Nem vesztett lendületéből a hitelpiac: mind a háztartási mind a vállalati kört illetően erős aktivitás volt júniusban is a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. A kamatok azonban egyes szegmensekben már ekkor olyan szinteket súrolnak, ami elbizonytalaníthatja a hitel iránt érdeklődőket. Számukra van azért jó hír is: nem minden bank emel azonos ütemben és mértékben, lehet még találni az adott helyzethez viszonyítva jó ajánlatokat is. A betéti kamatok növekedése júniusban is messze lemaradva követe a hiteltermékeknél tapasztalható mértékeket.
A Magyar Nemzeti Bank ma tette közzé a háztartási és nem pénzügyi vállalatok hitel és betéti kamatainak alakulásáról szóló júniusi összefoglalóját. Már ezeken az adatok látszik, hogy a hiteltermékeknél szinte minden szegmensben folytatódott a drágulás, magyarán a kamatok markáns emelkedése. A Bankmonitor szakértői fontosnak tartják ugyanakkor felhívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt hetekben, az infláció korábban vártnál is erőteljesebb emelkedése miatt a jegybank több lépésben, 10,75 százalékra emelte az alapkamatot. Ennek nyomán a bankok is felgyorsították termékeik átárazását a jelenleg elérhető ajánlatok az alábbi statisztikákhoz képest is drágulhattak.
Hirdetés
Hirdetés
Lakáshitel: megtorpant a gyors bővülés
A megelőző időszakban hónapról-hónapra döntött történelmi csúcsot az új szerződések összegének a növekedése a lakáshiteleknél – ez a trend némiképp vesztett lendületéből, bár továbbra is pörög a piac. A mérsékelt lassulás okai között a rendkívül gyors kamatemelkedés mellett érdemes kiemelni a zöldhitel kifutását is. Mindezzel együtt júniusban 128,2 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel szerződést a háztartások, ami 25,7 milliárddal marad el az egy hónappal korábbi, egyébként mindenkori rekordnak számító értéktől.
Az új lakáscélú hitelszerződések közel egészét éven túli kamatfixálással kötötték a háztartások a hitelintézetekkel, a kamatfixálás átlagos hossza 164 hónap volt. A végig fixált vagy a 10 éves, illetve annál hosszabb kamatperiódusú hitelek dominálnak tehát az új folyósításoknál.
Az új lakáshitelek átlagkamata júniusban az előző hónaphoz képest érdemben 1,31 százalékponttal emelkedett. Itt ki kell ugyanakkor emelni, hogy a kamatemelés azóta tovább gyorsult, egyre nagyobbra nyílik az olló a legolcsóbb és legdrágább hitelek között.
Szabad felhasználású jelzáloghitel: tovább nő az állomány
Töretlenül tovább emelkedett viszont az új szerződések összege a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél a meredeken folytatódó kamatemelkedés ellenére. A 8,5 milliárdos júniusi hitelfolyósítás 400 millióval haladja meg az egy hónappal korábbit. Mindeközben az átlagkamat júniusban már elérte a 8,59 százalékot, ami 48 bázisponttal magasabb lett az egy hónappal korábbinál.
A volumen növekedése vélhetően azzal van összefüggésben, hogy számos olyan cél van (lakásfelújítás, autóvásárlás egyebek mellett), amelyre ez a hitelfajta felhasználható, és – köszönhetően a jelzálog fedezetnek – az egyéb hitelekhez mérten viszonylag olcsó.
Személyi kölcsön, áruhitel: a magas kamat miatt már csökken a kereslet
A személyi kölcsönöknél a friss kihelyezések volumene szintén mérséklődött. Úgy tűnik a 15 százalék fölötti átlagkamat már elég komoly féket jelent a piac számára. Az új szerződések értéke júniusban 52,3 milliárd forint volt, 2,4 milliárddal kevesebb az egy hónappal korábbinál.
A személyi kölcsönök átlagkamata 47 bázisponttal 15,2 százalékra nőtt. Az áruvásárlási és egyéb fogyasztási hitelek átlagkamata 15,48 százalékra kúszott fel, ez 1,4 százalékpontos emelkedést jelent egy hónap alatt.
