A várakozásoknak megfelelően a jegybank a mai napon megemelte egyhetes betétjének kamatát. Ezzel a hazai gazdaságban irányadónak tekinthető kamatszint 6,15%-ra emelkedett. Ez a magas inflációs várakozások fényében egyáltalán nem meglepő: az MNB szerint az idei évben elérheti a drágulás mértéke a 8,7%-ot. De vajon hogyan, és ami talán még fontosabb: mikor változtathatja meg a hazai hitelek kamatát az új helyzet?
A jegybank a mai döntésével 0,3 százalékponttal megemelte az irányadó kamatot, ugyanis az MNB egyhetes betétjét ma 6,15 százalékos kamat mellett hirdette meg. Ez a változás begyűrűzik a hazai pénzpiacra és a gazdaság más területeire is. De mikortól érezhetjük ténylegesen a bőrünkön ezt a módosítást?
Júliustól már nagyon fájhat 470 ezer családnak a hiteltörlesztés
A rövid futamidejű BUBOR mutató értékébe igen gyorsan beépül – sőt már be is épült – az MNB kamatemelése. 2021 év elején a 3 havi BUBOR értéke 0,75% volt, 2023. március 24-én mutató értéke 6,43%. Ez utóbbiban már megjelent az MNB mai kamatemelésének hatása is. (A 3 havi BUBOR értéke kiemelten lényeges, ugyanis a régi devizahitelek forintra váltása során az átalakított kölcsönök kamatát ezen mutató értékéhez kötötték.)
Ezek alapján egy 10 millió Ft értékű, 10 éves futamidejű kölcsön törlesztőrészlete – fix 2,5 százalékos kamatfelárat feltételezve – 97 ezer forintról 126 ezer forintra fog emelkedni. Ez bizony 29 százalékos emelkedést jelentene. A kamatstop azonban az idei év első felében védi az érintett adósokat, a hiteltörlesztés csupán 6 ezer forinttal emelkedhet meg ezen időszakban.
A kamatstop lejártát követően, júliustól azonban az adósok szembesülhetnek az eddig elmaradt drágulással. Érdemes ezt megelőzni és a meglévő kölcsönt lecserélni egy kiszámíthatóbb, biztonságosabb hitelre. Ráadásul jelen speciális gazdasági helyzetben ezzel a lépéssel a mostani törlesztőrészlethez képest csupán 3 ezer forinttal kellene többet fizetni. (Ez azt is jelenti, hogy a kamatstop lejáratát követően havi szinten 26 ezer forintot spórolhatna a család, ami 10 év alatt 3,1 millió Ft megtakarítást eredményezne.)
Hirdetés
Hirdetés
Borítékolható az új hitelek drágulása
Az MNB a keddi tájékoztatójában elmondta, hogy a változó gazdasági kilátások miatt – háború, szankciók, nyersanyagárak emelkedése… – az árak emelkedése lassabban mérséklődhet. Ráadásul a magasabb irányadó kamatok hosszabb távon is velünk maradhatnak.
Ez mindenképpen hatással lehet a hitelpiacra, hitelkamatokra is. Ha az MNB aktuális inflációs várakozásaira tekintünk, akkor a helyzet még inkább érdekes.
A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján ugyanis – 20 millió Ft hitelösszeg, 20 éves futamidő és 500 ezer Ft jövedelem beállítása esetén – az összes ajánlat THM értéke kedvezőbb az idei évre várt 8,6-8,7 százalékos inflációnál. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a kölcsön kamata a teljes futamidő alatt meg fogja verni az adott évi inflációt. Ilyet 20 éves időtávra jósolni komoly felelőtlenség lenne. Az ugyanakkor elég valószínű, hogy ez a helyzet nem maradhat fent sokáig. A bankok várhatóan meg fogják emelni az új kölcsönök kamatát, ezzel igazodnak az emelkedő pénzpiaci hozamszintekhez és az inflációhoz is.
A kölcsönfelvétel előtt állóknak érdemes szem előtt tartaniuk, hogy a gyorsaság még mindig komoly pénzügy előnyt eredményezhet, hiszen megelőzhető a hitelek újabb drágulása. A jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben teljesen érthető az, ha valaki a komoly pénzügyi döntéseivel kivár. (Például nem ugrik bele egy lakásvásárlásba.) Azonban tisztában kell lenni az érintetteknek a kivárás pénzügyi hatásával is: később várhatóan jóval drágábban tudnak hitelt igényelni, mint jelenleg.