Bő fél éve tudjuk, hogy felülvizsgálja a kormány a CSOK-ot, és a részleteket egy-két héten belül meg is fogjuk tudni. Ennek kapcsán megnéztük, hogy most mit kell tudni az igénylésről, és mekkora átfutási idővel kell a bankoknál számolni. A tapasztalatunk az, hogy átlagosan a papírok beadásától számítva a folyósításig másfél hónap telik el, de vannak azért ehhez képest is kivételek.
Számold ki kalkulátorunkkal, hogy mennyi CSOK-ot kaphatsz!
A Családok Otthonteremtési Kedvezménye (rövidítve CSOK) nagyon sikeres, köszönhetően annak, hogy gyermekszámtól függően használt lakáshoz 600 ezer – 2,75 millió forintot, míg új lakáshoz 600 ezer – 10 millió forintot lehet vissza nem térítendő támogatásként kapni. A rendszerhez már többször is hozzányúltak, de ezek a változtatások rendre a felvevők helyzetét javították. A kormány pedig már tavaly jelezte, hogy nem optimális a rendszer működése, ezért ismét módosítani szeretnék.
Lázár János 2017 nyarán jelezte, hogy a CSOK felülvizsgálata elkerülhetetlen, és mivel sok igénylő bürokratikusnak és rugalmatlannak találja a rendszert, ezért elképzelhető, hogy a CSOK-ot kiveszik a bankok kezéből. Októberben már arról is szó esett, hogy esetleg a CSOK támogatást is megemelnék, és bizonyos településeken élők (ahol magasabbak az ingatlanárak) akár nagyobb támogatáshoz juthatnának. Január közepén viszont már tényként lehetett kezelni, hogy jön a bürokráciamentesítő csomag, egy-két héten belül a pontos szabályok ismertek lesznek.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan mik a részletek, de arra lehet következtetni, hogy próbálják a CSOK igénylést felgyorsítani. A legnagyobb kérdés, hogy meghagyja-e a kormány a bankoknál a rendszer ügyintézését, vagy esetleg azt kiveszik a kezükből. Az biztos, hogy ha valaki hitel mellé CSOK-ot is akar igényelni, akkor kényelmes, hogy ezt egyetlen helyen, a banknál tudja megtenni. Kérdés, hogy ezt kettéválasztják-e, vagy esetleg valamilyen módon bevonják a járási hivatalokat, mint amire sor került a többgyermekesek hitelelengedése kapcsán.
Ahhoz, hogy megállapíthassuk a jövőbeli kormánydöntés mennyire lesz kedvező, látni kell azt is, hogy most hogy néz ki a rendszer. Ezt tekintjük át a következőkben részletesen.
Fontos tudni a legelején, hogy a CSOK önmagában is igényelhető, nem feltételemül kell kapcsolódnia hozzá hitelnek. Viszont, ha hitellel együtt veszi fel az ember, akkor a hitellel együtt fogják elbírálni és folyósítani is.
A CSOK miatt több extra dokumentumra is szükség van per pillanat, így:
- házas- vagy élettársak esetében legalább az egyik fél részéről legalább egy OEP igazolásra, ami a TB jogviszonyt igazolja,
- NAV igazolás mindenkitől, hogy nincs köztartozásuk,
- erkölcsi bizonyítvány mindenkitől,
- elvált igénylő esetében a bírósági határozat a gyermek elhelyezéséről,
- megelőlegező CSOK-nál a házassági anyakönyvi kivonat,
- gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata.
Öröm az ürömben, hogy legalább ezeknek a dokumentumoknak a beszerzése díjmentes. Azonban, ha hitel nélkül vesszük igénybe a CSOK-ot, akkor a bank az elbírálásért díjat számíthat fel, ami a támogatási összeg 1,5%-a, de maximum 30 ezer forint lehet. Sőt, külön szükség van értékbecslésre (30-35 ezer Ft), 2 tulajdoni lapra (kb. 3 ezer Ft), illetve építés/bővítés esetén szakaszonkénti felülvizsgálatra a helyszínen (15-20 ezer FT/felülvizsgálat). Ez utóbbi díjak a hitel kapcsán is felmerülnének, annyiban egyszerűbb a helyzet, hogy közös (hitel+CSOK) igénylésnél ezeket nem kell kétszer megfizetni.
Elképzelhető, hogy a felsorolt papírokon kívül másra is szükség lesz, viszont ezek nem CSOK specifikusak, vagyis egy hagyományos lakáshitel esetében is be kell azokat nyújtani. Azt ne feledjük, hogy a CSOK-ot mindig utolsó részletként utalja a bank, más szóval az önerőt előbb fel kell használni és igazolni is szükséges. Az építés/bővítés annyiban speciális, hogy ekkor a folyósítás a hitelhez hasonlóan szakaszosan történik, a munkálatok előrehaladtával párhuzamosan (költségvetés 70%-át számlával igazolni kell).
Optimális esetben a bankoknál a CSOK átfutási ideje másfél hónap, ami azt jelenti, hogy a papírok benyújtásától a folyósításig körülbelül 6 hét telik el. De ez is csak akkor igaz, ha lakásvásárlásról beszélünk, mert építéskor/bővítéskor a munkálatok előrehaladtától függ a folyósítás is, így ekkor pontos átfutási időt nem lehet megadni.
A tapasztalatunk az, hogy magasabb az átfutási idő, ha a hitel mellé igénylünk CSOK-ot, mintha csak magában a hitelre van szükségünk. Sőt lakáscélok szerint is lehet különbséget tenni, a mi meglátásunk szerint az építésnél/bővítésnél hosszabb lesz az átfutási idő, mintha egy egyszerű lakásvásárlásról van szó.
Nézd meg kalkulátorunkkal, hogy jogosult vagy-e CSOK-ra!