Az ingatlant vásárlók esetében az önerő előteremtése soha nem egyszerű feladat, már csak azért sem, mert, ahogy drágulnak az ingatlanok, úgy lesz nagyobb a szükséges saját rész is. Összegyűjtöttük az önerővel kapcsolatos tudnivalókat, és adunk néhány tippet is ezzel kapcsolatban.
Az önerő kérdése természetesen csak akkor kerül elő, ha nem áll rendelkezésre teljes egészében a vételár, ezért lakáshitelből kell megtámogatni a vásárlást. Általánosságban elmondható, hogy legalább 20% önerőre mindenképp szükség van, ami egy 20 milliós ingatlan esetében 4 millió Ft-ot jelent. A 80%-nál azonban sokszor kevesebbet (50-60%) hiteleznek a bankok, főleg a kisebb településeken és falvakban, ahol a csekély számú adásvétel miatt nagyon nehéz pontosan meghatározni egy ingatlan forgalmi értékét.
Önerő LTP-ből
Ha még az állami támogatás megszüntetése előtt kötöttél lakástakarék-pénztári (LTP) szerződést, akkor annak lejártakor az összegyűjtött összeg (befizetés+kamat+állami támogatás) például remekül felhasználható önerőként. Ezzel csak az a gond, hogy a megtakarítási időszak lejártát követően (4-10 év) juthatsz hozzá legjobb feltételekkel a pénzedhez.
Annyi lehetőséged azért van, hogy ha például 10 éves szerződést kötöttél, de közben rájössz, hogy hamarabb felhasználnád a pénzt, akkor szerződésmódosítással válthatsz 4 évesre.
CSOK támogatás, mint önerő
A CSOK is jól használható az önerő előteremtésére, ám ezt a fajta támogatást az állam már olyan feltételekhez köti, amelyek alapvetően meghatározzák az életedet. A vissza nem térítendő CSOK támogatás függ a meglévő vagy a vállalt gyermekek számától, valamint attól, hogy használt vagy újépítésű ingatlant vásárolnál.
– CSOK használt ingatlanra 1, 2 vagy 3 gyermek esetén:
600.000 Ft/1.430.000 Ft/2.200.000 Ft
– CSOK újépítésű ingatlanra 1, 2 vagy 3 gyermek esetén:
600.000 Ft/2.600.000 Ft/10.000.000 Ft
A CSOK támogatást nem érintik a nemrég bejelentett „családvédelmi akcióterv” intézkedései, azok csak a CSOK hitelnél jelentenek komoly újdonságokat. A CSOK hitel új lehetőségeiről ITT olvashatsz részletesen.
Vállalt gyermek/gyermekek esetében van a dologban még egy csavar: ilyenkor a bankok potenciális visszafizetési kötelezettségként kezelik a CSOK támogatást, arra készülve, hogy a gyermekvállalás elmaradása miatt végül vissza kell fizetni az „ingyen” pénzt. Bizonyos bankoknál a 10 millió Ft-os, még meg nem született gyermekekre igényelt CSOK támogatás 50 ezer Ft-os havi hiteltörlesztéssel lesz egyenértékű, vagyis ezt a bankok úgy veszik, mintha havonta már 50 ezret fizetnél egy hitelre. Ez a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) korlát miatt üthet vissza később, ami meghatározza, hogy az igazolt jövedelmed mekkora részét fordíthatod hiteltörlesztésre.
Ezért nagyon fontos, hogy melyik bankhoz fordulsz. A táblázatunkból láthatod, hogy emiatt mekkora különbségek lehetnek a lakáscél eléréséhez szükséges önerő nagyságában. Pedig a kalkulációban szándékosan nagyon hosszú futamidőt állítottunk be azért, hogy a havi törlesztő alacsony legyen. (Ami persze a teljes visszafizetett összeget rendesen megdobja, de ez az ára a nyomott havi penzumnak.)
Van azonban még egy rossz hírünk: vállalt gyermek esetén nem minden bank fogadja el a CSOK-ot önerőként, vagyis ezen felül is kell még saját forrásról gondoskodnod. Jó bankválasztással megugorható ez az akadály, de ehhez érdemes hitelszakértő segítségét kérned, aki ismeri a bankokat. (Ha a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával megkeresed a számodra legkedvezőbb lakáshitelt, akkor egyben kérheted szakértő segítségét is, aki megtalálja számodra az optimális lehetőséget.)
„Ingyen” hitel, mint önerő
Július 1-től jön be a képbe a fiatal házasok gyermekvállalását támogató kamatmentes, szabadfelhasználású, akár 10 milliós hitel, ami ugyancsak jó lehet önerőként. A hitel feltételeiről, részleteiről és buktatóiról itt tudhatsz meg mindent.