A Babaváró hitel akkor a legjövedelmezőbb, ha az igénylést követően a házaspárnak gyermeke születik. Az igénylés előtt érdemes megismerni nem csak jogosultsági feltételeket, hanem a gyermekek érkezése körüli teendőket és szabályokat is, főleg, mert ebben is volt a közelmúltban változás. Mutatjuk!
Kivételes előnyök a gyermekvállalás előtt álló pároknak
A Babaváró támogatás azoknak a magyar házaspároknak lehet kiemelkedően kedvező lehetőség, akik az igénylést követően gyermeket, vagy gyermekeket szeretnének vállalni, hiszen a születendő babák számával együtt a kedvezmények köre is bővül.
Ha az igénylést követő 5 éven belül gyermek érkezik a családba, akkor a Babaváró kölcsön kamatmentessége a futamidő végéig megmarad, illetve az újdonsült szülők kérhetik, hogy 3 évig ne kelljen törlesztőrészletet fizetniük. Az igénylés és a törlesztés felfüggesztésére vonatkozó kérelem már akkor is beadható, amikor még csak pocakban van a baba, ha a magzat elérte a 12 hetes kort.
További 3 évre elhalasztható a Babaváró hitel törlesztése, ha a második gyermek is úton van, a kérelem szintén a 12 hetet betöltött magzati kor után adható be. A második baba érkezésével a tartozás 30 százaléka vissza nem térítendő támogatássá alakul.
Ha pedig három gyermeket tervez a család és a harmadik baba is érkezik, a teljes fennálló tartozás elengedésre kerül. Jó időzítéssel tehát akár egyetlen forintot sem kell fizetni a maximum 10 milliós kamatmentes hitel után.
Hirdetés
Hirdetés
A baba érkezésének igazolása
Fontos tehát, hogy a kedvezmények kapcsán csak a támogatás igénylése után született gyermekek számítanak. Természetesen akkor is lehet Babaváró hitelt igényelni, ha már van gyermekünk, de a meglévő gyerekeket nem veszi figyelembe a jogszabály sem a kamatmentesség, sem a tartozás elengedése, sem a törlesztési szüneteltetés kapcsán.
Mikor kell bejelenteni a támogatással érintett babákat?
- az igényléssel egyidejűleg, ha már a pocakban van a legalább 12 hetes magzat,
- ha korábban már igénybe vettük a kedvezményes kölcsönt és az első baba betöltötte a 12 hetes magzati kort, vagy
- ha korábban már igényeltük a Babaváró hitelt és most megszületett a gyermek.
Ha már a magzati korban szeretnénk megejteni a bejelentést, vagy esetleg már az igényléskor úton a baba, akkor a futamidő végéig tartó kamatmentességet be is biztosítottuk. Természetesen senki sem szeretne a legrosszabbra gondolni ilyenkor, de felmerülhet a kérdés, hogy mi történik, ha a születéskor vagy még azt megelőzően valami tragédia történik a babával. Jó hír, hogy ebben az esetben is megmarad a kamatmentesség, emiatt tehát nem kell aggódnunk.
Ha a gyermek érkezését nem jelentettük be a terhesség alatt, akkor arra a születéstől számított 60 napunk marad. Sajnos, ha a születés kapcsán tragédia történik a picivel, akkor ilyenkor nem érvényesíthető utólag a kamatmentesség, arra a második babával kerülhet csak sor.
Ha szeretnénk élni a törlesztés szüneteltetésének lehetőségével, akkor azt akár magzati korban, akár a születést követően megtehetjük, fontos, hogy a gyermek érkezésével egyidejűleg járjunk el. A törlesztés 3 évre függeszthető fel, kivéve, ha ikerterhesség áll fenn, ez esetben 5 évre mentesülhetünk a fizetési kötelezettség alól.
Hogyan igazolható a gyermek érkezése?
Korábban a gyermek érkezését a várandósgondozási kiskönyvvel és a banki gyermek érkezéséhez kapcsolódó formanyomtatvány kitöltésével kellett igazolni, ugyanakkor a legfrissebb, 2023. szeptemberi változások értelmében a kiskönyvre már nincsen szükség.
Az igazoláshoz magzati korban történő bejelentéskor egy meghatározott tartalmú szülész-nőgyógyász szakorvosi igazolást kell benyújtani a bank részére, melyen fel kell tüntetni az alábbiakat:
“Alulírott, a várandósgondozásban részt vevő szülész-nőgyógyász szakorvos igazolom, hogy az 1. pontban nevezett személy várandóssága fennáll.”
- A kismama személyes adatait (név, születési név, anyja neve, születés helye és ideje, lakcím),
- a váradósság adatait (a terhesség 12. hete betöltésének napja, a születés várható időpontja és a magzatok száma),
- és a szülész-nőgyógyász szakorvos adatait (szakorvos neve, nyilvántartási száma, dátum, aláírás és orvosi pecsét).
A születést követően az alábbi eljárást kéri a bank:
- vérszerinti gyermeknél a születési anyakönyvi kivonatra, a lakcímkártyára és az adóazonostó jelről szóló igazolásra (vagy ha van, akkor az adókártyára) van szükség,
- örökbefogadás esetén pedig az örökbefogadást engedélyező végleges határozatot, a gyermek lakcímkártyáját és adóigazolványát kell magunkkal vinni a bankba.
Jelenthet-e hátrányt az igénylésnél, ha már úton a baba?
Legyen szó bármilyen hiteligénylésről, azzal már szinte mindenki tisztában van, hogy a bankok eljárásrendje, a hitelbírálati gyakorlatok igen eltérőek lehetnek. A Babaváró hitel esetén ez halmozottan igaz, még akkor is, ha a kamatmentes kölcsön alapvető feltételeit jogszabály határozza meg.
A legnagyobb különbségek természetesen a hitelbírálati feltételek között keresendők: egyáltalán nem mindegy az igénylők vagyoni helyzete, hitelmúltja vagy éppen jövedelmének, foglalkoztatottságának részletei. Egyes bankoknál ugyanis a várandós kismama jövedelme szigorúbb elbírálás alá esik. Éppen ezért érdemes már a tervezéskor felvenni a kapcsolatot egy olyan hitelszakértővel, aki ismeri a bankok gyakorlatát és oda tud irányítani, ahol a legvalószínűbb a siker és a maximális hitelösszeg.
Bonyolítja a képet továbbá az is, hogy a 2024-től érvényes Babaváró feltételeknek számos házaspár nem tud majd megfelelni, ami miatt számukra már csak szűk két hónap áll rendelkezésre az ügyintézésre.