Az előtörlesztés több élethelyzetben is megéri, legyen arról szó, hogy némi megtakarítás állt a házhoz, vagy éppen egy hitelkiváltás kapcsán kerül visszafizetésre a régi hitel. Nem árt ugyanakkor arra figyelni, hogy a hitelfelvételt követő 3-6 éven belül a végtörlesztés és nagyobb előtörlesztések révén rosszul is járhatunk. A bankok bizonyos esetekben az igénylésnél megadott kedvezményeket visszakövetelhetik rajtunk, ami akár 100-150 ezer forintos költséget is jelenthet.
Használd hitelkalkulátorunk az igényeidhez legjobban illő ajánlat megtalálásához!
Többször írtunk már arról, hogy ha lakáshiteled van, nagyon megéri az előtörleszteni, vagyis a szabad megtakarítás hitelbe való beforgatásának lehetőségével élni. Nagyon röviden az előtörlesztés előnye abban rejlik, hogy mivel közvetlenül a fennálló tőketartozás csökken, így kamatot spórolsz a hitel visszafizetése során.
Gyakorlatilag a bankoknál felmerülő 1-2%-os előtörlesztési díj eltörpül az elérhető pénzügyi előny mellett, így megéri előtörlesztésben gondolkodni. Ráadásul úgy működik a matek, hogy minél hamarabb történik az előtörlesztés, annál látványosabb lesz a hatás.
Hirdetés
Hirdetés
Vigyázz az előtörlesztéssel a futamidő elején!
Igen ám, de a bankok bizonyos szabályokat határoznak meg az elő- illetve végtörlesztéssel kapcsolatban. A legtöbb banknál úgy szól a fáma, hogy amennyiben 3-6 éven belül teljes előtörlesztéssel élsz, vagy éppen a tőketartozás több, mint felét visszafizeted, akkor elbukhatod a lakáshitel indulásakor akció keretében igénybevett kedvezményeket. Vagyis az előtörlesztési díjon kívül azokat is vissza kell fizetni a bank részére, kivéve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetében.
Ehhez tudni érdemes, hogy a bankok bizonyos akciók keretében több, a lakáshitel kapcsán felmerülő költséget visszatérítenek a hiteligénylőnek. Leggyakrabban az értékbecslési díj, tulajdoni lap, folyósítási jutalék díjára vonatkozik kedvezmény, de van olyan bank, ahol például is közjegyző díj is megfizetésre kerül később. Márpedig ezek a tételek összességében 100-150 ezer forintot is kitehetnek, amire még rájön az előtörlesztési díj is. Tehát nagyon lényeges, hogy tudatában legyél a pontos kondícióknak, amelyek a te hiteledre vonatkoznak.
Elképzelhető, hogy a hitelfelvételt megelőzően már elkezdtél takarékoskodni (például lakástakarékkal), vagy éppen egyszeri nagyobb összeg áll a házhoz (például bónusz, prémium), ami betörleszthető a hitelbe akár 2-3 éven belül is. Ezt mindenképpen célszerű megtenni, viszont ha a tőketartozás felénél többet is tudnál beforgatni a hitelbe, akkor az induláskori kedvezmények elvesztése miatt érdemes megfontolni, hogy ezt kompenzálják-e az elérhető előnyök. Könnyen lehet, hogy ebben az esetben a megspórolt kamatokkal már nem kerülsz kedvezőbb helyzetbe.
Vedd figyelembe azt is, hogy végtörlesztéssel élsz abban az esetben is, amikor egy kedvezőbb hitelre kiváltod a régit. Ekkor az aktuális tartozásod teljes egészében visszafizetésre kerül és a törlesztőket már az új hitel kamatának megfelelően szükséges fizetned. Vegyük csak az elmúlt 2 évet, amikor a lakáshitel kamatok akár 2-3%-ot is csökkentek, így jelentős lehet az összeg, amit egy kiváltással nyerni lehet.
Ugyanakkor a futamidő első éveiben éppen a kedvezmények elveszítése miatt érdemes fokozottan figyelni a hitelkiváltással. Az új hitel összege ilyenkor a kiváltandó hitel tőketartozását, a végtörlesztési díjat, és a visszafizetendő költségeket is magában foglalja.
Nézz utána kalkulátorunkkal a legjobb lakáshitelnek!