Az áfa-visszaigénylés lehetőségét idén év elejétől az új lakást vásárlók mellett az építtetőkre is kiterjesztették. Könnyen gondba kerülhetünk azonban, ha már tavaly megkezdtük az építési munkálatokat egy generálkivitelezővel. A költségek 70%-áról ugyanis kizárólag azonos áfatartalmú – vagy 27, vagy 5 százalék kell legyen az adó mértéke – számlákat lehet benyújtani.
Az otthonteremtési program keretében 2021-től a a házat építtetők is visszakaphatják a költségek áfáját. Ez igaz az 5 és a 27%-os áfa mellett építkező családokra egyaránt.
Mikor, milyen áfatartalmú számlát kaphatunk:
- Az áfacsökkentés a házépítésekre is vonatkozik amennyiben generálkivitelezővel építtetjük fel otthonunk. (Ugyanis a generálkivitelezővel legalább szerkezetkész állapotig történő házépítés termékértékesítésnek minősül.) Vagyis a megfizetett számlák adótartalma 5% lesz az idei évtől. Ráadásul ezt a csökkentett adót is visszaigényelhetjük, amennyiben csok támogatást is kérünk az építkezéshez.
- Ha önerőből – generálkivitelező nélkül – építtetjük fel házunk, akkor mi vásároljuk meg az alapanyagokat és egyedileg bízunk meg mesterembereket az egyes munkálatokkal. Ebben az esetben 27%-os áfával kapunk számlát. Azonban ezt az adót is vissza lehet igényelni, amennyiben teljesítjük a csok támogatás személyi feltételeit (fél éves Tb-jogiszony, büntetlen előélet, köztartozásmentesség…). Nem szükséges ugyanakkor, hogy gyermekünk is legyen, enélkül is visszaigényelhetjük az adót, a támogatás maximális összege 5 millió forint.
Hirdetés
Hirdetés
A két adó-visszatérítési forma nem kombinálható
Nem élhetünk mindkét adó-visszatérítési lehetőséggel. A támogatást ugyanis egyszer lehet igényelni és kizárólag a kiválasztott formának megfelelő számlák áfáját kaphatjuk vissza kizárólag.
A kétféle adótartalmú számlák miatt viszont könnyen elbukhatjuk az adó-visszatérítést is.
A teljes költségvetés 70%-ról egyféle számla szükséges
Elvárás ugyanis az építkezéseknél, hogy a teljes költségvetésnek legalább a 70 százalékáról számlát nyújtsunk be – ez a csok támogatásnál is feltétel -, ráadásul kizárólag olyan számla fogadható el, amelyiknek áfatartalma megfelel a választott adó-visszatérítéshez kapcsolódó elvárásoknak.
Ha például a 5%-os áfájú számlák adóját szeretnénk visszaigényelni, akkor a teljes költségvetés 70 százalékáról 5%-os áfatartalmú számlát szükséges benyújtani.
Ez gondot okozhat egy tavaly generálkivitelezővel megkezdett építkezésnél: ha tavaly a számlák felét már megfizettük, akkor arról 27%-os áfatartalmú számlát kaptunk. Idén pedig a hátralévő munkálatokról már 5%-os áfájú számlát fognak kiállítani részünkre. Vagyis a teljes költség fele-fele arányban tartalmazna 27% és 5% adótartalmú számlát. Ha egyik számlatípus sem éri el a költségvetés 70%-át, akkor az adó-visszatérítési támogatást nem tudnánk igénybe venni.
Lehet megoldás a problémára!
Ha tavaly a költségek 30%-át meghaladta már a generálkivitelezőről kapott számlák összege, akkor nem tudjuk az idén 5%-os áfával kiállított számlák adótartamát visszaigényelni. A kivitelezői szerződést ugyanakkor felbonthatjuk, ebben az esetben a hátralévő munkálatokról is kaphatunk 27% áfatartalmú számlát és jogosultak lehetünk a támogatásra.
Fontos azonban, hogy a magasabb áfa jellemzően magasabb költségeket – emelkedhetnek a megbízási díjak – is jelenthet. Márpedig az adóból ebben az esetben legfeljebb 5 millió forintot igényelhetnénk vissza. Érdemes előzetesen utánaszámolni, hogy hogyan járnánk jobban: az adó-visszaigénylésével emelkedő költségek mellett, vagy támogatás nélkül az alacsonyabb munkadíjakkal.