Nagyot esett az éves áremelkedés januárra, a 2,1 százalékos érték már a 3 százalékos célérték alatt van. A kifejezetten kedvező adatnak ugyanakkor lehet egy kellemetlen mellékhatása is.
A KSH adatai alapján az éves áremelkedés 2,1 százalék volt januárban, ez az előző hónapban mért – amúgy már elég kedvező – 3,3 százalékos adathoz képest is jelentős csökkenés. A decemberi hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedett az átlagos árszínvonal hazánkban.
Az éves áremelkedés a főbb termékcsoportoknál:
- Az élelmiszerek ára 1,3 százalékkal nőtt egy év alatt.
- A szolgáltatások ára 5,0 százalékkal drágult egy év alatt.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3 százalékkal emelkedett egy év alatt.
- A háztartási energia ára 6,2 százalékkal emelkedett egy év alatt.
- A tartós fogyasztási cikkek ára 2,9 százalékkal nőtt egy év alatt.
A tartós, mélyebb folyamatokat megfogó éves maginfláció 2,7 százalék volt januárban. Míg a kifejezetten az idősek vásárlási szokásaihoz igazított éves nyugdíjas infláció 2,0 százalék volt.
Ezek az igen kedvező adatok jóval közelebb hozhatják a jövőbeni esetleges kamatvágást, a jegybanki alapkamat csökkenését. Ez persze nem azt jelenti, hogy az MNB a következő kamatdöntő ülésén már meg is lépné ezt, hiszen a jegybank minden hónapban az összes körülmény mérlegelése mellett hoz döntést. De az kétségtelen, hogy a kamatcsökkenés esélye megnőtt.
Hirdetés
Hirdetés
Vége lehet az alapszámla ingyenességének
A kedvező inflációs adatnak lehet egy negatív hatása is. Jelenleg egy megállapodás alapján az alapszámlának a számlavezetési díját nem kérik el a bankok. Ezen megállapodás értelmében ez az állapot addig áll fenn, amíg az éves infláció három egymást követő hónapban vissza nem tér a jegybanki toleranciasávba, azaz nem csökken 4 százalék alá.
A januári 2,1 százalékos éves inflációs adat megjelenésével már elmondhatjuk, hogy teljesült a feltétel, hiszen novemberben, decemberben és most januárban is 4% alatt volt az éves drágulás mértéke.
Az alapszámla normál havi díja a minimálbérhez van kötve: egészen pontosan az előző évi bruttó minimálbér 0,5 százaléka lehet. Ez azt jelenti, hogy a havi számlavezetési díj 1454 forintos szintre emelkedhet a jövőben.
Mit nyújt az alapszámla?
Az alapszámla egy olyan csomag, melyet a bankoknak jogszabályi kötelességük biztosítani. A korábban említett számlavezetési díjért cserébe a csomagban számos szolgáltatást ingyen lehet elérni:
- Ingyen lehet felvenni készpénzt bármely magyarországi ATM-ből havonta két alkalommal, összesen legfeljebb 150 ezer forint összegben. VAGY legfeljebb 50 ezer forintot lehet kivenni a számlavezető bank fiókjában havonta egyszer legfeljebb 50 ezer forint összegben.
- Ingyen biztosítanak bankkártyát és a kártyás vásárlásokért sem számíthat fel a pénzintézet külön díjat.
- Havonta négy – bármilyen módon megadott – átutalási megbízást ingyen kell teljesíteni legfeljebb összesen 100 ezer forint összegben.
- A forint befizetésekért sem számíthat fel a bank díjat, illetve díjmentesek a számlára érkező beszedési megbízások is.
Ezen felül persze megadhat a számlatulajdonos más megbízásokat is, melyekért a bank standard díjat számíthat fel.
Fontos, hogy az alapszámla mellett nem lehet az számlatulajdonosnak másik bankszámlája, illetve nem lehet rendelkező másik számla felett. Ha a nyitáskor van másik számla, akkor azt le kell zárni. Illetve a kérdéses csomag mellé nem lehet folyószámlahitelt kérni.
Ha a megállapodást nem módosítják, akkor ezen szolgáltatásért a jövőben 1454 forintot kellene havonta fizetni. Azt ki kell azonban hangsúlyozni, hogy ezen alapszámla mellett a normál bankszámlák között is lehet kedvező díjazásút, sőt akár teljesen ingyeneset is találni. Érdemes tehát mindenkinek szétnéznie, összehasonlítani az aktuális bankszámla ajánlatokat.