Nem csak a lakások és a házak ára lőtt ki rakétaként az elmúlt években, a garázsokért is mind többet kell fizetni. Budapesten például már egy átlagos teremgarázshelyért is elkérnek 5-6 millió forintot mostanság, de akár ennek többszöröse is lehet az ár a frekventált helyeken. A befektetők is kedvelik a garázsokat, hiszen értékállók, jól kiadhatók, ráadásul kevesebbe kerülnek, mint egy lakás vagy ház. Sokan kérdezik azonban a Bankmonitor szakértőitől, hogy miként kaphatnak hitelt garázsra. Cikkünkben összegyűjtöttük az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan kaphatunk hitelt garázsra?
Az úgynevezett lakáshiteleket kifejezetten lakóingatlanok megvásárlására adják a bankok, emiatt önmagában egy garázs megszerzését nem lehet ezekkel megfinanszírozni. Más a helyzet persze akkor, ha a garázs egy lakóházhoz vagy társasházi lakáshoz tartozik. Családi háznál a bank azt várja el, hogy a garázs és a lakóépület egy helyrajzi számon legyen, míg egy társasháznál mindkettőnek önálló helyrajzi számon kell szerepelnie. A társasháznál az is kell, hogy a garázs és a lakás azonos címen legyen, mert a bankok aligha fogadják majd el azt, ha a garázs egy másik épületben, a lakástól eltérő címen van.
Csok támogatásnál fontos tudni, hogy az autótáróló nem számít bele a csok rendeletben meghatározott hasznos alapterületbe. Használt ingatlannál például egy gyereknél 40 négyzetméter, két gyereknél 50 négyzetméter, három gyereknél 60 négyzetméter, míg négy vagy több utódnál 70 négyzetméter az elvárt minimális hasznos alapterület. Új lakásnál ehhez képest annyi a különbség, hogy négy vagy több gyereknél 60 négyzetméter a minimális alapterület. A csok támogatásból épülő házaknál némileg más számokat láthatunk: egy gyereknél 70, kettőnél 80, míg három vagy több gyereknél minimum 90 négyzetméter az elvárás.
A csok-nál azonban van még egy csavar: amennyiben társasházi lakást vásárol a család garázzsal, akkor lakáshitelt úgy kaphatnak, ha a garázsnak saját helyrajzi száma van, ám éppen emiatt magára a garázsra csok nem igényelhető. Családi háznál más a helyzet, itt hiteloldalon az a jó, ha a garázs és a lakóház egy helyrajzi számon van, ebben az esetben pedig csok támogatás is igényelhető rá, ám az áfavisszatérítés már nem fog menni.
Mit tehetünk, ha csak garázst vennénk?
Az előbbiek alapján már világos lehet, hogy kizárólag garázst vagy autóbeállót nem tudunk lakáshitelből vásárolni, egyszerűen azért nem, mert ez nem lakóingatlan. A helyzet persze nem reménytelen, a szabad felhasználású, akár 10 millió forint összegű Babaváró hitelből például több garázs is kifuthatja, feltéve, hogy az igénylők megfelelnek a jogszabályi feltételeknek. (Hogy jogosultak vagytok-e a Babaváróra, azt itt pillanatok alatt leellenőrizhetitek.)
Ezen kívül egy fedezet nélküli személyi kölcsön jelenthet még megoldást, már csak azért is, mert itt nincs szükség ingatlanfedezetre, a bank kizárólag az igazolt nettó jövedelem nagysága alapján dönti el, hogy ad-e hitelt, és ha igen, mennyit. A személyi kölcsön felső határa 10 millió forint, ami a legtöbb esetben elegendő is lehet egy garázsra, de a többség inkább 3-5 millió forint közötti összeget igényel.
Milyen egyéb lehetőségekkel érdemes számolni?
Finanszírozási oldalon szóba jöhet még egy szabad felhasználású jelzáloghitel is. Ez a lehetőség ötvözi a lakáshitel kedvező kamatszintjét a személyi hitelek szabadságával, hiszen az igényelt összeg bármire fordítható.
Látható, hogy a személyi kölcsön valamivel drágább, ám ne feledkezzünk meg arról, hogy a jelzáloghitel igényléshez szükség van megfelelő ingatlanfedezetre, ami nem lehet önálló garázs, vagyis be kell vonni a szerződésbe egy vagy több megfelelő ingatlant. Illetve számolni kell a jelzáloghitelek viszonylag magas egyszeri költségével is, ami a példánkban szereplő 5 millió forintos hitelösszeg esetében 150-200 ezer forint is lehet.