A CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény), különösen a 3 százalékos hitellel megfejelve, jelentős összeget jelent a gyerekes családoknak, valamint azon fiatal pároknak, akik bevállalnak gyermekeket. Ám az „ingyen pénznek” szigorú feltételei vannak, amelyek ha nem teljesülnek, akkor kamatostul kell visszafizetni a támogatást, ezért jó, ha előre felkészülsz a lehetőségeidre. Összegyűjtöttük, mire számíthatnak többek között a lakásukat idejekorán értékesítők, a váló házaspárok és a szétköltöző élettársak!
A CSOK támogatással vásárolt használt ingatlanra a szerződés megkötésétől számított 10 évre jelzálogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be az állam javára. Ezt a jelzálogjogot rangsorban kizárólag a lakás vásárlása vagy bővítése érdekében felvett lakáshitel, lakástakarék-pénztári kölcsönt biztosító jelzálogjog előzheti meg. Jó hír, hogy a kormány döntése szerint hamarosan a kétgyermekesek is igénybe vehetik a 10 millió Ft 3%-os kamatozású kedvezményes lakáshitelt, a háromgyermekesek pedig 15 millió Ft kedvezményes lakáshitelre lesznek jogosultak. Idén már be is szeretnék vezetni a módosításokat. A kedvezményes hitellel a kétgyermekes családok 2,6-2,7 millió Ft-tal is jobban járhatnak a piaci kamatozású lakáshitelhez képest.
Hirdetés
Hirdetés
1. Vissza kell fizetni – a Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten – a CSOK összegét az alábbi esetekben:
- Ha a szóban forgó lakást lebontják, kivéve persze akkor, ha ez természeti katasztrófa (pl. földrengés, árvíz) miatt vált ez szükségessé.
- Ha egy ellenőrzés során kiderül, hogy a lakásban valójában nem a támogatott személy és annak kiskorú gyermeke lakik.
- Ha CSOK-ot igénylő személy a lakás használatát másnak átengedi, azon használati vagy haszonélvezeti jogot alapítanak.
- Ha a lakást nem lakásként használják, például irodaként funkcionál.
2. Ekkor nem kell visszafizetni a CSOK összegét:
Ha a támogatott személy, vagy annak gyermeke az adott időszakon belül elhalálozik.
3. Ezeket a változásokat kell bejelenteni:
Ha a lakással kapcsolatban bármilyen olyan változás áll be, ami miatt a támogatást vissza kell fizetni, akkor ezt a változástól számított 30 napon belül be kell jelenteni a kormányhivatalnak, mégpedig a szükséges iratokkal együtt. Ha a szerződés létrejöttéhez harmadik személy beleegyezése szükséges, a bejelentési határidő 45 nap, ha a szerződés érvényességéhez hatósági jóváhagyás vagy hatósági nyilvántartásba történő bejegyzés szükséges, akkor a bejelentési határidő ennek megtörténtét követő 30 nap.
Ezt követően a CSOK-ot késedelmi kamattal növelten vissza kell fizetni, a kormányhivatal pedig az erről kiállított igazolás birtokában intézkedik csak az elidegenítési és terhelési tilalom törléséről.
4. Teendő válás, élettársi életközösség felbomlása esetén:
- Ha válás esetén a házastársak a bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom idején harmadik félnek adják el közös lakásukat, akkor a CSOK-ot késedelmi kamattal növelten kell visszafizetniük. Hogy, kire mennyi jut belőle, az az eladásból származó bevétel bírósági határozat szerinti, illetve a közöttük létrejött házassági vagyonmegosztási szerződésben rögzített aránytól függ.
- A volt házastársak a házasságfelbontás tényét kötelesek a házasságot felbontó bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 30 napon belül a kormányhivatalnak bejelenteni.
- Amennyiben válás után a CSOK igénybevételével megvásárolt lakás tulajdonjogát az egyik fél a másiktól megszerzi, és a házasságot felbontó, azt érvénytelenné nyilvánító jogerős bírósági határozat alapján – a nagykorúvá vált gyermek kivételével – valamennyi gyermek lakóhelye – akikre tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igénybe vették – a lakás tulajdonjogát megszerző félnél marad, akkor a másik félnek nem kell visszafizetnie a rá eső CSOK összegét. Ebben az esetben a tulajdonjog megváltozását a hitelintézetnek kell bejelenteni, ahol módosítják a CSOK-szerződést. A hitelintézet a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételéről szóló szerződés módosításáról a kormányhivatalt értesíti, amely a hitelintézet értesítését követően hozzájárul a lakás elidegenítéséhez.
- Élettársi életközösség felbomlása esetén a válásra vonatkozó előírások érvényesek.
5. Ha egy nem magyar állampolgár elhagyja az országot:
Ha egy nem magyar állampolgárságú támogatott személy tartózkodási jogosultsága megszűnik, és 30 napon belül nem kap tartózkodásra jogosító okmányt, engedélyt vagy jogállást, akkor a 30 napos határidő lejártát követően az igénybe vett CSOK kedvezményt a tartózkodási jogosultság megszűnésétől számított Ptk. szerinti késedelmi kamattal terhelten köteles megfizetni, amint elhagyja Magyarországot. Az állam javára bejegyzett jelzálogjog, valamint az azt biztosító elidegenítési és terhelési tilalom törlése iránt a teljes visszafizetés igazolása után a kormányhivatal intézkedik.
(A gyermeket vagy gyermekeket vállaló fiatal párokra vonatkozó kitételekről, hogy a CSOK-ot mikor követelheti vissza az állam, a következő cikkünkben írunk.)
1