Evés közben jön meg az étvágy. Az MNB által indított Növekedési Hitelprogram (NHP) lassan kezdett beindulni 2014-ben. Az év során azonban fokozatosan nőtt a cégek hitelfelvételi kedve és némileg a bankok hitelezési hajlandósága is javult. Decemberben rekord értékre nőtt az aláírt hitelszerződések értéke, annak ellenére, hogy az ünnepi időszak miatt a rendelkezésre álló idő kevesebb volt. A növekedési hitel 2015-ben is elérhető maradt, a fő kérdés, hogy a bankok tovább nyitják-e a kaput és még több cég számára elérhetővé teszik-e a speciálisan kedvező, 2,5%-os kamatozású hitelt. Nézd meg kalkulátorunk segítségével, hogy céged elérheti-e a hitelt!
2,5%-os kamat fixen, 3, vagy 10 évre. Ez a növekedési hitel. Nincs ma vonzóbb alternatíva a cégek számára (leszámítva a vissza nem térítendő EU-s pályázati forrásokat). A növekedési hitelre tavaly összesen 584 milliárd Ft-ra kötöttek szerződést a bankok, ebből 472 milliárd Ft folyósításra is került.
A hitel döntő többségét, 61%-át beruházások finanszírozására (és ebből egyre nagyobb mértékben cégfelvásárlásokra) költötték a vállalatok. 27%-ot a maximum 3 éves forgóeszköz finanszírozás, míg 12%-ot az EU-s források előfinanszírozása tette ki az MNB statisztikái szerint.
Ha érdekel, hogy vállalakozásod alkalmas lehet-e növekedési hitel felvételére töltsd ki az alábbi formot:
A hitel leggyakoribb buktatói között az alábbi tényezők találhatók:
- nincs a cégnek kellő önereje
- hitelképes lenne, de mindössze egyetlen bankkal kezdi meg az elhúzódó folyamatokat és már nem lesz türelme egy második bankkal előröl kezdeni
- nincs kellő vállalkozói múlt, tapasztalat, pusztán egy ötlet finanszírozására akarják felvenni a hitelt
- nincs kellően alátámasztott üzleti terv
- a hitel mellé szükséges fedezetet adni a legtöbb esetben, mely lehet valamilyen eszköz, vagy ingatlan
- a hitel nagyon ritkán érhető el a tulajdonos készfizető kezessége nélkül
Egy korábbi írásunkban bemutattuk, hogy a relatív standardnak képzelt növekedési hitel elérésében, megszerzésében milyen hatalmas eltérések vannak: gyakorlati részletek növekedési hitelről.
Végezetül álljon itt a statisztika, mikor mennyi növekedési hitelt kaptak a magyar vállalatok 2014-ben:
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.