A sikeres hitelfelvétel egyik legfontosabb feltétele a megfelelő nagyságú igazolt jövedelem megléte, ettől függ ugyanis, hogy egyáltalán hitelképesek vagyunk-e, és ha igen, mennyi hitelt kaphatunk. Igen ám, de a gyermeküket párban vagy egyedül nevelő szülőknél vajon jövedelemnek számít a gyerektartás, a családi pótlék, a GYES vagy éppen a GYED? Ennek jártak utána a Bankmonitor szakértői.
Vizsgált jövedelmek egy hitelkérelemnél
Alapvetően tehát a bejelentett alkalmazotti munkabér összege számít majd, amit egyrészt munkáltatói igazolással, másrészt a legutóbbi három hónap bankszámlakivonataival igazolhatunk a bank felé. Azoknak, akik készpénzben kapják a bérüket, valamint a vállalkozóknak nav jövedelemigazolást kell hozniuk, ám ezek elfogadhatósága bankonként nagyon eltérő lehet.
A jövedelmet kiegészítő cafeteria és bónusz kezelése is nagyon különböző lehet, a legtöbb bank ezeket vagy nem fogadja el, vagy ha számol is velük, csak úgynevezett kiegészítő jövedelemként. Ez utóbbi azt jelenti, hogy ezeket csak akkor veszik figyelembe, ha a „normál” jövedelem eléri az elvárt minimumot.
Hirdetés
Hirdetés
Nem munkabérhez kapcsolódó bevételek egy hitelkérelemnél
Vannak azonban egyéb, nem munkabérhez kapcsolódó bevételek, mint például a gyerektartás, a családi pótlék, a GYES vagy a GYED, amelyek nagyon különböző mértékben befolyásolják az igénylő hitelképességét.
Családi pótlék: a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor által vizsgált 10 bank közül egyetlen olyat találtunk, amelyik egyáltalán nem veszi figyelembe jövedelemként a családi pótlékot, de a többi hitelintézet is csak kiegészítő jövedelemként, erősen korlátozott formában fogadja el ezt. Van például, ahol a normál jövedelem maximum 33 százalékáig fogadják csak el, de olyan is akad, ahol a mindenkori GYED maximuma a plafon.
GYED (gyermekgondozási díj): a GYED maximális összege 2022-ben az előző év átlagos napi keresetének 70 százaléka, de legfeljebb az aktuális minimálbér kétszeresének 70 százaléka. Ez jelenleg bruttó 280 ezer forint, ami nettóban legfeljebb 210 ezer forint bevételt jelent. Látható tehát, hogy magas jövedelemnél a GYED összege bizony komolyan javíthatná a hitelképességet, ám mivel csak kiegészítő jövedelemként, erősen korlátozva veszik figyelembe a bankok, a helyzet nem annyira egyszerű.
GYES (gyermekgondozási segély): a GYES-t az összes vizsgált bank elfogadja kiegészítő jövedelemként, ám az összegét illetően már lehetnek korlátozások, például egyes bankoknál az elsődleges jövedelem legfeljebb 30-33 százalékát teheti csak ki. A dolog egyáltalán nem mindegy, hiszen a GYES maximuma egy gyereknél havi 28 500 forint, de például ikreknél már 57 000 forintot kap a család.
Nem számít jövedelemnek egy hitelkérelemnél
Gyerektartás: sok elvált szülő számára fontos bevételi forrás a gyerektartás, hiszen ez átlagosan a másik szülő jövedelmének 15-25 százaléka szokott lenni, ami nettó 400 ezer forintnál 60-100 ezer forint körül lehet. (Ez azonban csak átlag, a bíróság minden esetben a gyerek szükségleteiből és a másik szülő teljesítőképességéből indul ki.) Rossz hír ugyanakkor, hogy hiába fizet rendszeresen a másik szülő, a bankok ezt nem fogadják el jövedelemként, így nem veszik figyelembe a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) kiszámításakor.