Júliusban 3,8%, míg augusztusban 3,9% volt az éves átlagos áremelkedés – azaz az infláció – nagysága hazánkban. A szakértők véleménye szerint ez a magas érték várhatóan év végéig velünk is marad. A növekvő infláció hatással lehet a megtakarítások hozamára is, így befolyásolhatja azt is, hogy mibe fektetjük a pénzünket. Ez különösen igaz a lakossági állampapírok esetében.
Az áremelkedés növekedésének nem csak akkor érezhetjük a hatását, ha boltba megyünk vásárolni: a hitelek kamatára és a megtakarításokra hozamára is komoly hatása lehet. Az infláció mértéke akár azt is befolyásolhatja, hogy melyik befektetést választjuk: ez különösen igaz, ha valamilyen állampapírban gondolkodunk, hiszen egyes papírok esetében az infláció közvetlenül meghatározza a kifizetett kamat nagyságát.
Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) vagy Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) az ideális választás?
A PMÁP konstrukció kamata évente változik, nagysága két elemből tevődik össze: az éves infláció mértékét növelik meg egy fix kamatfelárral. (Az 5 éves futamidejű prémium állampapír esetében a kamatfelár nagysága jelenleg fix 1,4%.) Vagyis az infláció nagysága közvetlenül befolyásolja az elérhető nyereséget.
A MÁP Plusz – más néven szuperállampapír – egy fix kamatozású konstrukció, amelynél a kamat az idő előrehaladtával növekszik. Ha végig megtartjuk a papírt, akkor 5 év alatt az átlagos hozam 4,95% lenne. A konstrukció 2019 júniusi bevezetésekor igen kedvező volt ez a hozamígéret – az alacsony kockázatú befektetések között -, de vajon az infláció megemelkedésével megváltozott a helyzet?
Ha a MÁP Plusz kötvénybe 10 millió forintot fektetünk, akkor nagyságrendileg 12,7 millió forintunk lesz 5 év múlva. Ilyen egyszerűen nem mondható meg az 5 éves PMÁP kötvényről, hogy mennyit fog érni lejáratkor, mivel a papír hozama függ az inflációtól. Ha a teljes futamidő alatt változatlan mértékű átlagos áremelkedést feltételezünk, akkor 3,6%-os infláció mellett már a prémium kötvényen érhető el nagyobb nyereség. Ennél nagyobb mértékű drágulás esetén a prémium kötvény, míg ennél kisebb mértékű infláció esetén a szuperállampapír lehet a nyerő választás.
A KSH havonta közzéteszi az éves infláció nagyságát – hogyan változtak az árak átlagosan az előző év azonos hónapjához képest -, a kihirdetett számokból jól látszik, hogy igen hektikus az idei év: eddig 5 hónapban haladta meg a drágulás mértéke a 3,6 százalékot. Az infláció legalacsonyabb idei értéke eddig 2,20% volt májusban, míg a legmagasabb 4,40 százalék volt februárban. Ebből már látható, hogy egyáltalán nem tűnik egyszerűnek választani a két lakossági állampapír közül, különösen akkor, ha az idő előtti visszaváltás lehetősége is felmerül bennünk.
Hirdetés
Hirdetés
Mi történne, ha 1 év után eladjuk a kötvényeket?
Ebben az esetben a MÁP Plusz kötvényen csak az első éves kamatokat érhetnénk el – a papír kamata folyamatosan emelkedne az 5 év alatt -, ezért jelentősen elmaradnánk a beígért éves 4,95%os hozamtól. Ha a PMÁP esetében az idén megjelent inflációs értékek átlagával számolnánk – mértéke 3,40% lenne -, akkor a kamat az első évben 4,8% lenne. Ez alapján a prémium kötvény lenne a nyerő.
A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, számolni kell ugyanis a papírok visszaváltási árfolyamával is. Ha a Magyar Államkincstárnál vásároljuk meg a PMÁP-ot, akkor a visszaváltási árfolyam a futamidő alatt 98% lenne. A Magyar Állampapír Plusz eladási ára ennél jóval kedvezőbb 99,75% lenne, ráadásul a hozamfizetést követő 5 munkanapon belül 100%-os áron adható el a papír. Ezt figyelembe véve pedig már a szuperállampapíron érhető el 1 év alatt nagyobb nyereség.
Akkor melyik állampapírt érdemes választani?
A teljes 5 éves futamidő alatt és 1 éves időtávon is jobban megérheti a szuperállampapír, amennyiben az infláció nem emelkedik meg tartósan. Azonban az elmúlt időszak azt mutatja, hogy az átlagos árváltozás mértéke igen rövid időn belül is jelentősen megváltozhat: láthattunk igen magas és alacsony inflációs értékeket is, ez pedig jelentősen befolyásolhatja a PMÁP kötvényen elérhető nyereséget.
A magas infláció pedig hosszú távon jelentősen lecsökkentheti a MÁP Plusz papíron elérhető reálhozamot – az inflációval csökkentett hozam -, ami viszont az 5 éves futamidejű PMÁP esetében jelenleg fix 1,4%.
Éppen ezért mindenképpen érdemes elgondolkodni a befektetett összeg felosztásán a két papír között, ezzel ugyanis bármilyen irányba is mozdulna el az infláció a pénzünk egy része kielégítő hozamot termelne számunkra.