Ha 4,5%-nál magasabb kamatozással rendelkezik a céges hiteled, akkor átlagnál többet fizetsz a banknak. Pontosan mennyi az átlag vállalkozó által fizetett kamat és mikor érdemes elgondolkozni azon, hogy faragni tudsz a hitelköltségeidből? Ha most áll céged hitelfelvétel előtt, akkor mihez érdemes viszonyítanod a bank által adott kamatajánlatot?
300 millió Forint alatti hiteleknél
Az Euró hitelek esetében az átlagos kamat nagyság 3,41% körül alakult, míg a Forint hitelek esetében 4,46% kamat mellett juthattak a vállalkozások 2015 III. negyedévében hitelhez – áll az MNB napokban megjelentetett kiadványában.
300 millió Forint feletti hiteleknél
A kamatköltségek természetesen kedvezőbbek, de érdekes módon az Euró és Forint hitelek közötti különbség a korábbiakhoz képest jóval alacsonyabbnak bizonyult. Euró hitelt már átlagosan 2,19%, míg Forint hitelt 2,24% kamatköltség mellett lehetett igényelni ebben a nagyságrendben.
A fenti kamatköltségek magyarázataként tegyük hozzá, hogy az tartalmazza az alapkamatot (BUBOR vagy EURIBOR) és a kamatfelárat egyaránt. Az elmúlt időkhöz viszonyított alacsony átlagos, az Euró kamatokhoz közelítő kamatszint a Forint alacsony alapkamatának is betudható. Emellett az MNB által a kis- és középvállalatok részére meghirdetett 2,5%-os fix kamatozású hitelek hatása is jelentős mértékű.
Ha céged alacsonyabb kamatköltség mellett jutott hitelhez, jól jártatok. Azonban ha nem, érdemes elgondolkoznod azon, hogy szeretnéd-e azt kiváltani jobb feltételek mellett.
Mikor érdemes elgondolkoznod azon, hogy meglévő hiteled kiváltsd?
Ha 2-3 éve vetted fel hiteled
- a hitelfelvétel óta növekedett a profit szinted (a beruházás elkezdett termelni, melynek látható eredménye van),
- a vállalkozásod stabil és jó pénzügyi számokkal rendelkezik.
Ilyen esetben kedvező tárgyalási pozícióból tudsz már tárgyalni akár a jelenlegi hitelező bankodnál, de akár egy újabb banknál is, ahol refinanszíroztatni tudod meglévő hiteled. Fontos tudni, hogy az elmúlt két évben jelentősen enyhültek a bankok hitelezési feltételei. Ebből azt az igen egyszerű következtetést tudjuk levonni, hogy a 2-3 évvel ezelőtt hitelhez jutó cégek ma még kedvezőbb feltételek mellett hitelezhetők, így az alacsonyabb kamatszint melletti refinanszírozás reális alternatíva (megfelelő profitabilitás mellett).
A realitás talaján maradva meg kell jegyeznünk, hogy a konkrét hitel kamatszint minden esetben a vállalkozás banki kockázati minősítésétől függ. Ez a minősítés elsősorban a profit, a saját tőke és a fedezetek tükrében vizsgálja a hitelezhetőséget.
Ha még csak most gondolkozol a hitelfelvételen, legyen az átlag kamatszint a kiindulási pont. Ha 4% feletti kamatköltség mellett kínálnak cégednek hitelt, azt nagyon meg kell vizsgálnod, esetleg szakértő tanácsát kikérned azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudod javítani a feltételeket. Hitelfelvétel előtt érdemes tudni, hogy melyek a bankok által támasztott legfontosabb követelmények, hogyan tudod befolyásolni céged hitelképességét.
Ha szeretnéd megtudni, hogy vállalkozásod mennyi hitelhez juthat, a Bankmonitor hitel kalkulátorával most azt is megtudhatod, nem kell hozzá mást tenned, csak vállalkozásod főbb pénzügyi számait itt megadni: