Az autópiac hihetetlen dráguláson megy keresztül. Ezzel együtt az autóvásárlásra fordítható finanszírozási lehetőségek szerepe felértékelődik, hiszen egyre kevesebben vannak, akik saját zsebből ki tudják fizetni a borsos vételárat. Cikkünkben körüljárjuk a lehetőségeket: autóhitel vagy lízing a jobb megoldás?
A háborús helyzet az autópiacon is egyre komolyabb károkat okoz. A gyártói alkatrészhiány és az emiatt kialakult várólisták miatt az új autót vásárlók száma mérséklődött (Magyarországon idén 11,6 százalékkal kevesebb új autó talált gazdát, mint tavaly). Ezzel szemben a használtautó-piac soha nem látott forgalmat generál (hazánkban az idei első negyedévében már 12 százalékos a növekedés).
A legolcsóbb új autó ma közel 40 százalékkal drágább, mint 2021 elején, a teljes piac egészén tapasztalható drágulás is 30 százalék körülre tehető. Az áremelkedés az elérhetőbb kategóriájú autók árát is jelentősen felvitte. Az autóvásárlók így kénytelenek mélyen a zsebükbe nyúlni, ha pedig nincs elég saját megtakarítás, akkor más megoldás után kell nézniük.
Hirdetés
Hirdetés
Miből finanszírozzuk az autóvásárlást?
Ha magánszemélyként új személygépkocsit vásárolnál, de a vételár egésze nem áll rendelkezésedre, akkor két banki konstrukció is a segítségedre lehet. Az egyik az autólízing, a másik az autóhitel. Nézzük, mit kell tudni az egyes finanszírozási formákról, milyen előnyökkel, illetve hátrányokkal bírnak.
A lízing
Autólízing esetében a finanszírozásban közreműködő bank vásárolja meg az előző tulajdonostól a kiszemelt gépjárművet, amelyet aztán a használatodba ad. Így amíg törlesztesz a banknak, addig nem is lehetsz tulajdonos, az autó csak akkor kerülhet a nevedre, ha teljes egészében kifizetted a tartozást, sőt emellett még sok esetben a maradványértéket is rendezned kell.
A lízing az autóhitel konstrukciókkal összehasonlítva egyes esetekben kedvezőbb havi törlesztési kötelezettséggel vehető igénybe, de emellett néhány hátránya is felsorolható:
- csak a lízing lejárata után kerülhet a nevedre az autó,
- magánszemélyként kedvezőtlenebb feltételekkel vásárolhatsz lízinggel, mint cégként,
- lízing esetén 20-40 % önerővel kell rendelkezned,
- meg van szabva, hogy milyen paraméterekkel rendelkező autót vásárolhatsz meg, például 12 évnél idősebb autó nem jöhet szóba,
- ha magánszemélytől lízingelsz, akkor a bank szigorúbb feltételeket fog kikötni, mintha kereskedéstől vásárolnál. Magánszemélytől történő vásárlás esetén állapotfelmérésre is készülni kell, ez pedig külön költség és idő,
- a lízingszerződés a legtöbb esetben előírja a casco kötését, amelynek díja rendszerint a törlesztőrészletekbe épül,
- a teljes eljárás jóval hosszadalmasabb lehet, mint egy autóhitel esetében.
Lízing esetében tehát az autó végig a finanszírozó tulajdonában marad, a jármű ez idő alatt nem adható el. Magánszemélyként történő vásárlásnál kizárólag zárt végű lízingre van lehetőség, ilyenkor a futamidő végén automatikusan a tulajdonodba kerül az autó. Cégként nyílt végű lízingre is sor kerülhet, amikor is az ügyfél a teljes kifizetést követően dönthet, hogy az előre rögzített maradványértéken megvásárolja a járművet, vagy nem tart rá igényt.
Az autóhitel
Az autóhitelként emlegetett konstrukció tulajdonképpen egy személyi kölcsön, amely szabad felhasználású, így autóvásárlásra is igénybe vehető. Ebből kifolyólag, ha a felvett hitelösszeget a személygépjármű árán felül másra is szeretnéd fordítani, bátran megteheted.
Legfőbb előnye a gyorsaság, hiszen az igénylési folyamat maximum pár nap alatt lezajlik. Ez pedig egy autóvásárlásnál jelentős előny lehet (a lízinggel szemben is), hiszen egy-egy jó ajánlatra a vevők azonnal ugranak.
A lízinghez képest itt a vásárlás megtörténtével egyidejűleg, azonnal saját tulajdonodba kerül a gépjármű. Ami pedig szintén hatalmas előny – nem szükséges hozzá fedezet, vagy önerő. Mindemellett a casco-t sem vagy köteles kötni.
Autóvásárlási célú személyi kölcsönt számos bank kínál, rendkívül rugalmas feltételekkel. Az igényelhető összeg maximuma 10 millió forint, amely akár online igényléssel, 2-3 napon belül a számládra kerülhet.
A hitel fedezetéül a jövedelmed fog szolgálni, így annak mértékétől jelentősen függ, hogy mennyi hitelt igényelhetsz. A Bankmonitor autóhitel kalkulátora segít összehasonlítani a legjobb banki ajánlatokat. Ez pedig kulcsfontosságú, hiszen a konstrukciók között több tízezer forintos eltérés is lehet a törlesztőrészletekben.