A személyi kölcsönökről sokaknak az jut eszébe, hogy ezek bizony drágák. Pedig előfordulhat, hogy olcsóbb mint egy lakáshitel. Közben pedig nincs szükség ingatlanfedezetre, a pénz pedig a lakáshitelek 1-1,5 hónapos átfutási idejével szemben ideális esetben 5-6 munkanap. De mikor érheti meg jobban egy személyi kölcsön? Ennek jártunk utána.
Persze a jelzáloghitelek (az egyszerűség kedvéért lakáshitelként hivatkozunk majd ezekre a továbbiakban) és a személyi kölcsönök összehasonlításakor pár sajátossággal mindenképp tisztában kell lenni. A legfontosabb különbség kétségtelenül az, hogy a személyi kölcsön igényléhez nincs szükség ingatlanfedezetre, a bank kizárólag az igazolt nettó jövedelem alapján dönt arról, hogy ad-e hitelt, és ha igen, mekkora összeget. (Arról, hogy a jövedelmeddel mennyi hitelt kaphatsz, itt olvashatsz részletesen.)
Sokaknak legalább ennyire fontos a rövid átfutási idő is, ami ugyancsak a személyi kölcsönök malmára hajtja a vizet, hiszen míg egy lakáshitel átlagos átfutási ideje 1-1,5 hónap, addig itt akár 5-6 munkanap alatt megérkezhet a pénz, amennyiben minden szükséges dokumentumot sikerült eljuttatni a bank részére.
A hitelfelvétel egyszeri költségeiről se feledkezzünk azonban meg, hiszen egy személyi kölcsön akár induló díjak nélkül is felvehető, míg a lakáshiteleknél az értékbecslés, a közjegyző, az ügyvéd és a földhivatali papírok együttes költségei akár több százezer forintra is rúghatnak.
Ugyanakkor nem minden esetben lehet alternatívája a lakáshitelnek a személyi kölcsön, mert például az utóbbinál maximum 10 millió forint lehet az igényelhető hitelösszeg, míg a futamidő legfeljebb 8-10 év, hitelcéltól függően. Ezzel szemben lakáshitellel a legtöbb banknál akár 80-100 millió forint is felvehető, sőt, megfelelő fedezet és jövedelem esetén a határ szinte csak a csillagos ég. Ráadásul a futamidő akár 30 évig is kitolható, ezzel pedig a havi törlesztők összegét lehet lefaragni. (A futamidővel együtt nő a teljes visszafizetendő összeg, hiszen tovább használjuk a bank pénzét, emiatt hosszabb ideig kell rá kamatot is fizetni.)
Hirdetés
Hirdetés
Van, amikor nincs választás
Van olyan helyzet, amikor egyszerűen nem jöhet szóba egy lakáshitel. Ilyen például, amikor nincs mód ingatlanfedezetet bevonni. Ilyenkor a személyi kölcsön az egyetlen megoldás, még akár akkor is, ha ez magasabb költséggel jár. Előfordulhat azonban, hogy a személyi kölcsön nem megfelelő, például azért, mert nagyobb – 10 millió forintot meghaladó – hitelre van szükség, de az is akadály lehet, ha az igazolt jövedelem csak 10 évet meghaladó futamidővel bírja el a fizetendő havi törlesztőket. Emiatt először célszerű megvizsgálni, hogy számodra mely hiteltípusok érhetők el egyáltalán.
Melyik az olcsóbb?
A Bankmonitor hitelkalkulátorai alapján előfordulhat olyan helyzet, amikor egy személyi kölcsön egyszerűen olcsóbb, mint egy lakáshitel. Igaz ugyan, hogy mind használt lakás vásárlására, mint szabad felhasználásra a legkedvezőbb ajánlat egy-egy lakáshitel, ám a lakáshitelek között (10 millió Ft hitelösszeggel és 8 éves futamidővel) több olyan ajánlatot is találtunk, aminél van kedvezőbb személyi hitel. Vagyis, ha nem érhető el számodra a legjobb lakáshitel ajánlat – mert a kamatkedvezmény feltételeit esetleg nem tudod telesíteni -, akkor bizony már a személyi kölcsönök között is érdemes szétnézned. Így, nem csak a havi törlesztőd lehet alacsonyabb, hanem az induló költségekből is lefaraghatsz, a megvásárolt ingatlanon pedig nem lesz banki jelzálog. Ugyanakkor más a helyzet akkor, ha használt lakást vásárolnál egy 10 éves futamidejű, 10 millió forint összegű hitelből, mert ekkor a legkedvezőbb személyi kölcsönért is többet kell valamivel fizetned, mint a legdrágább lakáshitelért.