Korábban azt lehetett mondani, hogy a hitelfelvevők nagyjából fele-fele arányban választják a változó és a rögzített kamatozású hiteleket. Ugyanakkor a statisztikák tanulsága szerint az elmúlt időszakban nagyot változott a helyzet: februárban már a frissen felvett hitelek több mint kétharmada az éven túl fixált hitelek köréből került ki. Nézzük a konkrét számokat!
Használd hitelkalkulátorunk az igényeidhez legjobban illő ajánlat megtalálásához!
A jegybank rendszeresen közli a frissen kihelyezett hitelekre vonatkozó információkat, a februári adatok éppen tegnap kerültek napvilágra. Ebből az látszik, hogy a lakáshitel iránti fokozott érdeklődés töretlen, februárban összesen 52,7 milliárdot vettek fel az emberek, ez tavaly februárhoz képest 42%-os emelkedést jelent.
Az adatokból ki lehet olvasni azt is, hogy kamatperiódus szerint milyen hiteleket vett fel hiteleket a lakosság. Márpedig a kamatperiódus azért kiemelt fontosságú, mert ettől függ, hogy a hitel törlesztője milyen gyakorisággal változhat meg a kamatok változásának megfelelően.
Még két évvel ezelőtt a változó kamatozású, vagyis a legfeljebb egyéves kamatperiódusú hitelek aránya még 41% körül volt a frissen felvett hiteleken belül. Vagyis azt mondhatjuk, hogy durván fele-fel arányban választottak az emberek változó kamatozású és biztonságos hitelt. A 2018 februári számok alapján az derül ki, hogy az újonnan felvett hitelek 28%-a volt csak változó kamatozású, 72% pedig az éven túli rögzítések aránya.
Az is érdekes, hogy milyen rögzítést részesítenek leginkább előnyben a hitelfelvevők. Az 1 éven túli, de maximum 5 éves rögzítésű hitelek aránya 44%-ra emelkedett a két évvel korábbi 31%-ról. Ugyanakkor az 5-10 éves rögzítés is népszerűbb lett, hiszen 19%-ról 23%-ra nőtt az arányuk a frissen folyósított hitelek közt. Ugyanakkor a 10 éven túli hitelek iránt érdeklődés csökkenni látszik, hiszen 9%-ról 5%-ra esett vissza az arányuk.
Annyit mindenképp érdemes megjegyezni, hogy vélhetően a fogyasztóbarát hitelek felpörgése is a folyamat mögött áll. Leginkább a 3-5 éves rögzítésű hitelek iránt nőtt meg az érdeklődés, ugyanakkor az lenne a leginkább üdvözlendő, ha az 5-10 éves és a 10 éven túli rögzítés aránya nőne meg. Ekkor tudnák a hitelfelvevők leginkább bebiztosítani magukat a kamatemelkedés kockázata ellen.
Lakáshitel kalkulátorunkkal utánanézhetsz a lehetőségeknek!