A mai kormányinfón Gyulyás Gergely új otthonfelújítási programot jelentett be. Az új támogatás hasonló lesz a 2021-22-ben futott lakásfelújítási támogatáshoz, így az eddigi részletek ismeretében összehasonlítottuk a régi és a várhatóan 2025-ben induló lehetőséget és utánajártunk a feltételeknek.
Gulyás Gergely és Vitályos Eszter tartottak tájékoztatót többek között a gazdaságpolitikai tervekről, a vidéki lakásfelújítási támogatásról, a családi adókedvezményről és a munkáshitelről is. Cikkünkben utánajártunk az új felújítási kedvezménynek, milyen feltételekkel, kik számára lehet majd elérhető a támogatás és összevetjük, hogy mely pontokon változott a lehetőség a korábbi, 2021-22-ben elérhető otthonfelújítási támogatáshoz képest.
Hirdetés
Hirdetés
Mit tudunk az új vidéki otthonfelújítási támogatásról?
A most bejelentett, 2025-ben induló program számos ponton egyezik a korábbi, 2021-2022-ben elérhető otthonfelújítási programmal, ugyanakkor néhány jelentős változás mégis akad, amelyek közül kiemelhető, hogy az új lehetőség csak vidéken lesz elérhető, vagyis egész pontosan azokon a településeken, ahol a Falusi CSOK-is igénybe vehető (az un. preferált, 5 ezer főnél kisebb települések).
Ami nem változott:
- a támogatásra gyermeket nevelő családok jogosultak
- a korábbi lehetőséghez hasonlóan felújítási, korszerűsítési munkálatok széles körére felhasználható a támogatás, így a jelenleg országosan igényelhető otthonfelújítási támogatástól eltérően nem csak bizonyos energetikai korszerűsítési feladatokra fordítható
- a munkadíj és anyagköltség számlák 50%-a számolható el
- a vissza nem térítendő támogatási rész legfeljebb 3 millió forint lehet, melyet utólag kaphat vissza az igénylő
- saját megtakarítás híján legfeljebb 6 millió forint támogatott hitelt is lehet felvenni a munkálatok előfinanszírozására.
Fontos újítások:
- ahogy fentebb is írtuk, ez a kedvezmény a korábbival ellentétben országosan nem lesz elérhető, kizárólag a preferált, 5 ezer főnél kevesebb lakosú településeken
- a lakásfelújítási támogatáshoz kapcsolódó hitelkonstrukció kamattámogatott, a kedvezmény mértéke 3 százalékpont. Ezzel egy nagyságrendileg 3,5-4%-os kamattal rendelkező hitel igénylésére nyílhat lehetőség. A korábbi támogatásnál fix, 3%-os kamatozású kölcsönt lehetett felvenni.
Milyen feltételekkel igényelhető a vidéki otthonfelújítási támogatás?
A 2025-ben induló vissza nem térítendő támogatás és hitel felételrendszerével kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy a korábbi támogatás részletei fognak visszatérni. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy ez alapján mire lehet számítani, ugyanakkor a későbbiekben nem kizárt, hogy a feltételeket illetően bizonyos változtatásokra is számítani lehet.
A vidéki otthonfelújítási támogatás alapvető feltételei lehetnek:
- A támogatásra minden olyan szülő jogosult, aki saját háztartásában neveli gyermekét vagy gyermekeit – ez vonatkozik házasokra és egyedülállókra is.
- Az igénylőnek minimum egyéves, folyamatos TB-jogviszony igazolása szükséges (együttes igénylésnél elegendő, ha a házasfelek egyik tagja rendelkezik vele). Fontos, hogy a kérelmező a Tbj. törvény 6.§-a alapján biztosított státuszban legyen. Közfoglalkoztatási jogviszony nem elfogadható, azonban nyugdíj melletti munkaviszony megfelel. Több igénylő esetén az egyik fél külföldi munkavállalása megengedett, de ekkor a másik félnek kell teljesítenie a TB-vel kapcsolatos feltételeket.
- Az igénylő(k) nem rendelkezhetnek köztartozással.
- A támogatás szempontjából figyelembe vehető gyermeknek számít a 12 hetesnél idősebb magzat, valamint minden 25 év alatti vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek. Kivételt képeznek azok a 25 év feletti fiatalok, akik megváltozott munkaképességűek, illetve azok a kiskorúak, akiket gyámság alá helyeztek az igénylőnél szüleik elhalálozása miatt, és az igénylő rokonai.
- Az igénylőnek és a támogatott gyermeknek a támogatással érintett lakásban legalább egy éve kell élnie, amelyet lakcímkártyával kell igazolni. Ez alól kivétel, ha az ingatlant kevesebb mint egy éve vásárolták, vagy a gyermek még nem töltötte be az egyéves kort.
- A támogatásra jogosult ingatlannak lakás vagy lakóház rendeltetésűnek kell lennie. Az igénylő(k) és a gyermek(ek) együttesen (együttes igénylés esetén mindkét fél és gyermekük) legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkezzenek az ingatlanban.
Fontos kitétel, hogy a támogatás összegén belül a munkadíj és az anyagköltség fele-fele arányban szerepelhetett. Vagyis magunk által elvégzett felújítási munkálatoknak az anyagköltségéből nem igényelhetünk vissza a támogatás keretében összeget,ugyanis nem lesz munkadíjhoz kapcsolódó számla, kiadás.
Az új program elérhető lesz azoknak is, akik korábban már igényelték a támogatást
A támogatást egy alkalommal lehet igénybe venni, azonban az új, vidéki felújítási támogatás lehetőséget biztosít azoknak is, akik az előző támogatást már kihasználták, ám csak az esetlegesen fennmaradt összeg erejéig. Ez azt jelenti, hogy a most igényelhető támogatási összeg csökken az előző konstrukcióban felhasznált összeggel.
A korábbiakban tulajdonosváltás esetén az új tulajdonos is kihasználhatta a támogatást, ha a korábbi tulajdonos már élt a kedvezménnyel, könnyen lehet, hogy ez a kedvezmény a továbbiakban is megmarad.