Babaváró: 1865 milliárd forintos kihelyezett összeg
A 44/2019 (III.12) Kormányrendelet alapján a lakossági ügyfelek számára a babaváró támogatáshoz kapcsolódóan nyújtott hitelek új szerződéses összege 2022. júniusban 38 milliárd forint volt. A program kezdetétől 2022. június végéig összesen 1865 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződést a háztartások a hitelintézetekkel. A hitel iránt érdeklődőknek ugyanakkor érdemes figyelni arra, hogy tavaly november óta egyre meredekebben nő a kamat: júniusban az átlagráta már a 10 százalékot közelítette, 9,79 százalék volt.
A hitelfajta iránt érdeklődők számára jó hír: a hétvégén bejelentették, hogy számos hazai lakás-, és családtámogatás velünk marad 2023-ban is. Így biztos elérhető lesz a jövőre is ez a hitel és a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) is.
Vannak már attraktív betéti kamatok
Lendületesen nő a háztartások forintbetét állománya. Júniusban az új szerződések összértéke elérte a 786,8 milliárd forintot. Az átlagkamat 4,56 százalék lett, ami 71 bázisponttal magasabb az egy hónappal korábbinál.
Fontos azonban figyelni arra, hogy hatalmas a kamatolló ezen a piacon. Van már 10 százalék fölötti betéti kamat ajánlat, de a jellemző kamatszint még mindig szabad szemmel alig látható, 1 százalék alatti.
Az eurobetétekre kötött új szerződések összege is nőtt júniusban, és ezzel együtt az átlagkamat is. Utóbbi mértéke azonban továbbra is plusz nulla, júniusban 0,03 százalék volt.
Pörög a vállalati hitelezés
Növekedést mutatnak a nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott új forint- és eurohitelszerőzési volumenek is. Az 1 euróérték alatti forinthitelek esetében az átlagkamat 9 bázispontos, 8,23 százalékra csökkenése ugyanakkor félrevezető lehet. Szó sincs ugyanis – sajnos – arról, hogy csökkentek volna a kamatok: a jellemző piaci kamatszint már júniusban a kétszámjegyű tartományba ért. Az átlagadatot ugyanakkor erősen lefelé torzítja, hogy júniusban futottak ki a Széchenyi Kártya Program Go támogatott hitelkonstrukciói, amelyek révén a futamidő alatt végig fix 0,5-2,5 százalék kamat mellett jutottak forráshoz a vállalkozások.
A kamatemelkedés általános trendjét jól mutatja a vállalati hitelpiacon is, hogy az 1 millió euróérték fölötti új hitelszerződéseknél az átlagos kamatszint júniusban májushoz képest 78 bázisponttal emelkedett, elérte a 8,74 százalékot. Ilyen piaci helyzetben is viszonylag jelentős összegre, 108,6 milliárdra születtek ugyanakkor új forinthitelszerződések.
Tovább csökkentek az eurohitelkamatok a vállalati hitelpiacon
Változatlanul népszerűek az eurohitelek a cégek körében. Folytatódik a trend, hogy a kisebb cégek közül is egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel, amit mutat az új szerződéses érték emelkedése. Az átlagkamat az 1 millió euroérték alatti hiteleknél 12 bázisponttal, 1,81 százalékra csökkent egy hónap alatt. Az 1 millió euro érték fölötti új eurohitelszerződéseknél 45 bázispontos csökkenés eredményeként az átlagkamat 1,65 százalék lett.
Kúsznak felfelé a vállalati betéti kamatok is
A nem pénzügyi vállalatok forintbetéteit illetően az új szerződési érték továbbra is lendületesen emelkedik. Ezzel párhuzamosan nőnek a kamatok is: az átlagkamat e szegmensben már elérte a 6,34 százalékot, amely jobb mint a lakosságnál, de még mindig jócskán elmarad az infláció ütemétől.
Az új eurobetétek-szerződések összege mérsékelten esett. Az átlagkamat 5 bázisponttal nőtt, de még így is mindössze 0,07 százalék.