A Magyar Nemzeti Bank mai döntése értelmében március 27-től 8,25% az irányadó kamatszint hazánkban. Mit várhatunk a hitelkamatoktól, betéti hozamoktól a döntést követően?
Hogy alakulnak a hitel és megtakarítási kamatok az alapkamathoz képest?
Ha az alapkamat nem igazán mond sokat nekünk, akkor ez nem véletlen, ugyanis ritkán találkozhatunk vele a mindennapi életben. Ugyanakkor bizonyos mechanizmusokon keresztül kifejti hatását a gazdaságra, a pénzpiaci hozamokra. Éppen ezért érdemes megvizsgálni az alapkamat szemszögéből az általunk elérhető hitelkamatok, megtakarítási hozamok alakulását.
A legkedvezőbb személyi hitelek kamata meghaladja az alapkamatot. A Bankmonitor kalkulátora alapján 1 millió forint havi jövedelem mellett a legolcsóbb 5 millió forint összegű, 7 éves futamidejű személyi hitel THM értéke jelenleg 12,59%. Ehhez 88 032 forint havi törlesztőrészlet és 7 394 648 forint teljes visszafizetendő összeg kapcsolódik.
A lakáshiteleknél már más a helyzet, itt bőven találkozhatunk az alapkamatnál kedvezőbb kondíciókkal is. A Bankmonitor lakáshitel kalkulátor szerint 1 millió forint havi jövedelemmel a legolcsóbb 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű, legalább egy évtizeden át fix kamatozású kölcsön THM értéke 6,10%. A kérdéses hitel induló törlesztőrészlete 142 806 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 34 229 377 forint. (A kérdéses paraméternek megfelelő összes banki ajánlat THM értéke elmarad az alapkamat nagyságától.)
A megtakarítások között a kockázatmentes és alacsony kockázatú befektetések érdemes megvizsgálni. Jelenleg ezek közül az állampapírok és bankbetétek jöhetnek szóba. A komoly előírások, speciális elvárások nélkül elérhető legkedvezőbb éves kamatszint 7,25% körül alakul. (Ennek megfelelő éves kamatot kínál például a Cetelem Bank 8 hónapos lekötésre.) Ez már egy értelmezhető kamatszint, de ne feledkezzünk meg a kamatadóról és a szochóról, melyek együttes mértéke 28%. Ilyen adókkal egy állampapírnál nem találkozhatunk.
Az állampapírok közül a jelenlegi legkedvezőbb éves kamatszinttel a 2027/N BMÁP rendelkezik. Azt mindenképpen tudni kell a papírról, hogy negyedéves kamatozású és jó eséllyel a következő kamatfordulókor a kamata csökkenni fog. A megtakarításoknál a bónusz állampapír aktuális kamata meghaladja az alapkamat nagyságát. De ez a papír változó kamatozású, és előreláthatóan a magas kamatszint nem marad velünk sokáig.
A lakáshitelek éves költsége érdemben elmarad az alapkamattól, ráadásul a kamatozásuk hosszú ideig fix.
Hirdetés
Hirdetés
Csökkenhet az új kölcsönök kamata?
Az aktuális helyzetnél valószínűleg fontosabb, hogy mire számíthatunk a jövőben, hogy milyen hatása lehet az alapkamat csökkenésnek hosszabb távon? Mérséklődhetnek a hitelkamatok is ezt követően?
Sajnos rövid távon nincs komoly esély arra, hogy az újonnan kihelyezett hitelek kamata érdemben csökkenni fog. Az alapkamat ugyanis a rövid pénzpiaci hozamokra hat gyorsan, a hosszabb futamidejű pénzpiaci hozamokra – BIRS, hosszú futamidejű állampapírok -, már csak lassabban, tompítottan fejti ki a hatását. Márpedig a jelenlegi lakossági hitelek kamata a hosszú futamidejű pénzpiaci hozamoktól függ.
Sajnos ezen pénzpiaci hozamokra más tényezők is hatnak, amelyek a kérdéses mutatók csökkenése ellen dolgoznak. Ilyen például a nemzetközi hozamkörnyezet alakulása: a német és USA hosszú futamidejű hozamok emelkedtek az utóbbi időben, ami a hazai hasonló hozamokat megtámasztja.
Mindezek miatt sajnos az alapkamat csökkenéséhez hasonló kamatcsökkenésre a lakáshitelek és személyi kölcsönök piacán nem számíthatunk. Inkább oldalazás, a verseny fokozódása, esetlegesen minimális kamatcsökkenés várható.