Sokszor találkozhatsz ezzel a mozaikszóval, főleg, ha hitel felvételét tervezed. A jelentése és a jelentősége viszont mégsem annyira közismert, mint egyéb pénzügyi kifejezéseké – például a teljes hiteldíj mutatóé, a THM-é. Cikkünkből most képbe kerülhetsz, hogy mi az a BUBOR, miért fontos, és mennyi most az értéke.
Mit jelent a BUBOR?
A BUBOR, vagyis a Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb azt a kamatot jelenti, amelyen a kereskedelmi bankok egymásnak hitelt adnak rövid futamidőre. Hasonló tehát, mint a BIRS, viszont rövid távra szól. A pénzügyi referenciamutató számítását és közzétételét 2016. november elsejétől a Magyar Nemzeti Bank végzi a panelbankok által beadott kamatjegyzések alapján. Az MNB a BUBOR adott napi értékét minden magyar banki munkanapon 11 órakor publikálja a honlapján.
Hirdetés
Hirdetés
A BUBOR jelentősége a gyakorlatban
A BUBOR a pénzpiacon egy fontos irányadó érték. Jól mutatja azt a költséget, amelyen a pénzintézetek forráshoz jutnak. Azt jelzi tehát, hogy mennyibe kerül számukra az a pénz, amelyet később kihelyeznek – hitelt nyújtanak belőle.
Sokszor találkozunk azzal, hogy változó kamatozású hiteleknél a kamatot BUBOR plusz kamatfelárban határozzák meg – magyarán a hitel kamata úgy változik, ahogy a forrásköltségek alakulnak a piacon. Ebből a bank forrásköltségek levonása után megmaradó bevétele az, amit kamatfelárként fizetünk.
A lakáshiteleknél is vannak a BUBOR alakulásához kötött, változó kamatozású kölcsönök, de ennél is jóval elterjedtebb ez a vállalkozói hiteleknél. A BUBOR tehát a változó kamatozással nyújtott hiteleknél az az irányadó érték, amelynek meghatározó szerepe van a ténylegesen fizetendő kamat mértékére.
Ha például a 3 havi BUBOR értéke 3 hónap alatt 2 százalékról 4 százalékra emelkedik, akkor a 3 havi kamatperiódusú hitelek kamata is 2 százalékponttal növekedik majd a következő kamatperiódustól.
A 3 havi BUBOR alakulása 2023-ban
Az alábbi ábrán látható a pénzügyi referenciamutató változása az idén év eleje óta. 2022-ben a kamatok meredeken emelkedő trendjét az elmúlt hónapokban csökkenés, majd viszonylagos stagnálás jellemezte.
Mennyi az értéke jelen pillanatban?
A cikk írásának pillanatában (2022.04.20.) az alábbi BUBOR-kamatok vannak érvényben:
- 1 havi BUBOR: 17,15%
- 3 havi BUBOR: 16,27%
- 12 havi BUBOR: 15,10%
Mit tehetsz most, ha hitelt szeretnél felvenni?
Az előző évet jellemző látványos kamatemelkedési folyamatnak úgy tűnik, hogy vége. A lakáshitelek és a személyi kölcsönök sem drágulnak tovább a jelenlegi kamatkörnyezetben, sőt, egyes konstrukciók 2023. második hónapjában már csökkenésnek indultak. Ez jó hír lehet azoknak, akik hiteligénylés előtt állnak, azonban a jelenlegi helyzetben érdemes még alaposabban átgondolni a dolgot, biztonsággal belefér-e egy új kölcsön törlesztőrészlete a havi fizetnivalók közé.
Egy ilyen gyorsan változó környezetben különösen fontos, hogy hitelfelvevőként megtaláld a legjobb alternatívát. Ha ingatlanvásárlás előtt állsz, vagy személyi kölcsönt vennél fel, döntés előtt mindenképpen használd a Bankmonitor kalkulátorait. A bankok ajánlatai között számottevő különbségek vannak, ezért egy jó választással akár több százezer forintot vagy akár milliókat is spórolhatsz!