Júniusban az éves áremelkedés mértéke 20,1 százalék volt. Ez a májusi 21,5 százalékos értékhez képest csökkenés, de a drágulás mértéke még messze a legmagasabb az Európai Unió 27 tagországa közül. Ettől lényegesen elmaradnak a lakáshitel és a személyi kölcsön kamatai is. Ha pedig speciális termékek, szolgáltatások árát nézzük, akkor a helyzet még érdekesebb.
A KSH adatai alapján júniusban 20,1 százalék volt az éves infláció mértéke, májushoz képest pedig 0,3 százalékkal emelkedtek az árak. Az éves átárazódás valamelyest lassult, de még mindig igen gyors a drágulás mértéke. Ráadásul a havi árváltozás megint emelkedést mutat.
Ugyanakkor vannak természetesen jó hírek is, például az élelmiszerárak 0,4 százalékkal mérséklődtek májushoz képest.
Ehhez képest lakáshitelt találhatunk már 7,9 százalékos kamat mellett is, míg a legolcsóbb személyi kölcsön kamata 12,04 százalék. Vagyis messze elmarad még mindig az inflációtól a lakossági hitelek költsége. De érdemes-e egyáltalán ezt az összevetést megejteni?
Hirdetés
Hirdetés
A személyi hitelek esetében egyes termékek árát érdemes nyomon követni
Nem érdemes az általános, átlagos árváltozáshoz mérni a hitelkamatokat. Jó eséllyel a kölcsönt valamilyen speciális, egyedi célra igényeljük, annak az ára lesz fontos számunkra. Nagy valószínűséggel nem több száz kiló kenyeret, vagy banánt vennénk a hitelből.
De milyen célokat szoktunk személyi hitelből megfinanszírozni? Jellemzően autóvásárlásra, lakásunk felújítására, bútorvásárlásra, nyaralásra és meglévő hiteleink kiváltására igénylünk fedezetlen hitelt. Érdemes lehet tehát ezen termékek, szolgáltatások árváltozását összevetni a hitelkamatokkal.
Az egyes termékek, szolgáltatások éves áremelkedése 2023. június:
- Üdülési szolgáltatás: 21%
- Konyhabútor vásárlás: 14,6%
- Új autó vásárlás: 14,5%
- Személyi kölcsön: 12,04%
- Lakásjavítás, karbantartás: 11,5%
- Szobabútor: 9,5%
- Használt autó vásárlás: -5,2%
A személyi kölcsön kamata nagyjából félúton helyezkedik el, számos dolog árváltozása ennél nagyobb mértékű, ugyanakkor találni ennél kisebb mértékben dráguló dolgokat is. A lényeges azonban az, hogy mennyit kell kifizetni egy év múlva az adott termékért. Induljunk ki abból, hogy a jelenlegi ár 1 millió forint, a drágulás pedig megegyezik a jelenlegivel.
Mennyi lesz az ára 1 millió forint értékű terméknek, szolgáltatásnak egy év múlva (mennyit kell kifizetni egy 1 éves futamidejű személyi hitelre)?
- Üdülési szolgáltatás: 1 210 000 Ft
- Konyhabútor vásárlás: 1 146 000 Ft
- Új autó vásárlás: 1 145 000 Ft
- Lakásjavítás, karbantartás: 1 115 000 Ft
- Szobabútor: 1 0950 000 Ft
- Személyi kölcsön: 1 066 410 Ft
- Használt autó vásárlás: 948 000 Ft
Mit jelent ez? Gyakorlatilag az olcsóbbá váló használt autókat leszámítva pénzügyileg minden felsorolt tételt megérné hitelből megvennünk. Egy év alatt ugyanis a kölcsönre kifizetendő összeg elmarad a drágulás miatti áremelkedéstől. (A magasabb kamat ellenére sok esetben kevesebbet kell kifizetni a hitelre. Ez annak köszönhető, hogy kamatot csak a fennálló tartozás után kell fizetnünk, ami a futamidő alatt folyamatosan csökken.)
A hitelkiváltásról, adósságrendezésről eddig nem esett szó, ott egy meglévő kölcsönt cserélünk le. Éppen ezért az lesz lényeges, hogy a régi hitel kamatához képest az új kölcsön olcsóbb-e, vagy sem.
Lakáshitelnél is fontos az infláció, de más szempontból
A lakásvásárlás és lakáshitel teljesen másképp működik. Itt is érdekes lehet természetesen a lakásárak alakulása: a KSH adatai szerint 2023. első negyedévében 8,6% volt az éves áremelkedés. Ez messze elmarad az inflációtól, de a legolcsóbb lakáshitelek kamatát valamivel meghaladja.
Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy jellemzően 20-30 évre igénylünk lakáshitelt hosszú időre fix kamat mellett. Ezt a kamatot összevetni az elmúlt év inflációjával – vagy épp az elkövetkező év várható áremelkedésének mértékével – felesleges. Legalábbis a kapott adat nem lesz releváns.
A lakásvásárlás, lakáshitelek szempontjából jelenleg három lényeges kérdés van:
- Hogy alakulnak a lakásárak az elkövetkező időszakban? A dinamikus áremelkedésnek vége, de drasztikus összeomlásra nem lehet számítani, a lakások átárazódása reál értelemben az infláción keresztül zajlik.
- Hogyan alakulnak a hitelkamatok a jövőben? Itt kamatcsökkenésre lehet számítani az elkövetkező 1-2 évben. Azt azonban tudni kell, hogy egy ma „drágán” felvett hitelt is le lehet cserélni egy kedvezőbbre a későbbiek során.
- Mi lesz a lakástámogatásokkal? Jelenleg ez az egyik legégetőbb kérdés, hiszen számos támogatás megszűnik 2024-től. Erről részleteket itt olvashatsz.
Az infláció azért lényeges a hitelfelvevők számára, ugyanis ez mutatja meg, hogy a törlesztésen felül megmaradt pénzüknek mennyi lesz a vásárlóereje. Ilyen magas inflációs környezetben érdemes kisebb törlesztőt bevállalni, hogy a megmaradó pénzünk elég legyen az emelkedő árak mellett is a mindennapi kiadások finanszírozására.