Az életbiztosítási piacon szép számmal akadnak kritikus betegségekre szóló biztosítások és vannak szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások is. A két típusú védelem erősen eltér egymástól. Nézzük meg mi a különbség közöttük!
Összegbiztosítás vagy szolgáltatásfinanszírozás
Az összegbiztosítás egy régebbi, klasszikus biztosítási forma. Ha megtörténik a baj, a biztosító kifizet neked egy előre meghatározott összeget. A biztosító teljesítette a feladatát, és ezzel a szerződés véget ér.
A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás azt jelenti, ha szükséged van valamilyen egészségügyi szolgáltatásra, akkor a szolgáltatás díját a biztosító kifizeti a szolgáltatónak, mondjuk egy magánklinikának. Például egy belgyógyászati vizsgálatra van szükséged, vagy egy CT vizsgálat elvégzésére nem akarsz várni hónapokat az állami egészségügyben, akkor egy magánklinikán ezt elvégzik a számodra. A vizsgálat árát kifizetheted zsebből ott a helyszínen, vagy ha van szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosításod, akkor a biztosító kifizeti helyetted.
Hirdetés
Hirdetés
Mit tud a kritikus betegségekre szóló biztosítás?
Ez egy olyan biztosítás, amely összegyűjti a legádázabb betegségeket, a daganatos megbetegedéseken keresztül a szív és érrendszeri vagy a főbb szerveket és életfunkciókat érintő súlyos betegségeken át az autoimmun betegségekig és tovább. Minden kritikus betegségre szóló biztosítás feltételeiben felsorolásra kerül, hogy milyen betegségekre nyújt térítést. A termék nevében, vagy valahol kiemelt helyen megtalálod, hogy hány betegségre térít. Ezt az elemszámmal szokták jelölni, vagyis 20, 30, 40 vagy 50 elemű a termék. Minél több betegségre nyújt térítést, annál komplexebb védelmet nyújt neked.
A legfontosabb tudnivaló
Ezzel a biztosítással kapcsolatban a legfontosabb tudnivaló, hogy a biztosító már a feltételben felsorolt betegségek valamelyikének diagnosztizálásakor kifizeti a biztosítási összeget neked. Így a gyógykezelésre tudod fordítani az összeget, amelyre az állami egészségügyi ellátás mellett igen nagy szükséged lesz a gyógyuláshoz. Ez lehet a hazai vagy külföldi privát egészségügy kiegészítő ellátásainak igénybevétele vagy speciális gyógyszerek beszerzése. De a rehabilitáció és utógondozás is sokba kerül majd, így az összeget arra is fordíthatod. természetesen nincs meghatározva a szerződésben, hogy az összeget mire fordíthatod, így a bakancslistád alapján is elköltheted.
Minden jelentősebb biztosítótársaság termékválasztékában van kritikus betegségekre szóló biztosítás, így a magyar biztosítási piacon is széles választékban állnak rendelkezésre ezek a termékek. Nem tartozik a legolcsóbb biztosítások közé. Ennek az az oka, hogy a leggyakrabban bekövetkező, életet veszélyeztető betegségek ellen nyújt védelmet.
Leggyakoribb halálokok
Magyarországon a teljes népesség körében a halálozások majdnem 50 százalékát teszik a keringési rendszer megbetegedései, amely magába foglalja az ishcaemiás szívbetegséget (koszorúér szűkület) és a stroke-ot (agyvérzés) is. A második kiemelkedő halálok a daganatos megbetegedések több mint 27 százalékkal.
Ez a teljes népességre vonatkozó statisztika, de ha megvizsgáljuk a 65 év alatti halálozásokat, ott a daganatos megbetegedések 41 százalékkal vezetnek, míg a keringési betegségek „csak” 28 százalékkal másodikként szerepelnek.
A 65 év feletti halálozásnál a két betegségcsoport aránya megfordul, és a keringési betegségek csaknem 55 százalékkal átveszik a vezetést. A daganatos megbetegedések 24,5 százalékkal állnak a második helyen.
Bármelyik kritikus betegségekre szóló biztosítás nézzük meg a piacon, a daganatos és a keringési rendszer megbetegedései mindegyikben megtalálhatók. Bár van olyan termék is, amely csak a daganatos megbetegedések esetére kínál védelmet.
Ha szeretnéd megnézni, hogy a te életkorodra vonatkozóan mennyibe kerülne egy élet és egy kritikus betegségre szóló biztosítás díja, akkor használd a Bankmonitor kalkulátorát és számolj!
Szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás
Idén júniusban jelent meg egy tanulmány az állami és magánegészségügyi rendszerről, amelyből kiderül, hogy a magánegészségügy soha nem látott növekedést mutatott az elmúlt években. Ennek legfőbb oka a pandémia volt, amely felerősítette az állami egészégügyben tapasztalható anomáliákat és sokakat ösztönzött arra, hogy egészségügyi problémáikra más megoldást keressenek.
A hosszú kórházi várólisták még inkább növekedtek, a betegellátás körülményei tovább romlottak, sokak számára elérhetetlenné váltak az egészségügyi közszolgáltatások.
Az MNB és a KSH adatai szerint 2019-ben 950 milliárd forint volt az magánegészségügyi szektor bevétele. A lakosság által zsebből fizetett közvetlen hozzájárulások az összes egészségügyi kiadás 28,2 százalékát teszik ki, amely az uniós átlag (15,4%) majdnem duplája.
A magyar gazdaság fejlődésével az utóbbi években egyre erősödött az a fizetőképes kereslet, amely meg tudta fizetni a jó minőségű szolgáltatásokat és a gyógyulást kellemes környezetben szeretné eltölteni a leromlott állami intézmények helyett.
A betegek az állami egészségügyből elmenekülve veszik igénybe privát szolgáltatásokat, de a jelenlegi romló gazdasági körülmények, a magas infláció és a nehezedő megélhetés mellett hogyan lehet fenntartani azt, hogy a lakosság jelentős része zsebből fizet részben olyan egészségügyi szolgáltatásokért, amelyek a befizetett járulékok után is járnának az állami rendszerben.
Egy márciusi piackutatás szerint a magyaroknak csak 12 százaléka rendelkezik magán egészségbiztosítással, amellyel a privát szolgáltatásokat igénybe lehet venni.
Ez az alacsony szám azt mutatja, hogy egyre többen járunk magán egészségügyi intézményekbe, viszont nem gondoltuk arra, hogy a drága szolgáltatásokat a biztosítónk is kifizetheti helyettünk.
A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások ugyan nem tartoznak az olcsó konstrukciók közé, de elérhetővé tesznek például olyan diagnosztikai vizsgálatokat, amelyek egyösszegben történő kifizetésekor mélyen a pénztárcába kell nyúlni.
Hogyan működik egy egészségbiztosítás?
A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások viszonylag új terméknek számítanak a piacon, de a vezető biztosítók termékpalettáján meg fogod találni őket.
A szerződéskötéskor egy olyan szolgáltatáscsomagot fogsz látni, amit az adott év során igénybe tudsz venni a szolgáltatási keretösszeg erejéig.
Ez azt jelenti, ha orvosilag indokolt számodra egy ilyen vizsgálat elvégzése, akkor annak költségét egy magán egészségügyi intézményben nem neked kell megfizetned, hanem a biztosító kifizeti helyetted.
A vizsgálat tényleges költségével csökkentik az éves keretedet, amíg az el nem fogy. A szolgáltatáscsomagod többi részével (járóbeteg ellátás, kisműtét, szakorvosi konzultáció, szűrővizsgálat stb.) is ugyanez a helyzet, vagyis az egyes szolgáltatástípusoknak van saját keretösszegük. A szerződéskötéskor neked kell választanod a szolgáltatáscsomagok közül.
A legtöbb egészségbiztosításban nem csak te lehetsz a biztosított, hanem a családodat, párodat, gyermekeidet is bevonhatod, így a teljes díj kedvezményesebb lesz, mintha külön-külön kötöttetek volna szerződést.
Összefoglalás
A kritikus betegségekre szóló biztosítás anyagi segítséget nyújt olyan életet veszélyeztető betegségek diagnosztizálása esetén, amelyekből a gyógyulás, vagy a betegség elviselése komoly kiadásokat jelenthet. Védelmet nyújt két olyan betegségcsoport – a daganatos és a keringési rendszer megbetegedései – esetén, amelyek a halálokok között vezető szerepet játszanak.
A magánegészségügyi rendszer egyre népszerűbb Magyarországon és semmi jele annak, hogy az állami egészségügyben rövidtávon ugrásszerű változások állnának be. A magánegészségügy viszont saját zsebből nagyon nehezen finanszírozható. Ezért egy egészségbiztosításra szükséged lehet, ha igénybe akarod venni a privát ellátásokat. Regisztrálj a Bankmonitor oldalán, hogy segíthessünk kiválasztani a számodra legjobb biztosítási konstrukciót!