Az már nem kérdés, hogy kimondottan praktikus tud lenni a bankszámla, a használata is lehet egyszerű és akár díjmentes is. Szinte már mindenkinek van legalább egy lakossági folyószámlája, különböző célokra akár több is, de nem minden esetben a legjobb megoldásokkal. Mégis mi alapján válasszuk ki a hozzánk leginkább passzolót? Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy milyen szempontok alapján érdemes elindulni 2025-ben.
Nagy a kínálat a piacon és egyre jobban „felszerelt” számlacsomagok állnak rendelkezésre a bankoknál, ráadásul többféle díjmentes verzió is elérhető. Tényleg lehetséges megúszni a számlahasználatot akár ingyen is? Ráadásul nem fapados számlákkal? Lehetnek extráink is, innovatív megoldások? Mindez valóban elérhető már 2025-ben. Mutatjuk, hogyan.
Hirdetés
Hirdetés
Hogyan igazodj el a bankszámlák között?
A bankszámla-választás lehet egyszerűbb is, mint gondolnád. Csupán át kell gondolni a használati szokásokat és ahhoz a leginkább illeszkedőt megnyitni. Vedd végig, hogy melyek azok a funkciók, amiket a leggyakrabban használsz és elengedhetetlenek számodra. Sokat utalsz, bankkártyával fizetsz, inkább készpénzt használsz? Mire használod leginkább a bankszámládat?
Íme a kérdéssor, ami megkönnyítheti a döntést:
- eseti átutalások: havonta milyen gyakoriak az átutalások, akár bankon belüli számlára, akár idegen bankira? Mekkora összegeket utalsz?
- állandó átutalási megbízások: van állandó átutalásod? Van valamilyen fix összegű rendszeres kifizetésed? Például: hiteltörlesztés bankon kívüli számlára, rendszeres megtakarítási összeg, biztosítás stb? Hány darab van ezekből és milyen összegben?
- csoportos beszedési megbízás: van beállítva a számládon csoportos beszedés? Például közműdíjakra, telefonszámlára? Hány darab és milyen összegben?
- bankkártyás vásárlás: ahol csak lehet inkább kártyával fizetsz? Mindig nálad van a plasztik kártyád vagy digitalizáltad és inkább telefonnal, okosórával intézed a vásárlásokat? Online szoktál vásárolni?
- készpénzfelvétel: havonta mennyi készpénzt használsz? Hányszor veszel le egy hónapban pénzt?
- bankkártya: fontos hogy milyen legyen a bankkártyád? Egyszerűbb vagy dombornyomott, esetleg prémium kártya? Hajlandó vagy többet fizetni egy bankkártyáért, ha több extrával rendelkezik?
- külföldi használat, devizaváltás, devizaátutalás: milyen gyakran használod a számládat, bankkártyádat külföldön? Érkezik deviza a számládra, vagy szoktál devizát váltani és átutalni rendszeresen, esetleg évente? Hány alkalmat és mekkora összegeket jelenthet ez?
- nagy összegű kifizetés: várható nagy összegű kifizetésed a jövőben? Például tervezel lakást vagy autót venni?
Ha ezekkel megvagy, vedd mellé, hogy biztonsággal mekkora összeg érkezhet minden hónapban a számlára.
Valamint nézd át a jelenlegi számlád költségeit: tudod mennyi a havidíja a számládnak? Mennyi a bankkártyád éves díja? Milyen átutalási díjak vannak? A tranzakciós illetéket felszámolják? Mindezeket a számlakivonatodon találod, de a mobilapplikációban is meg tudod nézni, vagy az aktuális kondíciós listában.
Kiindulásképpen azzal érdemes számolni, hogy általánosságban a havi jövedelem 1-2%-a megy el a bankszámlaköltségre, de a díj ennek akár a többszöröse is lehet. Ez például egy 350 ezer forintos jövedelem esetében jobb esetben havi 1500-3000 forint, kedvezőtlenebb feltételek esetén pedig 4-5 ezer forint is lehet.
Jöhet egy gyors kalkuláció? Hasonlítsd össze a számlákat egyszerűen!
Akár tételesen végignéztük a használati szokásainkat, akár nem, érdemes a bankszámlák összehasonlításával kezdeni a folyamatot. A Bankmonitor Bankszámla kalkulátorával mindez roppant egyszerű. Alapesetben a legjellemzőbb költési szokások vannak beállítva, de a kereső tetszőlegesen módosítható az egyéni igények szerint, így teljesen személyre szabható a kalkuláció. Jövedelemként érdemes azt megadni, ami biztonsággal minden hónapban megérkezik.
