Az áprilisban elindított NHP Hajrában már 700 milliárd forintnyi szerződést kötött 10 ezer vállalkozás. A részt vevő bankok év végéig 1 000 milliárd forintot is meghaladó igénybevételre számítanak. De ki jogosult a kedvező, akár 2,5 %-os fix kamatú vállalkozói hitelre, és mit tud az NHP Hajrá az Új Széchenyi Hitellel összehasonlítva?
A vállalkozások megváltozott igényeihez igazodó, április 20-án elindított, 1 500 milliárd forintos keretösszegű NHP Hajrá konstrukció az egyik legfontosabb eszköze lehet a gazdaság beindításának, mivel minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel, széleskörű felhasználási lehetőséggel biztosít kedvező és kiszámítható kamatozású forrást a kkv-szektornak.
A legújabb konstrukció keretében megkötött szerződések volumenének 30 százaléka új beruházási hitel vagy lízing, 53 százaléka forgóeszközhitel, 16 százaléka pedig korábbi beruházási hitel kiváltásához kapcsolódó ügylet volt. A hitelek közel 40 százalékát a kereskedelem, javítás ágazatban és a feldolgozóiparban tevékenykedő vállalatok vették fel, amelyet az ingatlanügyletek és a mezőgazdaság ágazat követett.
Az NHP Hajrá a következő célokra igényelhető: cégvásárlás, lakóingatlanként nyilvántartott panzió és turistaház vásárlás, üzleti célú lakóingatlan vásárlás, lakóingatlan vásárlás bérbeadási céllal, tárgyi eszköz vásárlása bérbeadási céllal, személygépkocsi vásárlása, forgóeszköz-finanszírozás, hitelkiváltás.
Az NHP Hajrá legfontosabb paraméterei:
- Hitelösszeg: 3 millió Ft-tól 10 milliárd Ft-ig
- Maximális futamidő 20 évre nőtt
- Kamat: maximum 2,5% (fix) -> az MNB 4%-os kamattámogatása miatt akár ennél lényegesen kedvezőbb is lehet
- Legalább egy teljes lezárt évvel rendelkező vállalkozásoknak
Annak érdekében, hogy a vállalkozások minél előbb forráshoz jussanak, az NHP korábbi szakaszaitól eltérően az NHP Hajrá keretében az MNB rövid, kéthetes hitelbírálati időt írt elő, amelyet ez idáig a hitelintézetek szinte minden esetben teljesítettek.
Hirdetés
Hirdetés
Remek alternatíva: új Széchenyi Hitel
2020. május 15-től igényelhető a megújult Széchenyi Hitel Program, a konstrukciót jelenleg még kedvezőbb feltételekkel, nagyobb állami támogatás mellett igényelheted, mint korábban. Ezzel is segíti az állam a járványveszély, gazdasági visszaesés ideje alatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat. Abban az esetben is megérheti ez a “szuperolcsó” hitel, ha céged jól átvészelte az eddigi nehéz időszakot, hiszen a konstrukcióból megfinanszírozhatod, előteremtheted jövőbeni fejlődésed alapjait is.
A konstrukció kamata a futamidő végéig fix: a támogatással csökkentett kamat nagysága 0,1-0,5% – pontos nagysága a kiválasztott konstrukciótól függ -, a hitel után kezelési költséget nem szükséges fizetned. A kezességért szükséges még díjat fizetned, ennek mértéke 0,3-1% között mozoghat. Vagyis éves szinten 0,4-1,5%-os költség mellett megkaphatod a konstrukciót.
E mellé még általában jön egy egyszeri szerződéskötési díj, melynek mértéke a hitelösszeg 0,5-1,5 százaléka. A díj maximális nagysága jellemzően 1-1,5 millió forint. Más egyszeri, induló költsége általában nincsen a Széchenyi Kártya Program keretében elérhető hiteleknek, csak egyes konstrukciók esetében lehet folyósítási díj, vagy épp bírálati díj.
A konstrukciót számos célra felhasználhatod: ideális lehet például biztonsági tartaléknak is. Amennyiben egyes vevőid a válság alatt nem tudnának időben fizetni, akkor elkerülheted ezen plusz forrás bevonásával, hogy a te cégednek is fizetési gondjai legyenek. Lehet belőle plusz, tartalék készletet is vásárolni: így akkor is biztosítani tudod céged zavartalan működését, ha a koronavírus esetleges második hulláma alatt a szállítóid nem tudnának megfelelő készlettel ellátni.