Július 1-jétől életbe lép a fix áras áramszerződésekre vonatkozó árplafon, az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mely cégek számíthatnak költségeik mérséklésére. Egyben felhívjuk a vállalkozások figyelmét arra is, hogy nem ez az egyetlen az energiaárak durva emelkedése miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások támogatását célzó intézkedés: tavaly ősz óta az energiaszámlákhoz költségtámogatás, az energiahatékonyság-javítási beruházásokhoz pedig önerőtámogatás is igényelhető. Míg az áramárplafon érvényesítésével kapcsolatosan semmilyen tennivalójuk nincs az érintett vállalkozásoknak, utóbbit igényelni kell. A kérelmek beadására még van idő, de a regisztráció határideje június 30.-án lejár. Így már csak néhány napja maradt azoknak, akik nem akarnak lemaradni a lehetőségről.
Maximált áramárak három szektorban
Ahogy azt nemrég bejelentették július 1.-től megawattóránként nettó 200 euróban maximálják az érvényesíthető áramárat három ágazatban. (A nettó ár az áfát és a rendszerhasználati díjat nem tartalmazza.) A részleteket az időközben megjelent 238/2023. (VI. 19.) kormányrendelet tartalmazza.
Az intézkedés azokra a szerződésekre vonatkozik, amelyek alapján június 1-jén fixált ár szerint fizettek a vállalkozások. A rendelet szerint azokra a cégekre és egyéni vállalkozókra terjed ki, amelyek 2023. június 1. napján az alábbi főtevékenységgel voltak bejegyezve:
- feldolgozóipari (TEÁOR 10-33 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek),
- szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 55 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek),
- raktározást, szállítást kiegészítő (TEÁOR 52 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek).
A tényleges szerződéses ár és a maximált ár közötti különbözetet az állam fizeti meg a vállalkozások helyett az áramszolgáltatóknak a július 1. és december 31. közötti időszakban. Az árplafon automatikusan a szerződések részévé válik, az érvényesítés érdekében a vállalkozásoknak nincs tennivalójuk, a többségi állami vagy önkormányzati tulajdonú cégekre ugyanakkor nem vonatkozik rendelet.
Abban az esetben, ha a szerződésben az energiadíjat az eurótól eltérő devizában határozták meg, a devizák közötti átváltást a 2023. június 1. napján hatályos MNB középárfolyamon kell elvégezni. Mivel az euró MNB középárfolyama június 1. napján 370,55 forint volt, ezért azok a vállalkozások például, amelyek forintban szerződtek júliustól decemberig megawattóránként 74 110 forintot fizetnek a felhasznált áram után, a számla efölötti részét az államtól kapja majd meg a szolgáltató, a kompenzációra vonatkozó eljárás szabályait külön kormányrendelet határozza meg.
Hirdetés
Hirdetés
Energiaköltség és beruházástámogatás
Nagyjából hasonló kört, az energiaintenzív tevékenységet folytató feldolgozóipari és a szálláshely-szolgáltatás, illetve vendéglátás területén működő vállalkozásokat célozza a 2022 októberében indult energiaintenzív tevékenységet folytató kkv-k rezsitámogatási programja. A KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022-2023 keretében költségtámogatást és beruházási önerőtámogatást is kérhetnek az érintettek.
Energiaköltség támogatás a 2021-es és 2022-es negyedik negyedév, illetve a 2022-es és 2023-as első negyedév energiaár-különbözetéből eredő költségnövekmény kompenzálására adható: adott időszak többletkiadásainak a felét vállalja át az állam. A vissza nem térítendő támogatás feltétele, hogy a vállalkozásnál 2023. negyedik negyedév végéig a foglalkoztatotti létszám ne csökkenjen 10 százaléknál nagyobb mértékben, illetve 2024. végéig energiahatékonyság-javítási beruházást hajtson végre.
A beruházáshoz ugyanakkor további támogatást és kedvezményes hitelt is lehet igényelni. A energiahatékonyság-javítására vonatkozó beruházás összértékének maximum 15 százalékáig kérhető önerő kiegészítési támogatás, a fennmaradó részéhez pedig igényelhető kedvezményes hitel: a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ (GEKKO).
A programban azok a vállalkozások vehetnek részt, amelyek
- fő tevékenységük alapján 2021. december 31.-től a feldolgozóipar, a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás területén működnek, vagy 2021-es árbevételük döntő része ilyen tevékenységből származott;
- lezárt 2021-es üzleti évvel rendelkeznek;
- és 2021. évi energiaköltségük meghaladta az adott év árbevételének 2 százalékát.
Nincs idő a halogatásra
Eddig (2023. június 23-áig) a feltételeket tartalmazó honlapon elérhető információk alapján már több mint ezer vállalkozás nyújtott be kérelmet, az igényelt vissza nem térítendő támogatás a pár százezer forinttól a több tízmillióig terjed. A támogatás és a kedvezményes hitel révén az érintett vállalkozásoknak lehetősége van arra, hogy úgy javítsák működésük energiahatékonyságát, hogy a fejlesztésre általa elköltött összeg adott esetben kevesebb legyen annál, amelyből a beruházást megvalósítja. Ez tehát egy jó ajánlat!
Ahogy az előbbiekben részleteztük 2022. IV. és 2023. I. negyedévére megkapja a cég a költségtámogatás, ezen túlmenően a beruházáshoz a teljes költség 15 százalékára kérhető önerő támogatás. Ezek mellé pedig igényelhető kedvezményes Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ (GEKKO). Ennek a hitelnek a kamata évi fix 5 százalék. Ez a jelen piaci környezetben rendkívül kedvező: 10 milliós összegű hitelnél 5 éves futamidőre havi 155 ezer, 7 éves futamidővel számolva 141 ezer, 10 évre 108 ezer forint havi adósságszolgálatot jelent. A havi energiaköltség megtakarítás egy ilyen volumenű beruházás esetén jellemzően meghaladja ezt az összeget.
Azoknak a vállalkozásoknak tehát, amelyek megfelelnek a feltételeknek célszerű számolni és dönteni a támogatás igényléséről. Első lépésként azonban mielőbb – június 30.-ig – regisztrálni kell. A továbbiakat illetően sincs azonban idő a késlekedésre. Egy beruházási hitel elbírálása hosszabb folyamat, az előkészítés megkezdésétől a szerződés aláírásáig akár 3-6 hónap is eltelhet. Az esetleges csúszások, felesleges körök elkerülésében hatékony segítséget jelenthet egy felkészült szakértő, aki a tervezéstől a folyósításig segíti a vállalkozást a buktatók elkerülésében és az ideális banki partner kiválasztásában.