A Bankmonitor szakértői rengeteg kérdést kapnak az új otthonteremtési támogatásokkal kapcsolatban. Nem meglepő módon legtöbben az otthonuk korszerűsítésére, felújítására felhasználható lehetőségekről érdeklődnek. A kérdésekből azonban kiderül, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a támogatások közül melyiket érdemes választaniuk. Ezért most összehasonlítjuk a falusi csok és a felújítási támogatás jellemzőit és feltételeit.
2021-től már két támogatást is felhasználhatnak a családok meglévő otthonuk modernizálására. A falusi csok és a felújítási támogatás egyaránt fordítható korszerűsítésre, azonban a két támogatás nagy mértékben eltér egymástól. Ettől függetlenül sokan keverik a két konstrukciót. (Sok esetben azt gondolva, hogy ez ugyanannak a támogatásnak a két különböző neve.) A Bankmonitor szakértői azonban most tiszta vizet öntenek a pohárba, és összehasonlítják a két egymástól teljesen független lehetőséget.
Hirdetés
Hirdetés
Más munkálatokra használható a két támogatás
Mind a falusi csok-ot, mind a lakásfelújítási támogatást felhasználhatják a családok otthonuk modernizálására. Az egyes támogatásoknál azonban pontosan nevesítik azt, hogy milyen munkálatokra lehet fordítani a kapott összeget. Az elvégezhető felújítások listája pedig eltér a két konstrukció esetében.
Látható, hogy a célok listája eltérő – jellemzően jóval több mindent lehet elvégezni a felújítási támogatás felhasználásával -, például a klímaberendezés kialakítása, a térkövezés és a télikert építése csak felújítási támogatásból finanszírozható. A kerítésépítésre, melléképületek korszerűsítésére pedig a kapott falusi csok támogatásnak csak a 30 százaléka fordítható. (Az otthonfelújítási támogatásnak akár a teljes összege elkölthető ezekre a célokra.)
Ugyanakkor számos olyan munkálat is van, amelyet mindkét támogatásból meg lehet csinálni: például a tetőcsere, a közművek bevezetése és cseréke, a kémény építése és korszerűsítése, a fürdőhelyiség kialakítása (olyan lakásban, ahol még nem volt) finanszírozható mindkét támogatási formából.
Ebben a helyzetben választani kell a két konstrukció közül, ugyanis ugyanazon munkálatra mindkét támogatást nem lehet felhasználni. De mi alapján lehet eldönteni, hogy melyik az ideális?
Mi a feltétele a falusi csok-nak és az otthonfelújítási támogatásnak?
Nem minden esetben választhat az igénylő, hiszen a két támogatás feltételei eltérnek: nem biztos, hogy mindkét konstrukció elvárásait teljesíteni tudja a család.
A legfontosabb különbség, hogy a falusi csok támogatást csak preferált kistelepüléseken lehet igényelni, ezért kizárólag a felújítási támogatás jöhet szóba, amennyiben a család otthona nem megfelelő helyen fekszik.
Emellett a falusi csok lehet az ideális megoldás, ha a házaspárnak még nincs gyermeke, de a jövőben szeretnének – ezt a támogatást ugyanis vállalt gyermekre is fel lehet venni -, illetve ha nemrég költözött be a család a már régóta meglévő otthonába.
Ha valaki nem ebben a lakásban képzeli el hosszú távon az életét, akkor viszont a felújítási támogatás lehet jó megoldás, hiszen a felújított ingatlan értékesítésére nincsen korlát ennél a támogatásnál.
Mekkora a támogatás összege?
Ha mindkét konstrukció feltételeinek megfelelünk, akkor érdemes megnézni, hogy mekkora összegre lehet jogosult az igénylő. A lakásfelújítási támogatásnál az összeg kizárólag a felújítási munkálatoktól függ: a költségvetés felét, de legfeljebb 3 millió forintot kaphat a család a munka befejezését követően. (Fontos, hogy a munkadíj és az anyagköltség a támogatás összegén belül 50-50 százalékos arányban szerepeljen.)
A falusi csok összege függ a gyermekszámtól. Amennyiben kizárólag korszerűsítésre igényelné a család a támogatást, akkor egy gyermekre 300 ezer Ft, két gyermekre 1,3 millió forint, míg három gyermekre 5 millió forint támogatás járna.
Az is lényeges szempont, hogy a falusi csok támogatást előre – a munkálatokkal előrehaladtával szakaszosan – kapja meg a család, a felújítási támogatást viszont a korszerűsítés befejezését követően, utólag lehet kérni. Vagyis ez utóbbi esetben valamilyen forrásból meg kell finanszírozni a teljes felújítási munkálatot. (Erre ideális lehet az új támogatott otthonfelújítási hitel, de akár egy piaci lakáshitel, személyi kölcsön is.)
Egy sokgyermekes családnak mindenképp a falusi csok lehet ideális, persze csak akkor, ha megfelelnek a feltételeknek. Azok számára is a speciális családi otthonteremtési kedvezmény lehet az optimális, akik nem tudják megfinanszírozni a teljes költségvetést a támogatás összege nélkül.
A nagyobb felújítást tervező egy-két gyermekes családoknak lehet megfelelő a felújítási támogatás, amennyiben a költségek megfinanszírozása – saját megtakarításból, hitelből – sem okoz gondot.