A támogatott céges hitelek jelenleg legalább harmadával olcsóbbak, mint az azonos célra igényelhető piaci források. Ha csak a pénz hiányzik ahhoz, hogy felpörgesd az üzletmenetet, ne habozz: tervezz, számolj és lépj mielőbb! A Széchenyi MAX+ konstrukciók a jelenlegi feltételekkel június végéig érhetőek el…
Meddig lehet beadni a hitelkérelmeket?
Egy folyószámlahitelről a döntés viszonylag gyors – optimális esetben akár egy-két hétre is lerövidíthető. Egy bonyolultabb ügyletnél – például egy zöld beruházási hitelnél – nem csak az előkészítés, a hitel elbírálása is hosszabb: a teljes folyamat akár 3-6 hónapot is igénybe vehet. Persze ez is érdemben lefaragható, ha a megfelelő dokumentumok rendelkezésre állnak – 6-8 hétre azonban még ebben az esetben szükség lehet.
Lévén a Széchenyi MAX+ konstrukciók június végéig érhetőek el sok idő már nincs, minél előbb el kell indítani a folyamatot! A jelenlegi piaci környezetben kivételesen jó finanszírozási lehetőség ez azon vállalkozásoknak, amelyek tevékenységük bővítéséhez vagy likviditásuk javításához keresnek kedvezményes forrást.
Hirdetés
Hirdetés
Mekkora költséggel kell számolni a Széchenyi hiteleknél?
A Széchenyi Kártya Programban jelenleg elérhető hitelek egységesen évi fix 5 százalékos kamattal érhetőek el. A MAX+ konstrukciókhoz a kamattámogatás mellett kezelési költség és díjtámogatás is kapcsolódik, így – a jelenlegi piaci környezetben – rendkívül kedvező lehetőséget jelentenek a mikro-, kis- és középvállalkozások számára.
Nézzük meg ezt egy konkrét példán! Tételezzük fel, hogy egy vállalkozás meglévő gépsorát cserélné le egy új, energiahatékony automata berendezésre, amelyet 125 millió forintért tudna beszerezni. Ehhez a cég rendelkezik 25 millió forint önerővel, 100 millió forint hitelre lenne tehát szüksége, amit 7 év alatt törlesztene.
Abban az esetben, ha vállalkozás a kamattámogatott Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ igénybevételével finanszírozza a beszerzést a hét év alatt 18,7 millió forint hitelköltséggel kell számolnia. A 100 millió forintos hitel után a havi adósságszolgálat (amit törlesztésként fizetnie kell a cégnek) 1,4 millió forint lenne. Egy korábbinál hatékonyabb, jobb energiafelhasználású, kevesebb karbantartást igénylő gépsor révén ekkora költség jó esetben bőven kitermelhető.
Ha ugyanehhez a fejlesztéshez piaci forrás igényelnénk, jóval nagyobb összeggel kellene számolni. A Széchenyi MAX+ konstrukciókra a kamattámogatás 10 százalék (a kamatköltségből ez az a rész, amit az állam fizet a vállalkozás helyett), ha ezt is a vállalkozásnak kellene megfizetnie (5 helyett 15 százalék lenne tehát az ügyleti kamat), az azt jelentené, hogy a hitellel összefüggő költségei a teljes futamidő alatt több mint 41 millió forinttal lennének magasabbak. Nos, ekkora összeget valószínűleg minden cégvezető szívesebben költene el másra…
Mire kell figyelni az igénylés során?
A Széchenyi Kártya Program keretében különböző célokra (beruházás, likviditás javítása, hitelkiváltás, stb.), különböző futamidővel (2-10 év), 1 millió és 500 millió forint közötti összeget lehet igényelni évi fix 5 százalékos kamat és nulla százalékos kezelési költség mellett. (A Széchenyi Kártya Programban jelenleg elérhető MAX+ konstrukciókról részletesen korábbi összefoglalónkból tájékozódhatsz.)
