Mikor éri meg elgondolkozni a hitelkiváltáson, azaz a meglévőhitelünk helyett olcsóbbat keresni? Praktikus információk és a leggyakoribb hibák.
A számunkra elérhető hitel kamatszintjét és egyéb kondícióit alapvetően az igazolt jövedelem és az ingatlan értéke (valamint a teljes fennálló hiteltartozásunk) határozza meg. Az elmúlt években mind a jövedelmek, mind az ingatlanárak – nemzetgazdasági átlagban – jelentős pozitív változáson mentek keresztül. Éves szinten 10% felett nőttek a bérek és jelentősen emelkedtek az ingatlanárak.
Mindebből az adódik, hogy egy 3-5 évvel ezelőtt állapothoz viszonyítva:
- ~25%-kal magasabb jövedelem
- ~20-50% magasabb ingatlanérték (lokációtól függően)
- és időközbeni törlesztések miatt (10-15%-kal) alacsonyabb hiteltartozással
rendelkezik az átlagos adós.
Fentiek együttesen (minden más feltétel változatlansága mellett is) 0,5%-0,7%ponttal kedvezőbb kamatszintet eredményezhetnek ugyanazon család számára. Fontos tudni azonban, hogy az adós hitelminősítéséhez kapcsolódó kamat megállapítást csak a bankok egy része alkalmaz, így ezeknél érvényesül ezen hatás. Más bankoknál (ahol csak hitelképes, vagy nem az adós megközelítés uralkodik) önmagában a magasabb jövedelemszint jelenthet egy kedvezőbb kamatajánlatot.
Hirdetés
Hirdetés
A hitelkiváltás ára
Egy lakáshitelt jellemzően 1,5% körüli díj ellenében válthatunk ki meglévő bankunknál. Az új hitel pedig egy jó választás esetén 0 Ft kezdeti költséget fog számunkra jelenteni. Természetes, hogy minden hitelkiváltás esetén teljes, azaz a hitelkiváltás egyedi költségeit is tartalmazó pénzügyi összesítés alapján érdemes dönteni (nem elfelejtve például a hitelt nyújtó banknál megnyitásra kerülő bankszámlához kapcsolódó költségeket sem).
A hitelkiváltás átfutási ideje
Lakáshitel esetén a teljes ügyintézés kb. 6 hetet vesz igénybe, míg személyi kölcsön esetén ugyanez 1 naptól másfél hétig terjedhet.
Leggyakoribb hibák hitelkiváltásnál
- Az első és leggyakoribb hiba, hogy az adósok többsége egyáltalán nem vizsgálja felül a meglévő hiteleit rendszeresen
amikor a hitelkiváltás elindul:
- A havi törlesztésre fókuszál az adós, melyet a futamidő megnövelésével ér el -> összességében rosszabb hitelkonstrukcióban köthet ki pénzügyi értelemben
- Nem számol az adós a kapcsolódó költségekkel (meglévő bank előtörlesztési díja, új bank kezdeti költségei, számlavezetési díjak)
- Nem veszi figyelembe az adós a két hitel kockázata közötti különbséget (hosszú távon fix törlesztésű hitelt rövid távon változó törlesztésű hitelre cserél le)
- Lakáshitel kiváltásnál szabadfelhasználású hitellé változtatja a konstrukciót, így a lakástakarékpénztári megtakarítását nem tudja felhasználni előtörlesztésre
- Munkahelyváltás, vagy vállalkozó státuszba kerülés időzítését rosszul választja meg -> próbaidő alatt nem hitelezhető az adós és 12 hónapnál rövidebb vállalkozói múlt komoly problémákat okoz a hitelkiváltásnál
- Tiszta és igazolt jövedelemmel rendelkező munkahelyről, zsebbe fizető munkahelyre váltunk (már önmagában a készpénzben kapott – de igazolt – fizetés is komoly gondot okozhat hitelezhetőség szempontjából)
Ami elengedhetetlen a hitelkiváltáshoz
Fontos kiemelni, hogy sikeres hitelkiváltás lebonyolításához nem rendelkezhetünk hátralékos hitellel (így fel sem merülhet, hogy a KHR/BAR listán szerepelünk). Vállalkozók esetében legalább 12 hónapos vállalkozói múlttal kell rendelkezni a jövedelem elfogadáshoz (divat lett a KATA-ra való átállás!), de a legszerencsésebb az egy teljes lezárt üzleti év megléte.
Nézze meg kalkulátorunkkal, hogy melyek most az igényeihez leginkább illő lakáshitelek!