Idén júliusban a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset 371 800 forint volt, a bruttó és nettó jövedelmek egyaránt nagyságrendileg 15 százalékkal emelkedtek egy év alatt. Ez ugyan jelentős növekedés, de ha mellé tesszük a még mindig erős inflációs adatot, már kevésbé rózsás a kép. Milyen a jelenlegi átlagbér vásárlóértéke? Mennyit ér ma ez a kereset a hitelpiacon?
A KSH legfrissebb kereseti gyorstájékoztatója alapján júliusban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 559 100 forint volt, ez 15,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A kedvezmények nélküli nettó bér 371 800 forint volt, ami 15,2 százalékkal magasabb, mint 2022. júliusában.
A kedvezmények figyelembevételével számolt bruttó mediánkereset (a keresetek nagysága szerint sorba rendezve a középérték) 16,3 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti értéket: júliusban ez 450 ezer forint volt. A kedvezmények nélküli nettó mediánkereset (311 400 forinttal) eközben 15,9 százalékkal nőtt.
Hirdetés
Hirdetés
Mennyit ér a pénzünk az infláció tükrében?
A reálkereset megmutatja, hogy mit jelent a jövedelem változása a fogyasztói árak tükrében. Az idén júliusi, 17,6 százalékos inflációval összevetve a reálkereset 2 százalékkal csökkent az előző évhez képest, vagyis a bérek vásárlóereje még mindig nem tudott erőre kapni.
Az augusztusi inflációval (16,4%) összevetve a reálbér már kedvezőbb képet mutat. A pénzromlás csökkenésére talán a nyugdíjasok várnak leginkább, az idősek fogyasztói kosarára vetített áremelkedés ugyanis 17,2 százalékos volt, bár már ez is szép csökkenés a júliusi, 18,7 százalékos nyugdíjas inflációhoz képest. 2023 júliusában a nyugdíjak átlagos összege 210 ezer forint volt. Ebből is látható, hogy a nyugdíjak messze nem tudták megőrizni reálértéküket.
Mennyi hitelt vehetünk fel átlagbérrel?
A bérek és a nyugdíjak vásárlóértéke tehát egyaránt csökkent, érdemes azonban azt is megnézni, mit ér ez a jövedelem ma a hitelpiacon. Mekkora hitelt igényelhetünk ezzel? Mekkora törlesztőrészletet vállalhatunk be? A kérdések tisztázására fontos a hitelkamatok alakulását is figyelembe venni, illetve azt, hogy milyen típusú kölcsönt igényelnénk.
Egy jelzáloghitel igénylésekor a jövedelem mellett nagyon fontos az ingatlan értéke is. Egy személyi kölcsönnél csupán a kereset szolgál biztosítékként a bank számára. A jogszabály (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) szerint 600 ezer forint alatti nettó jövedelem esetén annak legfeljebb fele fordítható hiteltörlesztésre, melybe a már meglévő adósságterhek is beleszámítanak. Személyi hitel igénylésénél a kedvezmények nélkül átlagkereset 50 százaléka (185 900 Ft) lehet legfeljebb a bevállalható hiteltörlesztő. Lakáshiteleknél azt is figyelembe kell vennünk a JTM kapcsán, hogy milyen kamatperiódusú konstrukciót választanánk. Az adósságfék szabályról kapcsolódó cikkünkben olvashatsz részletesen.
Jelzáloghitel igénylés átlagkeresettel
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2023 júliusában a lakáscélú kölcsönök átlagos hitelköltsége 10,41 százalék volt. A Bankmonitor lakáshitel kalkulátor 8 hazai nagybank adataival számol, ahol az ingatlanhitelek átlagos hitelköltsége (átlagbérrel, 20 millió forint hitelösszeg és 20 éves futamidő esetén) végig fix kamatú lakáshitelnél 9,48 százalék, míg 10 évig fix kamatú jelzáloghitel esetén 9,04 százalék. 20 éves futamidő és 10 évig fix kamatperiódus választása esetén ennél a hitelösszegnél az átlagos havi törlesztőrészlet 175 681 forint.
A kedvezmények nélküli átlagbérrel lakáshitel esetén a következő maximum igényelhető összegekkel számolhatunk:
10 éves kamatperiódus esetén:
- 15 éves futamidőre 18 600 000 Ft;
- 20 éves futamidőre 21 500 000 Ft.
Végig fix kamatperiódus esetén:
- 10 évre 14 800 000 Ft;
- 15 évre 18 500 000 Ft;
- 20 évre 21 000 000 Ft.
Mennyi személyi kölcsönt kaphatok átlagbérrel?
Az MNB adatai alapján júliusban a személyi hitelek átlagos költsége 19,46 százalék volt. A Bankmonitor személyi hitel kalkulátora alapján egy 5 évre igényelt, 8 millió forintos szabad felhasználású kölcsön átlagos THM-e (teljes hiteldíj-mutatója) 16,63 százalék volt, ami 156 135 forint törlesztőt jelent.
A kedvezmények nélküli átlagbérrel legfeljebb az alábbi összegű személyi kölcsön igényelhető:
- 3 éves futamidő esetén 5 400 000 Ft;
- 5 éves futamidő esetén 8 000 000 Ft;
- 7 éves futamidő esetén: 10 000 000 Ft.
A legkedvezőbb hitel megtalálása kulcsfontosságú
Legyen szó lakáshitelről, személyi kölcsönről, vagy bármilyen más hiteltípusról, a Bankmonitor hasznos segítség a gyors és objektív összehasonlításban. Kalkulátorainkkal megtalálhatod az átlagosnál jóval kedvezőbb költségű ajánlatokat is. Ráadásul a legjobb banki ajánlatok felkutatása után sem hagyunk magadra, oldalunkon keresztül rögtön elindíthatod az igénylési folyamatot és szakértői segítségünket is díjmentesen veheted igénybe. Kérd segítségünket és zsebeld be az akár extra jóváírást, vagy kamatkedvezményt.
Az alábbi kalkulátoraink is hasznosak lehetnek a számodra:
Mennyi lakáshitelt igényelhetek?
Mekkora személyi kölcsönt vehetek fel?
Csatlakozz te is a több mint 160 000 feliratkozott olvasónkhoz és értesülj elsők között a gazdasági hírekről és a legjobb pénzügyi ajánlatokról.