Bár lassulhat az ingatlanok áremelkedése 2019-ben, országosan 10%-os, Budapesten 10-15%-os drágulásra számít a Takarék-csoport, ráadásul az alacsony kamatoknak köszönhetően a lakáshitelek népszerűsége is kitarthat. Mutatjuk, hogy miért!
A lakások drágulását több tényező is támogatja 2019-ben:
1. Alacsony munkanélküliségi, illetve magas foglalkoztatottsági ráta.
2. A lassuló, ám még így is jelentős béremelkedés (Az MNB decemberi inflációs jelentése szerint a lakossági reáljövedelem 2019-ben 3%-kal nőhet, szemben a 2017-2018-as 6,1 százalékkal.
3. A 2019-ben is várható alacsony hitelkamatok. ITT megnézheted, hogy milyen kamattal kínálják lakáshiteleiket most a bankok.
4. Az alacsony állampapír és bankbetét hozamok miatti a befektetési célú vásárlók nagy száma.
5. 2018 első háromnegyed évében csökkent a kiadott lakásépítési engedélyek száma az előző év azonos időszakához képest, ami előre vetítheti a lakásépítési piacon a lendület visszaesését.
6. A már 2018. november 1-én építési engedéllyel rendelkező lakások még az 5 százalékos áfa-kulcs mellett értékesíthetők 2023 végéig, az ezt követően engedélyt szerző lakásokra azonban már a 27 százalékos áfa-kulcsot kell alkalmazni. A Takarék-csoport szerint az újlakáspiacon mindez azt jelentheti, hogy a 2019-es befejezési idejű építkezések egy része 2020-ra tolódhat.
7. A következő években elkészülő lakások jelentős részét már értékesítették, a csökkenő újlakás kínálat miatt pedig a vásárlók ismét nagyobb számban fordulhatnak a használt piac felé, emiatt pedig az új építésűek mellett a használt lakásoknál is számolni kell áremelkedéssel.
Amennyiben hitellel vásárolnál ingatlant, akkor a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorral versenyeztesd meg egymással a bankok ajánlatait, így akár több millió forintot is megtakaríthatsz. Ha pedig a kalkulációt követően szakértő segítségét kéred, akkor támogatást kapsz egészen a hitel folyósításáig.