Az új lakóingatlant vásárlók előszeretettel veszik igénybe a vissza nem térítendő 10 millió Ft-os CSOK-ot és a kapcsolódó 10-15 millió Ft-os, fix 3%-os kamatozású kedvezményes lakáshitelt. Egy banánhéjról azonban kevesen tudnak, amin az egész borulhat: nem mindegy kitől vesszük meg az új építésű lakást, vagy házat.
Fontos szabály a CSOK esetében, hogy kizárólag nem magánszemélytől vásárolt ingatlan esetén érhető el (azaz gazdálkodó szervezettől kell vásárolnunk az ingatlant). Sok esetben előfordul, hogy kisebb vállalkozásként valaki magánszemélyként veszi meg egy telket épít fel rá egy házat, vagy ikerházat. Minden szép és jó, tetszik az ingatlan és már messziről látszik, hogy új építésű.
A problémát azonban az jelenti, hogy az ingatlan már az első adásvétel előtt magánszemély tulajdonban van, a CSOK-ot pedig kizárólag az ingatlan első magánszemély tulajdonosa veheti igénybe. És teljesen mindegy, hogy a CSOK vissza nem térítendő 10 millió Ft-járól, vagy a hozzá tartozó 10-15 millió Ft kedvezményes lakáshitelről van szó.
(Kisebb jó hír, hogy a használt lakás vételéhez tartozó CSOK – kedvezményes hitel nélkül – természetesen elérhető ebben az esetben is.)
A sors fintora, hogy illetékfizetési szempontból a magánszemélytől vásárolt új építésű ingatlan is újnak minősül (azaz kedvezőbb illetékfizetési kötelezettség vonatkozik rá, mint a használt ingatlanra).