Ha a tavaszi felújításhoz, otthonod korszerűsítéséhez hitelt vennél fel, az előzetes tervezés kulcsfontosságú. A finanszírozás módja ugyanis nagyban függ az elvégzendő munkák volumenétől, a felvenni kívánt hitelösszegtől is. Mutatjuk, mikor melyik hiteltípus lehet ideális.
A 2022 végén kifutott Otthonfelújítási támogatásnak hála számos család vágott bele ingatlana korszerűsítésébe, ami az állami anyagi segítség és elszálló rezsiköltség fényében igen okos döntés volt. A támogatást ugyanakkor csak a legalább egy gyermeket nevelő családok használhatták ki, így számos egyedülálló, gyermektelen, vagy idősebb pár esett el az akár 3 millió forintos visszatérítéstől.
Számukra az idei tavasz lehet jó alkalom arra, hogy megszépítsék lakóhelyüket, amely a továbbiakban komfortosabb otthonul szolgálhat majd. A lakásfelújítás pedig nem csak esztétikai beruházás, hiszen ha energetikai korszerűsítést is tervezünk, például nyílászárók cseréjét, fűtéskorszerűsítést, hőszigetelést, az befektetésnek sem utolsó: nem csak az energiaköltségen spórolhatunk, de az ingatlan értéke is növekszik.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen kölcsönök jöhetnek szóba felújításra?
Kisebb ráncfelvarrás, illetve nagyobb korszerűsítés, házbővítés esetén tehát nem ugyanaz a hitelkonstrukció lesz ideális. Nézzük meg, milyen kölcsön jöhet szóba, ha kisebb munkálatokat kell csak elvégezni, ahol a ráfordítás nem haladja meg a 8-10 millió forintot.
Egy személyi kölcsönnel a legtöbb banknál legfeljebb 8-10 millió forintot vehetünk fel. Egyetlen bank kínál jelenleg ennél magasabb összegű, akár 12 millió forintos fedezetlen hitelt. A személyi hitelek mellett szól, hogy szabadon felhasználhatóak, így a lakás vagy ház külső-belső munkálatain kívül a hitelösszegből bútorokat, háztartási gépeket, egyéb berendezési tárgyakat, kerti eszközöket is vásárolhatunk.
A hiteligényléshez ráadásul nincs szükség ingatlanfedezetre, vagy önerőre, egyszerű és gyors eljárás jellemzi, kevés papírmunkával és kezdeti költségek nélkül, vagy minimális induló díjjal. A személyi hitelek akár 10 éves futamidőre is igényelhetők, mialatt a kamatok nem változnak, tehát a gazdasági környezet, az infláció hatása miatt sem kell attól tartanunk, hogy a törlesztőrészletek emelkedésnek indulnak.
Mennyi személyi hitelt igényelhetsz felújításra?
A felvehető hitelösszeg mértékét leginkább a rendszeres, igazolható jövedelem mértéke határozza meg. Ez a biztosíték a bank felé, hogy a törlesztőrészleteket havonta biztonsággal fizetni tudjuk. Általánosan elmondható, hogy havi nettó 200 ezer forinttól már nem igen számíthatunk a jövedelem miatt elutasításra, ugyanakkor nagyobb összegű kölcsön igénylésekor ennél magasabb jövedelmet kell tudni igazolni. Ha a kért hitelösszeghez nem elegendő a jövedelem, akkor egy adóstárs bevonása lehet a megoldás, hiszen így a két jövedelem összeadódik, ezzel számol a bank.
A Bankmonitor kalkulátorával pár perc alatt ellenőrizheted, hogy mennyi személyi kölcsönt kaphatsz a jövedelmed alapján, illetve összehasonlíthatod az elérhető banki ajánlatokat. Ugyanakkor fontos, hogy a ne csak a költségek alapján válassz bankot, az egyes pénzintézetek hitelbírálati feltételei között ugyanis jelentős különbségek vannak. Az ajánlat kiválasztása után kérd személyi hitel szakértőink segítségét, akik ismerik az eljárásrendek közötti eltéréseket és külön költség nélkül végigvezetnek az igénylés teljes folyamatán!
Milyen hitelt igényelj, ha korszerűsítenél, esetleg bővítenél is?
Ha ennél nagyobb összegben gondolkodsz, vagy kedvezőbb kamatozású konstrukciót vennél igénybe egy személyi kölcsönnél, akkor érdemes megismerned a szabad felhasználású jelzáloghiteleket, vagy a kimondottan felújításra, korszerűsítésre, bővítésre igényelhető lakáshiteleket.
Egy szabad felhasználású jelzáloghitel is teljes szabadságot kínál az összeg elköltését illetően. Jellemzően kedvezőbb a kamatozása, ugyanakkor ennek kapcsán magasabb induló költséggel és ingatlanfedezettel is számolnunk kell.
Ami a jelzáloghitelek felé dönti a mérleg nyelvét a személyi kölcsönhöz képest, az, hogy hosszabb futamidőt is választhatunk, amellyel csökkenthető a havi fizetnivaló. A részletek biztonságos törlesztésére pedig személyre szabott kamatperiódus választható, vagyis tetszés szerint igénybe vehetünk rövidebb, vagy hosszabb, akár végig fix konstrukciót is.
Ha tehát nem csak a munkálatokra fordítanánk a hitel összegét, akkor a szabadon felhasználható jelzáloghitelt is érdemes megfontolni. Olvass bele korábbi cikkünkbe, melyben összegyűjtöttük a legfrissebb, 2023-as igénylési feltételeket és tudnivalókat!
Ha viszont kizárólag a munkálatokat szeretnénk hitelből finanszírozni, akkor magasabb hitelösszeg esetén anyagilag egy felújítási-, korszerűsítési-, vagy bővítési jelzáloghitel lehet kedvezőbb. A jelzáloghitelek természetesen csak akkor jöhetnek szóba, ha rendelkezünk olyan ingatlannal, ami per-, igény- és tehermentes, emellett elhúzódóbb igénylési eljárásra és magasabb induló költségekre is számítanunk kell az olcsóbb kamatokért cserébe.