:
- Csok-hitel (függetlenül attól, hogy milyen lakáscélra igényelnék a konstrukciót)
- Otthonteremtési kamattámogatott hitel
- Fiatalok, valamint többgyermekes családok támogatott lakáscélú kölcsöne
- Otthonfelújítási támogatott hitel
Gyakorlatilag a jelenleg elérhető valamennyi támogatott hitel esetében csökken a tartozáselismerő okirat díja. Nem szükséges mindegyik támogatott kölcsönhöz csok-ot is igényelni – a csok-hitelnél azonban ez tényleg elvárás -, például a felújítás esetén erre nem is lenne lehetőség.
Ugyanakkor nem minden csok-ot igénylő használhatja ki ezt a lehetőséget: amennyiben piaci lakáshitelt venne fel a család – egy gyermekre igényelt csok mellé nem lehet felvenni a csok-hitelt -, akkor rájuk nem lenne érvényes az új díjkedvezmény.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyi a közjegyzői okirat csökkentett díja?
A díj konkrét nagysága a hitelösszegtől, a kiállítás helyétől és időpontjától függ.
Alapesetben a díjtétel 10 – 19,5 ezer forint között lehet, speciális esetben azonban ennél többet is felszámíthat a közjegyző. Ha külsős helyszínen folytatja le az eljárást, akkor az alapdíj 50 százalékkal emelkedne. A munkaidőn kívüli, illetve hétvégén, pihenőnapon készített okiratért kétszeres árat számíthat fel a közjegyző. Fontos, hogy a megemelkedett díjat annak kell megfizetnie, aki a speciális, külön eljárást kérte. (Ha például a pénzintézet kéri a közjegyzőtől, hogy a fiókban készítse el a tartozáselismerő iratot, akkor a banknak kell megfizetnie a felárat.)
Egyáltalán nem mindegy mit kap az adós ezért a díjért cserébe: az alapdíj magába foglalja a közjegyző munkadíjat, az költségátalányt és a készkiadás díját – beleértve az okirat készítés során kért elektronikus hiteles kiadmány díját is. Ettől eltérő szolgáltatásért már felszámíthatnak külön díjat a közjegyzők.
Igen lényeges lehet ez a díjtétel, ugyanis a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátora szerint egy 10 millió forint összegű piaci lakáshitelt nagyságrendileg 100-110 ezer forintért foglalnak a közokiratba.
Milyen feltételek teljesítésekor érvényes a csökkentett díj?
Bizonyos speciális feltételek teljesítése esetén számíthatja fel a közjegyző a kedvezményes díjat a tartozáselismerő okirat elkészítéséért:
- Támogatott lakáshitelek esetén érvényes a csökkentett díj.
- Kizárólag egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat okiratba foglalásakor érvényes a kedvezményes díjszabás. Vagyis az adósok jelennek meg csak a közjegyző előtt. (Akkor kétoldalú a közjegyzői okirat, ha az adósok mellett a bank képviselői is nyilatkoznak a közjegyző előtt.)
- A banknak előzetesen a közokirat írásbeli tervezetét – adatokkal kitöltve – a közjegyző rendelkezésére kell bocsátania, melyet változtatás, kiegészítés nélkül fel kell tudnia használnia a közjegyzőnek.
- Kizárólag magyar nyelven kiállított okiratra érvényes a kedvezményes díj
Fontos, hogy a jogszabály előírja azt, hogy 2021-től kizárólag egyoldalú közjegyzői okiratba lehet foglalni a támogatott hitelszerződéseket. Továbbá a pénzintézeteknek kötelessége a közjegyző rendelkezésére bocsátania a közokirat tervezetét. (Jogszabályban rögzített tartalmi és alaki kellékeknek megfelelő dokumentum, melyet a bank ki is tölt a szükséges adatokkal). Ez azt is jelenti, hogy a kedvezményes díj feltételei gyakorlatilag a legtöbb támogatott lakáshitel esetében automatikusan teljesülni fognak.
A banki tervezetet természetesen módosíthatja a közjegyző, melyért külön díjat számolhat fel. De nem minősül alaki, tartalmi változtatásnak, ha a közjegyző az okiratban jogszabály tartalmáról való tájékoztatást, alaki kelléket vagy az általa fontosnak ítélt körülményt tüntet fel. Ebben az esetben felár nem számítható fel az okirat kiegészítéséért.
A csökkentett díjtétel a 2021. január 1-jétől befogadott hitelügyletekre lesz érvényes.