A gazdaság-újraindítási akcióterv részeként döntött a kormány egy új hitelkonstrukció bevezetéséről a koronavírus-járvány miatt bajba került kis- és középvállalkozásoknak.
A kis- és középvállalkozások 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, amelyet csak 3 év után kell elkezdeni törleszteni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évadnyitóján. A dolog azért érdekes, mert a jelenlegi hitelmoratórium kizárólag a 2020. március 19. előtt folyósított hitelekre vonatkozik, míg itt az újonnan felvett kölcsön törlesztése függeszthető fel három évre. Kérdés ugyanakkor, hogy a kamatmentességnek lesz-e bármilyen feltétele, vagy az automatikusan jár a konstrukcióhoz.
Kérdés még, hogy a hitel igényléséhez szükség lesz-e ingatlanfedezetre, vagy kizárólag bevétel alapján hiteleznek majd a bankok, mert nagy valószínűséggel a kereskedelmi bankokon keresztül lehet majd elérni az új konstrukciót is. Ha nem kell a kölcsönhöz ingatlanfedezet, akkor megoldást jelenthet az állami garanciavállalás, ami a Babaváró konstrukciónál már működik. Ebben az esetben az állami garanciavállalásnak lehet költsége, amit valószínűleg az adósnak kell majd megfizetnie a fennálló tőketartozás bizonyos százalékában.
Egy 10 millió forintos kamatmentes kkv hitel havi törlesztője 10 éves futamidőnél 84 ezer Ft lenne, és ennél aligha fog egy cég rövidebbet választani, hiszen a kamatmentességnek köszönhetően a hosszabb futamidő nem jelent majd nagyobb kamatköltséget. Ehhez jöhet majd hozzá egy esetleges állami garanciavállalás költsége. (A Babavárónál egyébként ennek díja évente változik: az adott év elején fennálló tartozás 0,5 százalékának az 1/12-ed részét kell fizetni havonta.) Persze, ha a Babaváróból indulunk ki, akkor a 3 éves törlesztési moratórium idejére ezt sem kell majd megfizetni, ám a pontos feltételekre még egy ideig várnunk kell.