Idén nem volt még ilyen erős a forint, ma délután 13 óra körül 371,143 forintot kellett fizetni egyetlen euróért. Közel egy éve nem volt ilyen erős a hazai fizetőeszköz, tavaly októberben pedig 434 forintnál is többe került egy euró.
Igazi hullámvasúton ül a hazai fizetőeszköz: most éppen erősödik a forint. Az euróval szemben a bankközi árfolyam megközelítette a 371 Ft/EUR szintet, míg a dollárral szemben a 338 Ft/USD szint alá is benézett a korábban sokat gyengélkedő magyar deviza.
De miért mondjuk, hogy hullámvasúton a forint? Elég csak az ábrára tekintenünk és mindjárt meglátjuk ennek okát. Az euró árfolyama tavaly április 22-én a 370-es szint alá is benézett, ugyanakkor 2022. októberében már 434 forintnál is többet kellet fizetni egyetlen euróért. Erről a szintről erősödött vissza a hazai deviza. Ám ez sem volt egyszerű menet: komoly ingadozások, hullámzás mellett jutottunk vissza a 371 Ft/EUR körüli szintre.
Hirdetés
Hirdetés
Akkor mégsem éri meg euróba befektetni a pénzünket?
Ezt így nem lehet kijelenteni, az azonban kétségtelen tény, hogy a forint nem gyengül folyamatosan és egyenletes a főbb külföldi devizákkal szemben.
Ettől függetlenül lehet euróba tenni a megtakarításunkat, ezt a döntést azonban helyén kell kezelni. A forint árfolyamának alakulása – konkrétan gyengülése – nincs kőbe vésve, a múltbeli adatokból maximum tájékozódni lehet. Éppen ezért az alábbiakat érdemes a helyén kezelnie mindazoknak, akik devizában szeretnék tartani a befektetésüket:
- A devizavásárlás egy kockázatos befektetési forma, ugyanis a forint erősödésével veszíthet a pénzünk az értékéből. Éppen ezért a portfóliónkban is ennek megfelelően kell kezelnünk: nem a bankbetét, vagy más kockázatmentes befektetés alternatívája a devizavásárlás.
- Az időtávot is gondoljuk át, olyan pénzt fektessünk devizába, amelyet hosszabb távon – akár több éven keresztül – nélkülözni tudunk. Elég csak az elmúlt fél évre visszatekintenünk és láthatjuk az árfolyammozgás rövid távú hatásait. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy tényleg több évig kellene devizában tartanunk a pénzünket.)
- A likviditási, biztonsági tartalékként tartott összeget ne devizában tartsuk. A forintra váltás ugyan gyorsan megtörténhet, de az árfolyammozgások miatt akár komoly veszteséget is realizálhatunk.
Illetve a meglévő, még „drágán” vásárolt euró eladásával sem kell feltétlenül sietni. Ez a lépés ugyanis azt eredményezné, hogy az eddig csak elméletben létező árfolyamveszteséget ténylegesen realizálhatnánk. (Ez a legrosszabb forgatókönyvet alapul véve akár 14,5 százalékos veszteséget is eredményezhetne durván fél év alatt.)
Érdemes inkább azt átgondolni, hogy mi okozta a jelenlegi erősödést, hogyan mozgott a környező országok fizetőeszközeivel szemben a forint az elmúlt időszakban.
Mit várunk a jövőben a forinttól?
A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint további érdemi erősödésre akkor lehet számítani, ha az EU-s pénzek tényleg elkezdenek beáramlani hazánkba. Ugyanakkor az elmúlt időszak bankcsődjei az USA-ban és Svájcban megkérdőjelezték a külföldi jegybankok további kamatemelését.
Márpedig az jó hatással lehet a forint árfolyamára, ha tényleg alacsonyabb pályára kerülne az USA-ban, vagy az Európai Unióban az alapkamat. Ezzel ugyanis a magyar és a nemzetközi kamatszint különbözete megnőne, ami vonzóbbá tenné Magyarországot a külföldi befektetők szemében.
Ugyanakkor amellett sem szabad elmenni szó nélkül, hogy a hazai infláció mérséklődésével – érdemben ez a második félévben következhet be – a magyar kamatszint is csökkenésnek indulhat.