Bár még bőven lenne idő arra, hogy cégünk éves beszámolóját leadjuk – május vége a határidő -, azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a közeljövőben kedvezményes hitelt szeretnének felvenni nem célszerű halogatni a pénzügyi év zárását, a bankok ugyanis már most kérik a 2022. évre vonatkozó kimutatásokat a hitelbírálathoz.
A 2023-as év azoknak a vállalkozásoknak is megpróbáltatásokkal teli, amelyek viszonylag stabil piacokkal rendelkeznek és ki tudják gazdálkodni a költségemelkedéseket. A jól működő, nyereséges vállalkozások számára is jóval nagyobb kihívás a stabil finanszírozás biztosítása, legyen szó akár a napi működéshez, akár tervezett fejlesztéshez szükséges forrásokról.
Számukra jelenthetnek megoldás a Széchenyi MAX+ hitelek, amelyek még a mostani zord piaci környezetben is olcsó banki forrást jelentenek, ráadásul a hitelcélok széles körére vehetőek igénybe. A kamat évi fix 5 százalék, ami a jelenlegi piaci környezetben rendkívül kedvező, a hitelköltségek még épp kitermelhetőek egy eredményesen működő vállalkozás számára.
Ha például egy vállalkozás 50 millió forint Széchenyi Likviditási Hitel MAX+ konstrukciót igényelne most, a szabadon felhasználható forgóeszközhitel teljes hitelköltsége a három éves futamidő alatt 4 millió forint körül alakulna. A havi adósságszolgálat 1,5-1,6 millió forint lenne a finanszírozó banktól függően.
Két körülményre fontos azonban figyelniük azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a közeljövőben kedvezményes Széchenyi hitelt vennének fel:
- Egyrészt a jelenlegi feltételekkel a Széchenyi Kártya Program hitelei az első fél évben állnak csak rendelkezésre. Figyelembe véve, hogy eddig az időpontig a kérelmeket el is kell bírálni, hiteltípustól függően május végéig, június elejéig be kell adni a hitelkérelmeket.
- Másrészt jó tudni, hogy a bankoknak a hitelkérelmek elbírálásakor már a 2022. évi lezárt mérleget is kérik, függetlenül attól, hogy ennek elkészítésére a jogszabályi előírások alapján május végéig van mód.
Célszerű tehát még a hitelkérelem előtt egyeztetni a könyvelővel, hogy a szükséges kimutatások rendelkezésre álljanak, gondolva itt a lezárt 2022. évi beszámolóra, illetve a 2023-as évre vonatkozó főkönyvre (ennek legalább a legutóbbi lezárt negyedévre vonatkozóan rendelkezésre kell állnia).
Hirdetés
Hirdetés
Óvatosabbá váltak a bankok
Az sem mindegy persze, hogy mit tartalmaz az éves beszámoló, hiszen a hitel elbírálása során a bankok a kedvezményes hiteleknél is alaposan megvizsgálják, hogy a vállalkozás várható eredménye elegendő lesz-e a hitel törlesztőrészleteinek és járulékos költségeinek kifizetéséhez.
A kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben ráadásul a pénzintézetek is jóval óvatosabbá váltak. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi hitelezési felméréséből egyértelműen kiderül, hogy szigorodtak a hitelbírálati feltételek. Ezek közül is
- a legtöbb pénzintézet az ügyfélmonitoring, illetve
- a fedezeti követelmények területén lépett.
Fel kell tehát készülniük a vállalkozásoknak arra, hogy a bankok a hitelbírálat során a korábbiaknál is jóval alaposabban vizsgálják meg a kimutatásokat, illetve a pénzügyi terveket.
Erre figyelj a gyors és problémamentes ügyintézés érdekében
Az sem mindegy persze, hogy mennyi időt és energiát emészt fel a hitelügyintézés, hiszen az a vállalkozásodra fordítható energiából visz el. Ha gyors és zökkenőmentes folyamatot szeretnél érdemes jól előkészíteni azt.
A korábban már említett nyilvántartások (2022-es évzárás, naplófőkönyv) előkészítése és napra készen tartása mellett fontos világosan megfogalmazni, milyen célra tervezel hitelt felvenni. Ilyen lehet például, ha bővítenéd a céged által forgalmazott termékek körét, így növelned kell a készletállományod. Ehhez ideális egy jó forgóeszközhitel: ilyen például a Széchenyi Likviditási Hitel MAX+ kedvezményes kölcsön. De, ha például szeretnéd korszerűsíteni a gyártósoraidat, akkor konkrétan meg kell adnod a beszerzendő eszköz adatait és árát is. Erre a célra többféle finanszírozási mód is létezik, ilyen például a lízing is. (A Széchenyi Kártya Programban kedvezményes lízingkonstrukció is található.)