A Gazdaságfejlesztési Minisztérium friss közleménye felforgatta az állóvizet, a hét legforróbb témája kétségkívül a lakáscélú jelzáloghitelekre és a vállalati forgóeszközhitelekre érvényes kamatplafon bevezetése volt. Az események percről percre változnak, így összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat. Zárkózz fel heti összefoglalónkból kedvenc kávéd társaságában!
Lakáshitel kamatplafon bevezetésére kérik a bankokat. Milyen hatása lehet ennek?
A hitelezés újraindítása, a gazdaság élénkítése céljából a Gazdaságfejlesztési Minisztérium önkéntes kamatplafon bevezetését kéri a bankoktól. Ez alapján a bankok nem nyújthatnak egy bizonyos THM érték felett kölcsönt. Mely hiteltermékek érintettek? Milyen hatása lesz a banki versenyre és általában a hitelpiacra ennek a lépésnek? A Bankmonitor vezető elemzője járt utána a kérdésnek.
Ezek a bankok csatlakoztak eddig a kamatplafonhoz
A pénteki hírek alapján néhány nagybank már biztosan csatlakozik az önkéntes kamatplafonhoz, így ők október 9-től nem kínálhatnak 8,5 százalékos THM feletti lakáshiteleket. Megnéztük, hogyan változik a hiteligénylők helyzete ezeknél a bankoknál egy konkrét hitelkonstrukció esetén.
Már most is van kamatplafon alatti áron lakáshitel
A Bankmonitor vizsgálata szerint a prémium ügyfelek jelenleg is kaphatnak a kamatplafonnál olcsóbban lakáshitelt, viszont átlagos jövedelemmel még jóval drágábbak az ajánlatok. Nagyon fontos lesz tehát, hogy kinek éri meg kivárni, a kamatplafon bevezetésével ugyanis több millió forint megtakarítható.
Mennyibe kerül a legolcsóbb lakáshitel 2023 októberében?
Bár néhány bank csökkentette lakáshitelei költségét, a legfrissebb, október hitelkamatok egyelőre nem hoztak valódi áttörést. A hiteligénylés előtt állóknak viszont a kamatplafon miatt is érdemes résen lenni, hiszen ez gyors átárazódást hozhat a pénzintézeteknél, amely a napokban körvonalazódik. Mutatjuk, melyek most a legolcsóbb lakáshitelek a bankoknál, és hol állnak a hitelkamatok a kamatplafonhoz képest.