Jól jársz, ha a hitel futamideje előtti részleges vagy teljes visszafizetése mellett döntesz, hiszen ezzel jelentős összeget spórolhatsz meg. Ráadásul, ha odafigyelsz a részletekre, évente egyszer 200 ezer forintos összeghatárig díjmentesen is megúszható a történet. Ez alapján megéri akár egy kisebb összeget is betörleszteni a hitelbe, hiszen a kamatmegtakarítás révén jelentős pénzügyi előny érhető el.
Használd hitelkalkulátorunk az igényeidhez legjobban illő ajánlat megtalálásához!
Amennyiben a közelmúltban némi pénz állt a házhoz, vagy éppen sikerült megtakarítanod egy kisebb-nagyobb összeget, gondolnod kell a meglévő hiteledre is. Sokan ilyenkor automatikusan megtakarítási lehetőségek után néznek, pedig ha rád mosoly a szerencse, és úgy alakul, hogy valamekkora összeget be tudsz törleszteni a hiteledbe, akkor ez lehet a legjobb döntés számodra.
A személyi kölcsön tipikusan a jelzáloghiteleknél magasabb kamatteher mellett szükséges törleszteni, így lényeges, hogy tudsz-e előtörleszteni a futamidő vége előtt. Az előtörlesztéssel képes vagy a fennálló tartozást csökkenteni, összességében kevesebb kamatot fizetsz a banknak, ráadásul a havi hitelkiadás is csökken. Márpedig az előtörlesztés lehetőségével a személyi kölcsön esetében is élhetsz, ráadásul, ha odafigyelsz és kihasználod a szabályok adta mozgásteret, még ingyen is megúszhatod.
Nézd meg, hogy mennyi személyi kölcsönhöz juthatsz az aktuális ajánlatok alapján!
Hirdetés
Hirdetés
Egy lehetséges módszer, hogy spórolj a személyi kölcsönön
Az előtörlesztést egy személyi kölcsön esetében akár egy kisebb összeggel is megéri keresztülvinni, ráadásul azt is el lehet mondani, hogy minél hamarabb nyílik lehetőség rá, annál látványosabb lesz a hatás is.
Ugyan a bank díjat számít fel az elő- végtörlesztés esetén (ez az eleső kamatbevételre jelent kompenzációt) viszont lényegesen nagyobb a pénzügyi előny, mint amennyibe az egész procedúra kerül. Az előtörlesztés díja mindig az előtörlesztett összegtől a hátralévő futamidőtől, és attól függ, hogy a múltban előtörlesztettél-e már. Szerencsére a díj mértékét az egyes esetekben jogszabály korlátozza.
Alapvetően a személyi kölcsön előtörlesztési díja maximum 1 százalék lehet, ha a futamidőből egy évnél több van hátra. Amennyiben már kevesebb, mint egy év van hátra a visszafizetésből, akkor maximum 0,5 százalékos mértékkel kell számolni. Ugyanakkor, ha legfeljebb 200 ezer forintot forgatsz a hitelbe és a megelőző 12 hónapban még nem éltél az előtörlesztéssel, akkor nem számíthat fel díjat a bank, vagyis ingyenes az előtörlesztés.
Márpedig az utóbbi esetből kiindulva, ha rendszerint meg tudsz egy kisebb összeget spórolni, azt érdemes összegyűjteni és évente egyszer betörleszteni a hiteledbe. Ezáltal csökken a havi törlesztő, aminek köszönhetően nagyobb mozgástér keletkezik a büdzsédben. Adott esetben az így megtakarított összeget szintén érdemes a hitelre fordítani, mert így jóval hamarabb visszafizetheted a személyi kölcsönt.
Példaként nézzük meg azt az esetet, hogy 3 millió forintot 7 évre 12%-os kamattal vettél fel. Ekkor az induló havi törlesztőd 53 ezer forint körül alakulna, de úgy gondolkodsz, hogy az ingyenes előtörlesztést kihasználva a 6. év végéig 100 ezer forintot betörlesztesz (havi 8300 forint megspórolásával). Ezzel összességében 740 ezer forint pénzügyi előnyöd keletkezik az előtörlesztés nélküli alternatívához képest. Ráadásul évről-évre kisebb a törlesztőd, így akár havonta többet is félretudsz tenni, amivel tovább lehet csökkenteni a fennálló tartozást.
Amennyiben 200 ezer forint fölötti összeg betörlesztéséről van szó, az előtörlesztés még az 1%-os díj ellenére is megéri. Ha a fenti példának megfelelő kölcsön esetében egyszer, mondjuk a 3. végén törlesztesz be 500 ezer forintot, akkor a hitelen összességében 632 ezer forintot spórolsz meg, míg az előtörlesztés költsége csupán 5 ezer forint.