A Babaváró hitel bizonyos feltételei minden banknál azonosak. Ilyen például a házasság, hogy a feleség nem töltheti be a 41. életévét, de a felvehető hitel (10 millió Ft) és a havi törlesztő (50 ezer Ft) maximumát illetően sincsenek különbségek. Mint ahogy az is egységes, hogy milyen szankciókra számíthat a pár válás vagy külföldre költözés esetén, illetve akkor, ha 5 éven belül nem születik meg a baba. Mégis számos olyan különbség van a bankok között, ami miatt kritikus fontosságú lehet, hogy melyik pénzintézethez fordulunk. Ezek közül gyűjtöttük össze a legfontosabbakat.
1. Minimális életkor
Hiába kaphatjátok meg elvileg 18 éves kortól a Babaváró hitelt, a bankok az elvárt minimális életkort ennél magasabban is megszabhatják. Így aztán vannak bankok, ahol már 18 évesen próbálkozhattok, míg máshol 21, 22 vagy 23 éves kortól hiteleznek csak. Érdemes erre időben felkészülni, mert kellemetlen, ha csak igényléskor derül ki, hogy az adott banknál túl fiatalok vagytok.
Hirdetés
Hirdetés
2. A férj életkora
A Babaváró hitel igénylésekor feltétel, hogy a feleség ne töltse még be a 41. életévét, ám a férj életkorával kapcsolatban nem fogalmazott meg elvárást a jogalkotó. Igen ám, de a bankok minden esetben meghatároznak egy maximális életkort, aminél az adós a futamidő végén nem lehet idősebb. Ez az egyes bankoknál 65 és 75 év között változik, így míg az egyiknél legfeljebb 45 éves, addig másutt akár 55 éves is lehet a férj, ha 20 évre veszik fel a Babavárót.
Ha a Babaváró esetleg önerő volna egy mellé felvett lakáshitelnek, akkor célszerű egyben az adott bank lakáshitelekre alkalmazott korhatárait is ellenőrizni, bár az sem nagy probléma, ha a két kölcsön különböző pénzintézetektől igényeljük.
3. Mekkora lehet a futamidő?
Azzal a többség tisztában van, hogy a Babaváró hitel összege akár 10 millió Ft is lehet, illetve a havi törlesztő nem haladhatja meg az 50 ezer Ft-ot, ám azt már nem mindenki tudja, hogy a választható futamidő hossza nem minden banknál azonos. Egyes bankok ugyanis hitelcél szerint állapítják meg a maximális futamidőt, ami például lakáscélnál 20 év, miközben egy autóvásárlás vagy esküvő finanszírozásakor nem haladhatja meg a 10 évet. Mivel a maximális havi törlesztő nem lehet több 50 ezer Ft-nál, rövidebb futamidőnél a felvehető összeg is kevesebb lesz 10 millió Ft-nál!
4. Nem mindenhol megy a hitelkiváltás
A Babaváró hitel alapvetően szabad felhasználású hitel, vagyis az igénylő házaspár arra költi a pénzt, amire szükségesnek tartja, ám hitelkiváltásra nem mindenütt használható fel. Ez azért lehet fontos, mert kiváltáskor a bank JTM oldalon már nem számol a megszűnő hitel havi törlesztőjével, vagyis kevesebb nettó jövedelem is elégséges lehet. (A JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) szerint a Babaváró hitel esetében a nettó igazolt jövedelem legfeljebb 50 vagy 60%-a fordítható törlesztésre.)
5. Passzív KHR-esek
Ha valakinek rendezetlen tartozása van a KHR rendszerben, akkor ő biztosan nem kaphat hitelt, ám azok sincsenek könnyű helyzetben, akiknek már nincs elmaradásuk, ám még nem telt el azóta 1 év. Ők Babavárót csak néhány banktól kaphatnak, ám tőlük is csak akkor, ha maguk rendezték az elmaradásukat, illetve a bank azt látja, hogy a jövedelmük biztosan elég lesz a hitel stabil, hosszú távú fizetésére. A legtöbb esetben azonban elutasítás a dolog vége, vagyis meg kell várni az 1 évet, ami akkor lehet nagy probléma, ha ezzel a család kifut a 2022 végi határidőből, ameddig a konstrukció még igényelhető. (Itt elolvashatod, hogy miként tudod ingyenesen megnézni, hogy szerepelsz-e a KHR adatbázisban.)
6. Készpénzes jövedelem
Még mindig több százezer magyar munkavállaló kapja készpénzben a fizetését, ami hiteligényléskor bizony okozhat nehézséget. Babaváró hitelt például a bankok túlnyomó többsége nem ad készpénzes jövedelemre, ám ahol mégis, ott is szigorúbb feltételeknek kell megfelelni.
7. Kölcsönzött munkaerő
Több százezer magyar dolgozik kölcsönzött munkaerőként, ami főként a változó kapacitással működő nagyvállalatok esetében kedvelt foglalkoztatási forma. Azonban néhány bank egyáltalán nem hitelez Babaváróval kölcsönzött munkavállalót, míg néhány pénzintézetnél plusz elvárásoknak kell megfelelni, de olyat is találtunk, ahol ez egyáltalán nem jelent problémát.
8. Határozott idejű munkaviszony
A határozott idejű munkaviszony kezelése minden bank esetében más és más, de az általános, hogy jelent némi nehézséget a határozatlan idejű foglalkoztatáshoz képest. Az egyik nagybanknál például minimum 3 hónapja fenn kell állnia a munkaviszonynak, és még legalább 12 hónapnak hátra kell lennie belőle. Ha azonban legalább egyszer már meg lett hosszabbítva, és minimum 12 hónapja fennáll, akkor elegendő, ha csak 3 hónap van hátra belőle.
Máshol kicsit egyszerűbb a dolog: ha 12 hónapnál rövidebb a hátralevő idő, szándéknyilatkozat vagy munkáltatói igazoláson tett nyilatkozat szükséges a hosszabbításról.
Van azonban bank, ahol a fentiekhez hasonló elvárások mellett még azt is megszabják, hogy a két igénylő közül legfeljebb az egyiknek lehet határozott idejű szerződése.
9. Minimálisan elvárt jövedelem
A bankok között különbség van az elvárt nettó jövedelmet illetően is. Van, ahol ügylet szinten 100 ezer Ft-ot, míg másutt 180 ezer Ft-ot kell tudni igazolni, így nagyon nem mindegy, hogy egy alacsony jövedelmű pár melyik pénzintézethez fordul.
Bankmonitor tipp: A Bankmonitor kalkulátorával megtudhatod, hogy megfelelsz-e a Babaváró hitel jogszabályi elvárásainak. Ezt követően azonban érdemes kitölteni az „Adatbekérőt” is, itt olyan további adatokat adhatsz meg, mely alapján a Bankmonitor szakértői meg tudják mondani, hogy ténylegesen melyik pénzintézetnél érdemes az igénylésed beadnod. Csupán 5-10 percet vesz igénybe kérdőív kitöltése, viszont rengeteg időt és energiát spórolhatsz.