Az infláció márciusban már 8,5 százalékra emelkedett, és a következő hónapokban tovább gyorsul majd a fogyasztói árak emelkedése. A pénzromlás ütemével párhuzamosan hónapról-hónapra egyre meredekebben nőnek a vállalkozói hitelkamatok. Azoknak a cégeknek, amelyeknek forrásra van szüksége, a következő hetekben lépniük kell. Most még vannak kedvezményes feltételekkel elérhető hitelek, olyanok, amelyekhez hasonlóakra jó ideig nem lehet majd számítani.
Utoljára 2007 nyarán volt ilyen ütemű a drágulás Magyarországon, akkor 9 százalékig ugrott a mutató. Most úgy tűnik, az akkor tapasztaltnál is jóval zordabb pénzpiaci helyzetre kell felkészülniük a vállalkozásoknak. A meredeken emelkedő trendnek az előrejelzések szerint messze nincs ugyanis még vége: várakozásaink szerint akár kétszámjegyű infláció is jöhet, 12-15 százalékra is nőhet a következő hónapokban a pénzromlás üteme.
Ez azt jelenti, hogy az alapanyagdrágulás, az energiaköltségek emelkedése, a szállítói láncok szétszakadásából eredő ellátási problémák és a devizaárfolyamok hektikus mozgása mellett a finanszírozási költségek heves emelkedésével is számolniuk kell a cégeknek.
Hirdetés
Hirdetés
Mekkora szerepe van az időtényezőnek?
Hatalmas. Ha csak egy pillantást vetünk a Magyar Nemzeti Bank kamatstatisztikáira, egyértelműen látszik, hogy – ha némi lemaradással is, de – a vállalati hitelek kamatai az elmúlt esztendőben is követték az infláció erősödését. (Az alábbi ábra a legutolsó, április elején közzétett MNB statisztikában jelent meg, amely február végégig tartalmazza az adatokat.)
Az egy millió eurónak megfelelő összegnél alacsonyabb új forinthitel-szerződéseknél az átlagkamat februárban már 6,37 százalék volt. Az ennél nagyobb összegű kölcsönöknél is elérte ugyanakkor a 5,76 százalékot. Az ábrán az is látszik, hogy a görbe meredeken tör felfelé. Biztosak lehetünk abban, hogy az infláció gyorsulását a jövőben is követi majd a kamatok emelkedése is.
Mit lehet tenni?
Első lépésként mindenképpen célszerű áttekinteni a Széchenyi Kártya Program GO (SZKP) rendkívül kedvező kamatozású konstrukcióinak feltételeit. A program keretében elérhető kölcsönök 2-10 éves futamidőre fix 0,5-2,5 százalékos kamattal, kezelési költség és kezelési díjtámogatással igényelhetőek. Olyan lehetőség ez, amit a mostani üzleti környezetben semmiképp sem érdemes kihagyni.
Fontos azonban felhívni arra a figyelmet, hogy a Széchenyi GO Program jelenlegi feltételei csak június 30-áig érvényesek. Nem érdemes halogatni a döntést, ahhoz, hogy a cég ne csússzon ki a határidőből célszerű az igénylést még áprilisban elindítani.
A Széchenyi Kártya Program GO konstrukció keretében igényelhető hitelekről minden fontos információt megtalálsz Széchenyi Kártya kalkulátorunknál, amellyel azt is kiszámolhatod, hogy mennyi kedvezményes kölcsönt igényelhetsz. Fontos figyelni arra is, hogy a hitel igényléséhez szükség lesz a 2021-es év pénzügyi zárásra.
Fix kamat vagy hosszabb kamatperiódus
Amennyiben a vállalkozás már kimerítette az SZKP GO keretében felvehető hitelkeretét vagy bármi okból nem felel meg a támasztott feltételeknek, akkor is érdemes áttekintenie meglévő bankszámla, illetve hitelszerződéseit, ha pedig forrásra van szüksége, akkor célszerű minél előbb elindítani a hitelkérelmet.
A bankok is reagáltak az elmúlt hónapokban az üzleti környezet jelentős változására, az új feltételekhez igazították, illetve folyamatosan igazítják vállalati termékportfóliójukat is. A cégeknek most a minél hosszabb periódusra fixált kamat az ideális, ami azon túl, hogy kiszámíthatóvá teszi erre az időszakra a hitelköltségek alakulását, véd az esetlegesen váratlanul nagy emelkedések extra költségétől is.
Jó minősítésű, hosszabb üzleti múlttal rendelkező cégek alkupozíciója továbbra is kedvező a jó feltételek elérésére a bankoknál. Az idő azonban ellenük dolgozik: a költségek folyamatosan nőnek. Nincs idő várni.
A Bankmonitor számos szolgáltatással segítheti céged ennek során. Ha elakadtál szakértőink maximális szakmai felkészültséggel, aktuális piaci ismerettel állnak rendelkezésedre.