Indul az elektromosjármű-beszerzési támogatás, akár 64 milliót kaphatnak a vállalatok

Indul az elektromosjármű-beszerzési támogatás, akár 64 milliót kaphatnak a vállalatok
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-02-03
 

Új, zöldenergia hasznosítást ösztönző pályázat nyílik meg a hazai gazdasági társaságok számára 30 milliárd forintos keretösszeggel. Az elnyerhető vissza nem térítendő támogatásból a vállalatok tisztán elektromos személygépjárművet, kisteherautót, illetve kisbuszt vásárolhatnak.

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében megjelent “Közúti elektromos jármű beszerzés támogatása vállalkozásoknak” megnevezésű felhívás 2024. február 5-én indul. A program célja a vállalatok ösztönzése elektromos járművek beszerzésére, a szektor zöldítése, mellyel a közúti forgalom miatti károsanyag-kibocsátás mérsékelhető. Mindemellett az üzemeltetők spórolhatnak a működési- és karbantartási költségeken, a hagyományos járművek árelőnye pedig csökkenhet.

A kérelmek benyújtására 2024. február 5-étől lesz lehetőségük a vállalatoknak. 

Hirdetés

Hirdetés

Kik és mekkora támogatásra pályázhatnak?

A támogatást azon gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók vehetik igénybe, amelyek Magyarországon székhellyel, vagy az Európai Gazdasági Térségben székhellyel és Magyarországon fiókteleppel, magyar adószámmal rendelkeznek, kivéve a gépjárműkölcsönzéssel, vagy gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó vállalatok.

A tisztán elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlásához igényelhető állami támogatás keretösszege 30 milliárd forint, melyből egy jármű beszerzéséhez 2,8-4 millió forint nyerhető el az akkumulátor kapacitás függvényében.

Hány járművet vásárolhatnak a támogatással a vállalatok?

  • tíz fő alatti állománnyal bíró vállalkozások legfeljebb 1,
  • a 10-49 fő közöttiek maximum 5,
  • az 50-249 fő közötti cégek legfeljebb 10,
  • míg a nagyobb vállalatok maximum 16 járművet szerezhetnek be.

A maximális elérhető forrásmennyiség vállalatonként tehát 64 millió forint.

Fontos feltétel, hogy a támogatást kizárólag a támogatás alapjául szolgáló gépjárműre megkötött adásvételi szerződés, illetve lízingszerződés benyújtásával lehet igényelni, az adásvételi szerződés vagy a lízingszerződés megkötésének dátuma nem lehet későbbi, mint a támogatási kérelem benyújtásának dátuma. 

Jó tudni
Magyarország kormányának tájékoztatása szerint a teljes, 30 milliárdos keret közel kétharmada vidéki vállalkozásoknál hasznosulhat. A flottaszolgáltatóknak pedig külön program fog indulni kedvezményes hitel formájában elektromos gépjárművek beszerzésre. A kormány a REPowerEU-keretből továbbá a hazai elektromos töltőhálózat bővítésére is tervez pályázatot indítani.

Mikortól és hogyan lehet pályázni?

A pályázati portál EPTK felületén található kitöltőprogram már február elsejétől elérhető, a támogatási kérelmek benyújtására viszont csak 2024. február 5-én, 17 órától lesz lehetőség. A vállalatok előtt 13 hónapon át, egészen 2025. március 31. 10 óráig áll nyitva a “zöldjármű program”.

Mi segítheti még a cégeket a finanszírozásban?

Az 1000 milliárd forintos kerettel meghirdetett Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 2024-ben további 200 milliárdos forrással folytatódik. Ennek keretében a hazai vállalatok január 15-től 10 éves futamidejű kedvezményes hitelre és 5 éves lízingre nyújthatnak be igénylést, forintban akár 5%, euróban akár 3%-os kamattal. 

Emellett a Széchenyi Kártya Program termékei is elérhetők 2024-ben, amellyel a futamidő végéig évi fix, 5 százalékos nettó ügyfélkamattal juthatnak forráshoz a magyarországi kkv-k.

A mintegy 1400 milliárd forintnyi kötelezettségvállalás az alábbi konstrukciók között oszlik el:

  • Széchenyi Lízing
  • Széchenyi Likviditási Hitel
  • Széchenyi Kártya Folyószámlahitel és ezen belül a Széchenyi Turisztikai Hitel
  • Széchenyi Mikrohitel
  • Széchenyi Kártya Klasszik és az Agrár Széchenyi Kártya
  • és a Széchenyi Beruházási Hitel és ennek részét képező Agrár Széchenyi Beruházási Hitel.

A Széchenyi Mikrohitel esetében a maximális hitelösszeg 50 millió forintról 100 millió forintra emelkedett 2024-től. A hitelcélok közé pedig bekerült az elektromos járművek finanszírozása (a maximális vételár nettó 25 millió forint).

Ha szeretnéd tudni, hogy kaphat-e a céged hitelt, és mekkora összegre számíthatsz, akkor kérd a Bankmonitor szakértőinek segítségét. 

Széchenyi hitel
Mennyi széchenyi hiteltkaphat a céged?
  • hitelösszeg:
    max. 500 millió Ft
  • kamat:
    max. 5% fix
  • futamidő:
    max. 10 év
Több mint egy kalkulátor,
adható hitelösszeg és termékajánlat, hitelezési
tapasztalatok, buktatók és tudnivalók
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés