Mibe fektess most havi 50 ezer forintot?

Mibe fektess most havi 50 ezer forintot?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-04-07
 

Havi 50 ezer forint rendszeres megtakarításával megalapozhatod anyagi jövődet. De mibe érdemes fektetni? Bemutatjuk a főbb lehetőségeket az állampapírtól a részvényekig, segítve, hogy céljaid és kockázattűrésed alapján a legjobb döntést hozd meg.

Gondolkoztál már azon, hogy mi lenne, ha a bankszámládon pihenő kisebb-nagyobb összegek nem csak úgy „ülnének”, hanem szépen csendben dolgoznának neked? A rendszeres megtakarítás pontosan ezt a célt szolgálja: egy olyan szuperképesség a pénzügyeidben, amivel lépésről lépésre építheted a jövőbeni anyagi biztonságodat. Lehet, hogy havi 50 ezer forint elsőre nem tűnik világmegváltó összegnek, de hidd el, a rendszeresség és a kamatos kamat csodákra képes hosszú távon! A trükk az, hogy a rendszeres félretétel idővel annyira rutinná válhat, mint a reggeli kávé – szinte észre sem veszed, mégis minden hónapban teszel egy kicsit azért, hogy gyarapodjon a vagyonod. De hova is érdemes ezt a havi 50 ezret tenni? Ez már egy fogósabb kérdés, és a válasz nagyban függ tőled.

Hirdetés

Hirdetés

Első lépések

Mielőtt fejest ugranál a befektetések világába, állj meg egy pillanatra, és gondold végig a saját helyzetedet. Az első és legfontosabb lépés önmagad és céljaid megismerése. Mennyi kockázatot vagy hajlandó vállalni? Fontos tudni, hogy a magasabb hozampotenciál általában nagyobb kockázattal jár együtt. Vannak, akik nyugodtabban alszanak, ha a pénzük biztonságban van, még ha a hozam alacsonyabb is. Mások bevállalósabbak a nagyobb nyereség reményében. Nincs jó vagy rossz válasz, csak olyan, ami neked személyesen megfelel.

Kövesd a Bankmonitor híreit a Google Hírekben!

Szintén kulcskérdés, hogy milyen időtávra tervezel. Egy-két éven belül szeretnéd felhasználni a pénzt, például egy nagyobb utazásra vagy autó előlegre? Vagy inkább hosszú távú céljaid vannak, mint a nyugdíj vagy egy lakásvásárlás 10 év múlva? Ez alapvetően meghatározza a szóba jöhető lehetőségeket.

  • Rövid távon, mondjuk 1-3 éven belül, általában nem tanácsos nagy kockázatot vállalni, mert egy piaci visszaesés pont akkor érhet kellemetlenül, amikor szükséged lenne a tőkédre.
  • Hosszabb távon, 3-5 év felett, viszont már beleférhetnek a bátrabb, magasabb hozammal kecsegtető, de ingadozóbb befektetések is, mert van idő kivárni az esetleges hullámvölgyeket és kihasználni a piac növekedési potenciálját.

Végül pedig tisztázd magadban a konkrét célt is: lakásfelújítás, nyugdíj, gyerek taníttatása, vagy csak általános vagyonépítés? Ha tudod, mire gyűjtesz, könnyebb lesz fókuszálni és kiválasztani a leginkább testhezálló eszközt.

Állampapírok

Az egyik legkézenfekvőbb és leggyakrabban emlegetett lehetőség az állampapír. Amikor állampapírt veszel, lényegében az államnak adsz kölcsön, aki cserébe kamatot fizet neked. Tradicionálisan ezt tekintik a legkisebb kockázatú befektetési formának a hazai piacon, hiszen az állam fizetőképessége áll mögötte. Természetesen ennek is vannak specifikus kockázatai, például az inflációs kockázat – a pénzed vásárlóereje csökkenhet, ha a kamat nem tart lépést az áremelkedéssel –, de alapvetően ez az egyik legbiztonságosabb opció.

A rendszeresség itt némi kihívást jelenthet, mivel nincs automatizált, kifejezetten havi rendszeres befektetési program. Neked kell minden hónapban manuálisan megvásárolnod az aktuálisan elérhető és számodra szimpatikus állampapírt, például a Magyar Államkincstár online felületein keresztül. Ez némi fegyelmet igényel.

Fontos tudni, hogy az állampapírok az év eleje óta sokat vesztettek a vonzerejükből és várhatóan ez csak tovább fog folytatódni, mivel a kormánynak kimondott célja, hogy alacsonyabb kamatokat teremtsen és ezzel csökkentse a saját finanszírozási költségeit. Ettől függetlenül, különösen rövidebb távra vagy a portfóliód biztonságosabb elemeként továbbra is jó választás lehet, ha a biztonságot helyezed előtérbe és nem riadsz vissza a havi adminisztrációtól.

Lakástakarékpénztár

Ha konkrét lakáscélod van a közeljövőben, érdemes megfontolni a lakástakarékpénztárt (LTP). Ez egy speciális, célzott megtakarítási forma, ami kifejezetten lakáscélok megvalósítására (vásárlás, felújítás, bővítés stb.) használható fel. Az LTP legnagyobb vonzereje a kiszámíthatóság. A szerződés megkötésekor előre tudod, hogy a rendszeres befizetéseidre milyen mértékű kamatot kapsz most és a jövőben.

Azt fontos tudni, hogy ha idő előtt felmondod a szerződést, általában elveszíted a kedvező kamatokat, sőt, akár költségeid is lehetnek. Akkor érdemes belevágni, ha biztos vagy a lakáscélban és a futamidő végig vitelében. A Bankmonitor online kalkulátora segíthet neked felmérni a várható megtakarítás összegét.

Kamatbónusz
29 000 Ft-tól 4 342 500 Ft-ig
Bankmonitor

Tőzsdei befektetések

Amennyiben hosszabb távra tervezel és bírod a piaci hullámvasutazást, a részvénypiac jó lehetőségeket kínálhat. Amikor részvényt veszel, egy cég tulajdonrészét szerzed meg, így részesedhetsz annak sikeréből, mind az árfolyam növekedésén, mind az esetleges osztalékfizetésen keresztül. A piacok ingadozása, vagyis a volatilitás ugyanakkor rövid távon ijesztő lehet. Viszont a rendszeres, azonos összegű vásárlással – ezt hívják költségátlagolásnak (dollar-cost averaging, DCA) – kiküszöbölheted a rossz időzítés kockázatát. Amikor alacsonyabb az árfolyam, ugyanazért az 50 ezer forintért több befektetési egységet tudsz venni, amikor magasabb, akkor kevesebbet. Hosszú távon ez átlagolja a beszállási áradat, ami csökkentheti a kockázatot és javíthatja a hozamot.

Hogyan fektethetsz be a részvénypiacon havi 50 ezer forinttal?

Kezdőként jó választást jelenthetnek az ETF-ek (Tőzsdén Kereskedett Alapok), amelyek egy adott piaci indexet vagy szektort követnek le, így egyetlen vásárlással széleskörűen diverzifikálhatod a befektetésedet. Szintén népszerűek a hagyományos befektetési alapok, amelyeket profi alapkezelők menedzselnek, bár ezeknek általában magasabbak a költségeik. Közvetlenül egyedi részvényeket is vásárolhatsz, de ez nagyobb kockázatot és több utánajárást igényel.

A részvénybefektetések nyeresége adóköteles lehet, de a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) segítségével legálisan optimalizálhatod az adóterheidet. Ha TBSZ számlára fektetsz be, és a pénzt legalább 5 évig nem veszed ki, a hozamod adómentessé válik. Ha minden évben nyitsz egy új TBSZ-t, akkor 5 év után évente hozzáférhetsz adómentesen a hozamodhoz. A részvénypiaci befektetés tehát azoknak ajánlott, akik minimum 5-10+ évre terveznek, elfogadják a piaci ingadozásokat a magasabb hozamlehetőségért cserébe, és hajlandóak egy kicsit utánajárni a lehetőségeknek.

Fontos
Amikor a félelem uralja a piacokat, gyakran kedvező lehetőségek adódnak a részvényvásárlásra, vagyis…

Egyeztetni szeretnék az online vagyonkezelésről!

Ft
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
Bankmonitor

Nyugdíjmegtakarítás

Tipikusan rendszeres befektetés még a nyugdíjmegtakarítás is. Habár nyugdíjcélú megtakarítás keretében szinte bármilyen befektetéssel lehet rendelkezni mégis felkerült a listára mivel nem csak hogy adómentes, hanem még adóvisszatérítést is igénybe lehet rá venni. Az éves befizetéseid 20%-át, bizonyos felső határig (Önkéntes Nyugdíjpénztárnál maximum 150 ezer Ft, Nyugdíj-előtakarékossági Számlánál (NYESZ) maximum 100 ezer Ft, Nyugdíjbiztosításnál maximum 130 ezer Ft évente) visszaigényelheted a személyi jövedelemadódból. Ezt neked kell jelölnöd az SZJA bevallásodban.

Ez gyakorlatilag „ingyen pénz” az államtól, ami jelentősen felturbózza a hozamodat. Választhatsz Önkéntes Nyugdíjpénztár (ÖNYP), NYESZ vagy Nyugdíjbiztosítás közül, mindegyiknek megvannak a sajátosságai a portfólió kialakításában és a költségszerkezetben. Mivel ez tipikusan hosszú távú befektetés, nem ritkán évtizedekről beszélünk, itt különösen igaz, hogy ha még messze van a nyugdíjkorhatár, érdemes lehet bátrabban, akár magasabb részvényaránnyal befektetni a magasabb hozam reményében. Persze, csak akkor tedd ezt, ha tudsz így nyugodtan aludni!

A nyugdíjmegtakarítás tehát mindenkinek ajánlott, aki hosszú távra tervez, szeretné maximalizálni az állami támogatásokat, és tudatosan készül az időskorára. Számos online kalkulátor segíthet megbecsülni, hogy mekkora összeg gyűlhet össze nyugdíjig.

Nézz rá a Bankmonitor nyugdíjkalkulátorára és számold ki neked mekkora megtakarítás jönne össze!

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor

A havi 50 ezer forint félretétele és befektetése talán kis lépésnek tűnhet, de a rendszeresség és a hosszú távú gondolkodás erejével jelentős eredményeket érhetsz el. A legfontosabb, hogy ne halogassd a kezdést, és legyél kitartó. Bármelyik utat is választod a bemutatott lehetőségek közül, a következetesség idővel meghozza gyümölcsét, és hozzájárul pénzügyi stabilitásának megteremtéséhez.

Hirdetés
Hirdetés