Az igénylés feltételei általánosan érvényesek a bankok azonban a konkrét folyósítási döntések során saját üzleti szempontjaikat is mérlegelik, így előfordulhat, hogy ugyanannak a cégnek a hitelkérelmét az egyik bank elutasítja, míg egy másik akár nagyobb összeget is folyósít. Ennél a hitelfajtánál is lényeges szempont az, hogy megtaláld a vállalkozásod számára az optimális partnert.
Mivel június végéig már csak szűk két hónap van hátra, fontos, hogy ne legyenek fennakadások az ügyintézés során. Ennek elkerüléséhez legalább az alábbiakra célszerű figyelned:
- Bár május végéig van mód a pénzügyi év zárására, a bank a hitel elbíráláshoz az utolsó lezárt üzleti évről szóló beszámolót (most tehát a 2022-est) már kéri – ha ez még nem áll rendelkezésedre, azt mindenképpen pótolni kell mielőtt a kérelmet beadod.
- Szükséged lesz továbbá az idei első negyedévről a naplófönykönyvre (főkönyvi kivonatra) is. Mindenképp célszerű egyeztetned a könyvelőddel, hogy ez is a rendelkezésre álljon.
- Hitelt az a cég kap, amelyről a bank elhiszi, hogy vissza is tudja majd fizetni – ennek az eredménykimutatásban is látszania kell. Ezen túlmenően nagyobb összegű, hosszabb futamidejű hitelekhez meggyőző, ha vállalkozásod a banki szemmel is megalapozott pénzügyi tervvel rendelkezik.
- Fontos a szükséges dokumentumok összegyűjtése; a hiánypótlások akár hetekkel is meghosszabbíthatják az ügyintézést. Ezek között egyebek mellett a társasági szerződést, az aláírási címpéldányt, az ügyvezető és a kezes vagy kezesek személyes okmányait, esetlegesen a beruházás dokumentumait, NAV nullás igazolást, és persze az igényléshez kapcsolódó adatlapokat biztosan kérik majd.
Nincs veszteni való idő, de…
Bár sokszor rendkívül fontos, hogy vállalkozásunk minél előbb jusson pénzhez, alapesetben a fő cél a körültekintő választás! Vannak olyan helyzetek, amikor az optimális finanszírozási forma kialakításához idő kell, és ha ez így van, ez utóbbi a fontosabb szempont. Ha pedig ez adott esetben azt jelenti, hogy a vállalkozás június végéig nem jut el a szerződéskötésig, az nem jelenti azt, hogy lecsúsztál egy jó lehetőségről.
A Széchenyi Kártya Program várhatóan folytatódik, csak az nem ismert még, hogy pontosan milyen feltételekkel. Mindazonáltal most durva változásra a piaci szereplők nem számítanak. Ennek pedig az az oka, hogy nincs olyan körülmény, amely ezt indokolná. A piaci környezet – például a kamatkörnyezet – az elmúlt fél évben nem változott például olyan drasztikusan, mint az a megelőző időszakokban jellemző volt. Az az idő pedig, amit most a hitelkérelem előkészítésére fordítasz, nem veszik el.
Vannak jó kompromisszumok is
Vannak ugyanakkor olyan helyzetek is, amikor még arra sincs szükség, hogy az alapos mérlegelés érdekében csússzon a szükséges forrás biztosítása. Visszatérve a cikkünkben szereplő konkrét példára, egy vállalkozás gépbeszerzése a beruházási hitel mellett lízinggel is finanszírozható, amely egyszerűbb és gyorsabb ügyintézéssel érhető el.
A Széchenyi Kártya Programban lízingfinanszírozás is van. A Széchenyi Lízing MAX+ kamata is évi fix 5 százalék, a futamidő pedig 1-7 év lehet. (A lehetőségről részletesen is írtunk korábban.)