A kalkulátor pillanatok alatt összehasonlítja a bankszámlákat és kilistázza nekünk a legtöbb hazai banki ajánlatot, a költségek szerinti növekvő sorrendben. A szimpatikus csomagajánlatra kattintva pedig a részleteket is megtudhatjuk: milyen feltételeknek kell teljesülnie, milyen kondíciói vannak.
Melyiket válaszd?
Természetesen a döntés rajtad áll, érdemes mindenképpen olyan számlacsomagot választani, ami igazodik a szokásaidhoz és lehetőleg díjmentesek is legyenek ezek a tételek. Tervezhető és hosszabb távon is fenntartható lehet a számlád költsége, és ehhez még sok odafigyelés sem kell. Az ingyenes számlacsomagok valóban tudják ezt, ugyanis általában határozott időre szóló promóciós számlák, és ez idő alatt a bank nem változtat a kondícióin. Azaz jöhet inflációs áremelés, tranzakciós illeték áthárítás, ha ilyen csomagod van, téged mindez hidegen hagyhat. A számlaszerződésed véd ezek ellen is.
Mire figyelj a kiválasztásnál? Mely díjakra fókuszálj?
Az alap díjtételeken túl, bármelyik, amelyik a mindennapi használat miatt téged érinthet (ezek meghatározásához a cikk eleji kérdéssor is segítséget nyújt).
Milyen jellemző díjak vannak:
- Tranzakciós díjak: minden pénzmozgásért számolhat fel a bankod egyszeri és százalékos díjat is. Ilyen például az átutalási díj, csoportos beszedési díj.
- Tranzakciós illeték: ez egy adónem, amit a bank az állam felé fizet, de be is szedi az ügyfeleitől. Mostanában gyakran találkozhattál ezzel a fogalommal, ugyanis sorban jelentették be a bankok, hogy a megemelt tranzakciós illetéket átterhelik 2025-től a lakossági ügyfeleikre is. Jellemzően ezt az illetéket még az egyéb díjakon felül kell kifizetni. Tehát az átutalásnak egy átlagos számlacsomagnál van banki díja – például 0,85% – és ezen felül számítják fel a 0,45%-os tranzakciós illetéket az 50 ezer forinton felüli részre. Ez alapján 80 ezer forint egyszeri átutalása 645 forintunkba kerül.
- Számlavezetési díj: fix havidíj, amit a számla fenntartásáért kér a bank.
- Értesítések díja: főként az sms-szolgáltatás díja. Ez általában külön havi díjat, gyakorta ezen felül darabonkénti sms-díjat is jelent. Érdemes az ingyenes push-értesítésre cserélni és megspórolni évente ezzel is tízezreket.
- Bankkártya díja: jellemzően éves díjat jelent, sok helyen kibocsátási (kvázi legyártási) díjat is felszámolnak egy bankkártyáért. Az elektronikus (azaz) vésett kártyák általában olcsóbbak, mint a dombornyomott társaik, és ma már jelentősége sincs igazán, hogy milyet használunk a vásárlásainkhoz. Több számlacsomaghoz ingyenesen adnak bankkártyát, de választhatunk drágább, prémium kártyák közül is. Ez utóbbi esetében gondoljuk át, hogy ki tudjuk-e használni az exkluzív kedvezményeket, megéri-e a pluszköltséget.
- Készpénzfeltétel díja: a jogszabályi keretekben meghatározott, havi 2 alkalommal maximum 150 ezer forintig ingyenes készpénzfelvétel bármelyik banknál elérhető, csak nyilatkozunk kell róla. Azonban ezt csak egy lakossági bankszámlánkra választhatjuk. Ezen felüli készpénzfelvétel esetén bankonként eltérő, hogy milyen díjakkal számol. És gyakran az sem mindegy, hogy saját vagy idegen banki ATM-ből akarunk pénzt kivenni. A banki díjon felül pedig még a 0,9%-os tranzakciós illetékkel is számolnunk kell. Több számlacsomagnál van lehetőség azonban a törvényi keretek helyett akár nagyobb összegű ingyenes készpénzfelvételre is.
- Kapcsolódó szolgáltatások díja: mi mindent kínál még az adott bank külön díjért cserébe a számlavezetés mellé? Néhány példa:
- biztosítások, asszisztencia: ha nincs beépített utasbiztosítás, általában külön kínálják havi vagy éves díj ellenében. Itt is azt a kérdést tegyük fel, hogy ki tudjuk e használni, vagy érdemes inkább eseti, de nagyobb csomagot kötnünk utazásaink alkalmával
- egyedi csomagok: a számlához választható plusz csomagokkal is találkozhatunk. Például havi díj ellenében kedvezőbb vagy ingyenes átutalások, készpénzfelvétel stb – csak egy tipp: vannak olyan bankszámlák, ahol ezek eleve ingyenesek
- számlakivonat kézbesítésének módja: a postai úton történő kapcsolattartás szinte kivétel nélkül mindenhol külön díj ellenében lehetséges. Tehát praktikus elektronikusan kérni a bankszámlakivonatainkat is, és figyeljünk arra is, hogy az adott számlacsomagnál erre se számoljanak fel pluszköltséget.
Ezeken túl természetesen egyedi tételek is előfordulhatnak. Ha például forinttól eltérő devizanemekben is tranzaktálunk, érdemes erre is ránézni. Léteznek a lakossági folyószámlához kapcsolódó ingyenes devizaszámlák is, és egyedi áras devizakonverziót is több bank kínál.
Milyen szempontok lehetnek még? Extrák, védelem és bónuszok
A digitális bankolás lehetősége egyre elterjedtebb a felhasználók körében is, és a bankok egyre jobb szolgáltatásokkal bővítik a termékpalettájukat és folyamatosan fejlesztenek. Ennek köszönhetően is nagy a verseny a bankok között és egyre jobb felhasználó élményekkel várják az új ügyfeleiket, vagy próbálják marasztalni a régieket. Az új ügyfeleknek sok esetben nyitási bónuszokat is kínálnak.
A nyitási kedvezményeken túl számos banknál elérhetők pénzvisszatérítési programok, partneri kedvezmények és hűségprogramok is. Ezekkel akár tízezreket szerezhetünk vissza a vásárlásaink után.
A digitális biztonság érdekében mindegyik bank a kötelező és jól szabályozott kereteken felül is számos extrát vezetett be. Külön védik az ügyfeleiket, és a tulajdonosok is sokat tudnak tenni ezért. Azonkívül, hogy naprakészek vagyunk és felvértezzük magunkat a banki csalók ellen, a bankszámlánkon is sok beállítást tehetünk a védelem érdekében. Használhatunk ehhez kártyalimiteket, virtuális kártyát, geokontrollt – és mindezeket egyszerűen kezelhetjük az banki mobilapplikáción keresztül, a nap bármely szakában.
A felhasználóbarát felületek sem elhanyagolhatók és szerencsére ebben is nagy a választék és a fejlettségi szint is. A bankok igyekeznek a stabilitáson és biztonságon túl olyan funkciókkal gazdagított applikációkat fejleszteni, amik könnyebbé és barátságosabbá teszik a mindennapi bankolást is.
Megtakarítani is szeretnél vagy befektetéseidet is a választott banknál kezelnéd? Erre is van lehetőség. A kiválasztásnál az is szempont tud lenni, hogy melyik bank milyen szolgáltatásokat kínál. Erről részletesen is tudsz tájékozódni a Bankmonitoron keresztül, vagy az adott bank oldalán.
A legjobb számlacsomagok a Bankmonitoron keresztül
A már említett ingyenes, promóciós számlákat jellemzően a bank valamely partnerén keresztül tudod megnyitni. A Bankmonitoron keresztül elérheted ezeket, ráadásul van olyan, amit kizárólag itt kaphatsz.
- CIB ECO számlacsomag
- Erste Privilégium 2.0 Partner számlacsomag
- Raiffeisen Premium Banking bankszámla
- UniCredit Partner Aktív Nulla számlacsomag
Hol és hogyan nyisd meg az új számlád?
Mindenekelőtt tehát kalkulálj és hasonlítsd össze az ajánlatokat. Ha valamelyikkel kimondottal szimpatizálsz és van is náluk ideális számlacsomag, akkor nincs is sok kérdés. Csupán az, hogy mikor és milyen módon szeretnéd megnyitni az új számládat.
Miután leadod a választott számlacsomagra az érdeklődésed a Bankmonitor szakértői segítenek tisztázni a még esetlegesen nyitva maradt kérdéseidet és elindítanak a számlanyitási folyamaton. Ez lehet személyes, bankfióki találkozó vagy a sokkal rugalmasabb, online számlanyitás is. Ha sikerült kiválasztanod, kattints a csomagra és indulhat is az igénylési folyamat. Ha még nem tudtál dönteni, akkor is díjmentesen kapsz segítséget a kiválasztáshoz.