A mai napon benyújtották a forintosítást szabályozó törvényjavaslatot. Azokat a szerződéseket kell majd kötelezően forintra váltani, amelyek deviza, vagy deviza alapú jelzálogkölcsönök, azaz ingatlannal fedezett hitelek. Lesz lehetőség visszautasítani az átváltást, de csak igen szigorú feltételek teljesülése esetén. Összeszedtük a legfontosabb információkat.
Mely hitelek érintettek?
A benyújtott törvényjavaslat egyrészt a forintosítást, másrészt a hitelek kamatszintjének helyreállítását szabályozza.
- A forintosítást kizárólag a deviza, vagy deviza alapú jelzálogkölcsön (ingatlannal fedezett) szerződésekre kell elvégezni, ezeken belül viszont vonatkozik a lakáscélú hitelekre, és az egyéb, például szabad felhasználású hitelekre is.
- A kamatszint helyreállítása a deviza, deviza alapú, és forint alapú szerződésekre is vonatkozik, függetlenül azok céljától. Tehát a pénzügyi lízingre, személyi kölcsönre, gépjárműhitelre is.
- Mindkét fenti esetben a 2004. május 1. és 2014. július 26. között kötött hitelszerződések érintettek, amelyek 2015. február 1-jén még nem szűntek meg, és a már felmondott hitelek egy része szintén érintett.
Az elszámolást követően a hitel hátralevő futamideje határozza meg, hogy milyen gyakran változhat majd a referencia-kamatlábhoz kötött kölcsön (az ügyfél által fizetendő kamat = referencia kamat + kamatfelár) esetén a kamatfelár, illetve a fix kamatozású hitelek esetén a kamatok:
- 16 évnél hosszabb futamidő esetén 5 évente
- 9, de legfeljebb 16 éves hátralévő futamidő esetén 4 évente
- 3, de legfeljebb 9 éves hátralévő futamidő esetén 3 évente
Kell-e majd a hitelszerződéseket módosítani?
- Nem kell külön közjegyzői okiratba foglalni.
- Ha kezes van a hitelben, vagy az adóstól eltérő személy a tulajdonos (zálogkötelezett), ezen személyek külön hozzájárulása sem szükséges.
- Nem módosul a tulajdoni lapon szereplő bejegyzés sem.
A forintosítással kapcsolatos legfontosabb információk:
- az átváltás CHF alapú hitelek esetében 256,5 Ft-os árfolyamon, EUR alapú hiteleknél 308,97 Ft-os árfolyamon, JPY alapú hiteleknél pedig 2,1 Ft-os árfolyamon fog történni
- az így átváltott hitelek csak referencia kamathoz kötöttek lehetnek, és a három havi BUBOR-hoz fognak igazodni (az ügyfél által fizetendő kamat = referencia kamat + kamatfelár)
- az átváltott hitel kamata nem haladhatja meg a kezdeti kamatszintet
- a hitelek fentebb részletezett kamatfelára nem lehet kevesebb, mint 2%, és nem lehet több
- lakáscélú hiteleknél 5,5%-nál,
- egyéb célú hiteleknél 7%-nál
Az ügyfelek levélben fogják megkapni a szerződés módosult szövegezését, valamint az új törlesztőrészleteket tartalmazó táblázatot.
Mi a teendő, ha nem szeretnénk élni a forintosítás lehetőségével?
Külön MNB rendelet fogja szabályozni, hogy milyen formában nyújthat be kérelmet az adós, ha nem szeretné forintosítani a szerződését. Ha több adós van a hitelben, akkor minden adósnak alá kell írnia az erre irányuló kérelmet.
Ezekben az esetekben utasítható vissza a forintosítás:
- ha az adós igazolja, hogy a hitel devizanemében, a törlesztőrészeltet meghaladó összegű jövedelemmel rendelkezik, vagy
- ha a 2015. január 1-jén életbe lépő, jövedelemarányos törlesztőrészlet szabályainak megfelel, vagy
- ha a hitel legkésőbb 2015. december 31-én lejár, vagy
- ha az átváltás következtében magasabb kamatot kellene fizetni, mint a devizahitel esetében.
Ingyenes felmondásra és hitelkiváltásra is van lehetőség
Az adós felmondhatja a hitelszerződést, ha a teljes tartozást egy összegben megfizeti. Ehhez vehet fel hitelt akár más, akár ugyanannál a banknál. Ekkor
- nem kell megfizetni a kölcsön lezárásával kapcsolatos díjat, költséget, jutalékot,
- nem kell megfelelni a 2015. január 1-jén életbe lépő jövedelemarányos törlesztőrészlet, valamint hitelfedezeti arány szabályainak,
- nincs díja a régi hitel tulajdoni lapról történő törlésének, és az új hitel bejegyzésének (6 600 Ft, 12 600 Ft),
- az új kölcsön csak forint alapú lehet, ugyanazon célú, mint az eredeti hitel, és a felvett összege sem lehet több, mint amennyi a hitel lezárásához szükséges.
Amit még a törvényjavaslat kimond:
A törvény hatálybalépését követően megszűnik a gyűjtőszámla hitelbe történő belépés lehetősége.
Ha arra vagy kíváncsi, a Te hiteledre jár-e visszatérítés, az alábbi kalkulátorból megtudhatod!