Jelentős mértékben, 185 bázisponttal, 5,9 százalékról 7,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa mai ülésén. A döntést követően a magyar jegybank alelnöke, Virág Barnabás azt is jelezte, hogy a monetáris szigorítás mindaddig tart majd, amig az infláció tetőzése nem látszik. Ez a jelenlegi prognózisok szerint legkorábban ősszel várható.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa mai ülésén az alapkamatot 185 bázisponttal 7,75 százalékra emelte. Ezzel párhuzamosan az egynapos jegybanki betét és hitel, valamint az egyhetes fedezett hitel kamata 135 bázisponttal nő, így a betét kamata 7,25, a hiteleké 10,25 százalék lesz június 29.-étől .
Összezárják a két irányadó kamatot
A döntést követő háttérbeszélgetésen az is egyérelművé vált, hogy az eddigi két irányadó ráta (az alapkamat és az egyhetes betéti kamat) összezásáról is döntés született. A gyors beavatkozás lehetőségét fenntartva a jegybank szükség esetén továbbra is változtat az egyhetes betéti tenderek kamatán, ilyen esetben azonban a havonta megtartásra kerülő, kamatdöntő üléseken az alapkamat legalább ezen emelés(ek) mértékével változik. (Mivel az egyhetes betét kamata jelenleg 7,25 százalék ez egyben azt is jelenti, hogy a csütörtöki tenderen legalább 7,75 százalékra emelik ezt a rátát.)
Hirdetés
Hirdetés
Cél az infláció letörése
A döntés indoklásaként Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke a bejelentést követő háttérbeszélgetésen elmondta, hogy a jegybank legfontosabb feladata jelenleg a másodkörös inflációs hatások elkerülése és az inflációs várakozások horgonyzása. Ennek érdekében kitartó, határozott monetáris szigorítási ciklus jön, amely addig tart, ameddig az infláció nem tetőzik.
A jelentős kamatemelésről szóló döntést tehát – ahogy az előzetesen közölt inflációs prognózis adatain is látszik – az indokolta, hogy az új előrejelzés alapján az infláció tovább emelkedik, és még jövőre is meghaladja majd a 3 százalékos jegybanki célt. Az idei évet illetően pedig az év második felében végig a kétszámjegyű tartományban marad. Ez egyben azt jelenti, hogy a következő hónapokban akár jelentős további kamatemelésekre is felkészülhetünk.
Tovább emelkedhetnek a hitel- és betéti kamatok is
Arról, hogy az alapkamat alakulása hogyan hat személyes pénzügyeinkre korábban részletesen is írtunk, itt most csak a közeljövőben várhatóan bekövetkező változásokra hívjuk fel a figyelmet.
A jegybank lépése közvetlenül, és viszonylag gyorsan azokat a magánszemélyeket és vállalatokat érinti majd, akik a közeljövőben terveznek hitelt felvenni. Az irányadó kamat emelkedése növeli ugyanis a bankok forrásköltségeit (amilyen áron a hitelnyújtáshoz szükséges pénzhez jutnak), ami maga után vonja majd, az általuk kínált kölcsönök kamatának emelését is. Így az új szerződéseket már a jelenleg elérhetőnél várhatóan magasabb kamattal kínálják majd a pénzintézetek.
Meglévő hitelek esetén a kölcsönökkel összefüggő költségek növekedésére kell készülniük azoknak a magánszemélyeknek és vállalkozásoknak, akiknek változó kamatozású hitelük van. Ezeknek a kölcsönöknek a kamata jellemzően a Budapesti Bankközi Hitelkamatláb, a Bubor értékéhez kötöttek (Bubor plusz kamatfelár számítással). Az alapkamat (és az MNB tenderén az egyhetes betétre meghirdetett kamatszint) növekedésének következményeként pedig a Bubor fixingek további emelkedése várható.
Az alapkamat alakulása természetesen hatással lesz a betéti kamatokra is. Itt azonban még annál is jóval lassabban, és kisebb lépésekben végbe menő folyamatra érdemes számítani, mint amit a hiteleknél tapasztalhatunk.
Nő a támogatott hiteleken elérhető pénzügyi előny
A magánszemélyek és a vállalkozások számára is elérhetőek jelenleg is támogatott kölcsönök. Gondolva itt például a lakosság körében nagyon népszerű Babaváró hitelre, illetve a vállalkozásoknak a Széchenyi Kártya Program keretében igénybe vehető kölcsönökre. Előbbi, ha a gyermekvállalással összefüggő feltételek teljesülnek kamatmentes, sőt, három gyerek születése esetén a teljes tartozást elengedik. Utóbbinál a július 1-jétől elérhető Széchenyi Kártya Program Max konstrukciók a futamidő alatt végig fix 0,5-3,5 százalékos kamatot kell csak fizetni, ami kétszámjegyű pénzromlás és piaci kamatok idején óriási megtakarításra ad lehetőséget.
Ezeknek a támogatott forrásoknak az igénybe vétele révén elérhető pénzügyi előny a piaci kamatok emelkedésével folyamatosan nő. A kölcsönfelvételek tervezésekor minden esetben érdemes tehát alaposan körülnézni. Ebben segíthetnek a Bankmonitor szakértői, legyen szó otthonteremtési, esetleg lakásfelújítási támogatásról, vagy akár kedvezményes vállalkozói hitelekről.