Az egyes támogatott hitelkonstrukciók kombinálásával a jogosult fiatalok megtöbbszörözhetik a megszülető gyerekek után járó kedvezményeket. De minek kell megfelelniük, hogy a munkáshitelt, a Babaváró támogatást és a CSOK Plusz lakáshitelt egyaránt felvehessék?
Igazán nem panaszkodhatnak a gyermekvállalást tervező fiatalok arra, hogy nincs számukra elérhető otthonteremtési támogatás. Persze ezek a falusi CSOK kivételével mind támogatott hitelkonstrukciók, cserébe a kedvező, vagy akár 0%-os kamat mellett az érkező babák után törlesztési moratórium és hitelelengedés is járhat. Mivel ugyanazon gyerek akár mindhárom hitelnél „lejelenthető”, a pénzügyi előny is megtöbbszörözhető.
Mit jelent a gyerekvállalás ez egyes támogatásoknál?
A szabad felhasználású, Babaváró támogatás maximális összege és futamideje 11 millió forint, illetve 20 év. A kölcsön az első 5 évben kamatmentes, mennyiben pedig ezen idő alatt gyerek születik, akkor a futamidő végéig az marad, valamint 3 évre elfüggeszthető a törlesztés. A második babánál újraindul a 3 éves törlesztési moratórium, valamint elengedik a fennálló tartozás 30 százalékát, a harmadik gyereknél pedig az adósság lenullázódik.
A munkáshitel maximális összege 4 millió forint, a futamidő pedig 10 év. Mivel ezt egyedülállók is igényelhetik, a párok akár 8 millió forinthoz is hozzájuthatnak. Amennyiben gyerek születik, akkor a törlesztés két évre szüneteltethető, míg a második babánál elengedik a tartozás felét, a harmadiknál pedig a teljes fennálló adósságot.
A CSOK Plusz egy támogatott lakáscélú jelzáloghitel, aminek kamata maximum fix 3 százalék, futamideje pedig 20 év lehet. A kölcsönhöz mindenképp vállalni kell legalább egy gyereket, a felvehető hitelösszeg maximuma pedig a meglévő és a vállalt gyerekek számától függően 15, 30 és 50 millió forint lehet. Az első gyerek érkezését követően a törlesztés 12 hónapig szüneteltethető, míg a másodiktól minden egyes baba 10-10 millió forinttal csökkenti a tőketartozást.
Hirdetés
Hirdetés
Lakáshitel, akár önerő nélkül
Amennyiben sikerül mindhárom támogatást igénybe venni, akkor a munkáshitellel 4+4 millió forinthoz, a Babaváróval 11 millió forinthoz, a CSOK Plusszal pedig akár 50 millió forinthoz is hozzá lehet jutni, ami összességében 69 millió forintot jelent. Ráadásul a munkáshitel és a Babaváró akár önerőként felhasználható egy CSOK Plusz lakáshitelhez, így akár önerő nélkül is megvalósítható egy hitelből történő lakásvásárlás vagy építés. (Általában a lakáshitel összege nem haladhatja meg a vételár 80%-át, vagyis általában 20% önerő legalább kell a vásárláshoz, ám bizonyos esetekben 10% önerő is elegendő lehet.)
Mi kell a triplázáshoz?
Az egyes támogatások jogszabályi feltételei azonban nem azonosak, ezért mindig a legszigorúbb feltétel jelenti a szűk keresztmetszetet. Az alábbiakban pontokba szedtük a legfontosabb elvárásokat, hogy lássátok, mi kell ahhoz, hogy minden, a gyermekek után járó kedvezményeket igénybe vehessétek.
-
Házasnak kell lennetek
Különbözőek az elvárások a házassággal és a gyerekvállalással kapcsolatban is: a munkáshitelnél egyáltalán nincs szükség házasságra, vagy gyermekvállalásra, a Babavárónál és a CSOK Plusznál csak házasok élhetnek a kedvezménnyel. Bár a Babavárónál nem kell előre nyilatkozni a gyermekvállalásról, de ha nem születik baba az első 5 évben, akkor komoly retorziókkal számolhattok. (Az addig kamatmentes hitel piaci kamatozású lesz a továbbiakban, az igénybe vett támogatást pedig büntetőkamattal növelten, egy összegben kell visszafizetnetek.) A CSOK Plusz esetében azonban nem csak maga a gyerekvállalás feltétel, hanem a meglévő és vállalt gyerekek együttes számától függ a maximálisan felvehető hitelösszeg is, ami így 10, 30 és 50 millió forint lehet.
-
24 év a maximális korhatár
Az életkort illetően sem azonosak az elvárások, a munkáshitelnél az igénylő nem töltheti be a 25. életévét, míg a Babavárónál 30, a CSOK Plusznál a 40 a felső korhatár a feleségnél.
-
3 éves TB jogviszony kell
Az egyik legnagyobb kihívást jelentő feltétel az elvárt idejű folyamatos TB jogviszony. A CSOK Plusz esetében legalább a pár egyik tagjának 2 éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie, míg a Babavárónál 3 év, a munkáshitelnél pedig 3 hónap ugyanez. Látható, hogy itt a Babaváró a szűk keresztmetszet.
-
Még a diploma is gond lehet
Megbonyolítja a dolgot, hogy a munkáshitel igénylőjének nem lehet érvényes hallgatói, tanulói jogviszonya felsőoktatási intézményben és nem rendelkezhet felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel. Ha a pár egyik tagja megfelel a munkáshitel ezen kritériumának, akkor ő igényelhet 4 millió forint összeget, ezt követően pedig akár azonnal beiratkozhat egy egyetemre vagy főiskolára.
-
Lakáscélnak kell lennie
Bár a munkáshitel és a Babaváró támogatás szabad célú, vagyis a kapott összeg bármire fordítható, a felhasználást nem kell igazolni a bank felé, a CSOK Plusz kifejezetten egy lakáshitel. Vagyis a kombinálásukhoz mindenképpen használt vagy újépítésű lakást kell vásárolni, esetleg építkezni szükséges, de vásárlásra és bővítésre, vagy akár csak bővítésre is fordítható a CSOK Plusz összege.
-
Át kell menni a banki hitelbírálaton
Közös mindhárom konstrukció esetében, hogy a jogszabályi feltételeken túl át kell mennetek az adott bank hitelbírálati procedúráján is. Itt többek között azt vizsgálják, hogy rendelkeztek-e megfelelő összegű jövedelemmel, a hitelhez jövedelmet igazoló adós legalább 3 hónapja a jelenlegi munkahelyén dolgozik-e, illetve volt-e korábban olyan hiteletek, amit nem fizettetek szerződés szerint, ezért negatív státusszal kerültetek be az úgynevezett KHR adatbázisba.