A hosszú – 5, 10 éves – kamatperiódusú kölcsönök kamata kamatfordulókor a kamatváltoztatási mutató alapján módosulhat. Több fajta mutató is van, a közöttük lévő eltérés pedig jelenleg óriási. Egyes 5 éves kamatperiódusú hitelek kamata fordulókor jelenleg csökken, másoké viszont emelkedik. A kamatkülönbözet akár 1,2 százalékpont is lehet.
Érdemes hosszú kamatperiódusú konstrukciót választani, ha lakáshitelt keresel. (Kamatperiódus az az időszak, amelyen belül a bank egyoldalúan nem módosíthatja kölcsönöd kamatát.) Ezzel kamatod akár 5, 10 évre is befixálhatod. Kamatfordulókor sem változtathatja meg tetszés szerint a pénzintézet kölcsönöd kondícióit, az MNB által publikált kamatváltoztatási mutatónak megfelelően módosulhat a kamatod, törlesztőrészleted.
A lakáshitelek kamatváltoztatási mutatóinak értéke jelentősen eltérnek egymástól
Ráadásul nem csak egy kamatváltoztatási mutató létezik, az MNB jelenleg 5 mutató értékét is publikálja. A bank választhatja meg melyiket alkalmazza a kölcsönödre. Ezt természetesen előre meg kell mondania – nem a mutató aktuális értéke alapján döntenek – minden hitelszerződés tartalmazza az adott kölcsönre érvényes kamatváltoztatási mutatót.
Márpedig nagyon is lényeges, hogy a hiteledre melyik mutató az érvényes, jelenleg ugyanis jelentősen eltérnek az egyes értékek.
Az eltérés nem is kicsi, a legkedvezőbb mutatók mellett 0,39 százalékponttal csökkenne a hitelkamatod, míg a kedvezőtlenek esetében a hitelkamat még emelkedne is 0,87 százalékponttal. (A kamatfordulót megelőző 120. napon érvényes mutató lesz a hiteledre érvényes, a június érték nagyságrendileg az októberben forduló hitelekre lesz érvényes.)
1,26 százalékpont a különbség is lehet két kamatváltoztatási mutató között. Tegyük hogy egy 15 millió forint összegű, 20 éves futamidejű és 5 éves kamatperiódusú lakáshitelt vettél fel 5 éve. A konstrukció a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján nagyságrendileg 4,96%-os kamat mellet már elérhető volt 2016-ban. Ha erre a kölcsönre a legkedvezőbb kamatváltoztatási mutató érvényes, akkor a törlesztőrészlet 2 500 forintot csökkenne, ha legkedvezőtlenebb, akkor viszont 5 700 forintot még emelkedne is. Emiatt a teljes visszafizetendő összegben 1,5 millió forint lenne az eltérés.
Hirdetés
Hirdetés
Miért tér el ilyen nagymértékben a kamatváltoztatási mutatók értéke?
A mutatók alapjául minden esetben valamilyen piaci hozam szolgál. (A mutató értékét ezen referencia mutató kamatperiódus indulásakor és lejártakor érvényes értéke alapján határozzák meg.) Jelenleg két nagy mutató szolgálhat a kamatváltoztatás alapjául: az egyik a BIRS – azt mutatja meg, hogy a bankok milyen kamat mellett adnának kölcsön egymásnak adott futamidőre -, a másik pedig az állampapír hozam.
Jól látható, hogy az állampapír hozamon alapuló mutatók értéke kedvező, míg a BIRS értékéből kiindulóké igen magas. Az eltérés megértéséhez érdemes megnézni hogyan is alakult a két hozam értéke az elmúlt 5 évben.
Több megdöbbentő tény is látható az adatok hosszú távú vizsgálata során. Valóban az 5 éves állampapírhozam csökkent az elmúlt 5 év alatt, a BIRS mutató értéke azonban emelkedett nem is kis mértékben. Ez alapján a kamatváltoztatási mutatók értékének alakulása már teljesen érthető.
Mit lehet tenni jelen helyzetben?
Ezek alapján a kamatváltoztatási mutató is nagyon fontos a hitel kiválasztása során. Felkészülni azonban erre a helyzetre nem igazán lehet, hiszen nem lehetett előre látni, hogy a két mutató ilyen eltérő módon alakul. Senki nem számított arra, hogy a BIRS értéke meg fogja haladni az állampapírhozamokat.
Éppen ezért egy új hitel felvételekor továbbra sem lehet kamatváltoztatási mutatóra alapozni a döntést. Nem tudni, hogy a két hozam aránya a jelenlegi szinten marad, vagy visszaáll az eredeti állapot. Ez utóbbi esetben vélhetően a BIRS alapú mutatók értéke lesz kedvezőbb.
A most forduló lakáshitellel rendelkező adósok pedig elgondolkodhatnak a hitelkiváltáson. Ezzel az 5 évvel ezelőtti hitelkamatokhoz képest jóval kedvezőbb kondíciókkal juthatnának új hitelhez az adósok, régi kölcsönük előtörlesztése mellett. Vagyis nem csak a kamatemelés maradna el, hanem még csökkenne is a hitel törlesztőrészlete.